מורן שריר
מורן שריר

מה התפקיד של קפה שחור בחיינו? להמריץ את הדם, לעורר, למנוע מאיתנו לרצוח את הזולת על הבוקר. מה אנחנו דורשים מקפה שחור? שלא יהיה מגעיל מדי. הצעה לססמת פרסום לקפה שחור: "קפה טורקי של עלית. מונע רצח; לא מגעיל". "מונע רצח" ו"לא מגעיל" זה כנראה לא מספיק, לעלית יש חזון מדיני. הקפה הטורקי שלהם יוצא אל קצוות תבל בשליחות דיפלומטית. הוא מציג בפני העולם את הפנים היפות של הישראלי היפה: לא רוצח, לא מגעיל. "באמיתי, בחו"ל כולנו שגרירים", אומר אביב אלוש כשהוא מצטרף לזולה של מוצ'ילרות מול נוף מטריף בארגנטינה. "כשיש פק"ל טורקי והדרכה של ישראליז, כל אחד מאיתנו יכול להיות שגריר של ישראל".

"ישראליז" היא עמותה שמטרתה המוצהרת היא "שינוי ושיפור תדמית ישראל בתפוצות" והקמפיין הזה הוא שיתוף פעולה שלה עם עלית. "כשהגעתי לטיול הבנתי שיש המון אנשים שמכירים את ישראל רק דרך הטלוויזיה", אומרת פעילה של ישראליז בשם ים פנסקי כשהיא משיקה כוס קפה טורקי עם צעירה נוכרייה. "אני שמחה להיות פה ולספר להם סיפור אחר. את הסיפור שלנו". עלית לא יכולה להרשות לעצמה להיתפס כחברה שמוכרת חומרים ממריצים לאנשים עייפים. זה כל כך קמעונאי שזה מביש. עלית היא הרבה יותר מזה. היא מערך דיפלומטי, היא סוכנות ציונית, יש לה תפקיד חשוב בעולם. היא תגיע לכל חור ותמצא שם מטיילים ששמעו על ישראל הכובשת בסי־אן־אן ובי־בי־סי ("מכירים את ישראל רק דרך הטלוויזיה") ותשכנע אותם בנרטיב הישראלי ("לספר להם סיפור אחר. את הסיפור שלנו").

השליחות המיסיונרית של עלית תגיע לכל פסגת הר ושיפולי נהר; היא תחפור על עגבניות שרי ומעצמת סייבר סביב מדורות ומעל באנגים. היא תעשה את זה לאט לאט, כוס קפה אחת בכל פעם, טיפה בסלע. כמו אלפי סניפי חב"ד בתוך כוסות זכוכית קטנות. הרבה קמפיינים מציגים חברות שסובלות משיגעון גדלות. שטראוס (שעלית בבעלותה) מזמינה אותנו לגלות עוד על "המסע שלהם" לאוכל טוב יותר. הם כמובן לא יודו שהטרנד והחקיקה אילצו אותם להפוך את המוצרים לפחות מזיקים. חלילה. הם עברו "מסע" (רוחני מן הסתם) ומזמינים אותנו לגלות עוד על התהליך הניו אייג'י הזה שהפך אותם מחברה נצלנית לקהילה הומניטרית. באותה מידה עלית החליטה לגייס את המשאבים שלה בשביל להפיץ בעולם את פניה היפות של ישראל. חבל רק שהשם "קפה טורקי" משדר רפיסות. יכלו להחליף ל"קפה ישראלי". אין במה להתבייש.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ