בניגוד לתקנות: "רשת 13" שידרה תוכנית עידוד תרומות לקבר צדיק, בתמורה לניסים

הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו תשקול האם לקנוס או לפטור באזהרה את "רשת 13", ששידרה במסגרת התוכנית "טוקר בשישי" משדר התרמה לקבר רשב"י שבהר מירון. בין משתתפיו: השחקן יהודה בארקן ונשים שסיפרו כי בנותיהן החלימו מסרטן בזכות תרומה לצדיק

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנחם טוקר, מתוך "טוקר בשישי". עידוד תרומות אסור?
איתי שטרן
איתי שטרן

בעקבות פניית "הארץ", הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו פתחה בהליך הפרה מול "רשת 13" שחרגה מחוקי הרשות לזכייניות המסחריות, זאת בשל שידור התוכנית "טוקר בשישי" בשישי האחרון, בה התבקשו הצופים לתרום כספים לקבר רשב"י בהר מירון בתמורה לניסים והחלמה ממחלות קשות.

במכתב שנשלח היום (ראשון) להנהלת "רשת" נכתב כי עצם שידור התוכנית עבר לכאורה על שני כללי הרשות. האחד קובע כי כל שידור התרמה כרוך באישור מוקדם מנציגי הרשות — דבר שלא התקיים ביחס למשדר בשישי. הסעיף השנים דורש לשדר רק מידע מאושר ומאומת. בשלב זה תינתן ל"רשת" זכות תגובה ולאחריה יוחלט האם לקנוס את "רשת" בשל ההפרה שבוצעה לכאורה, או להסתפק באזהרה בלבד.

צילום: צילום מסך מתוך "רשת 13"

"טוקר בשישי" הינה תוכנית דת ומסורת המשודרת מדי שבוע. בצל משבר הקורונה ולקראת ל"ג בעומר, בו מתכנסים מדי שנה מאות אלפי חוגגים בהר מירון (מקום קבורתו של

משתתפי התוכנית, מעודדים למתן תרומותצילום: צילום מסך, מתוך "רשת 13"

רבי שמעון בר יוחאי, שנחשב לאבי תורת הקבלה היהודית) החליטו עורכי התוכנית להקדיש את כולה למשדר התרמה. מספר קו ההתרמה פורסם כבר בתחילת המשדר ובמשך 45 דקות התארחו גורמים שונים שקראו לצופים לשלוף את הארנק כדי לקדם בנייה של עוד מטר רבוע בישיבה שתקום בסמוך לקברו של הצדיק.

הרב שמעון פרץ, שפתח את השידור מתוך מתחם הישיבה המצוי בשלבי בניה, הבהיר לצופים כי "כל מי שנתן לצדיק הזה, הצדיק לא יישאר חייב. יחזיר לו כפל כפליים". לאחר מכן הזכיר פרץ את מספר הטלפון המיועד לתרומות והוסיף "בזכות זה שאתם מחייגים למרכזיה, תתבטל הגזירה לא רק לעם ישראל אלא לכל העולם כולו". באולפן התוכנית ישבו גם השחקן יהודה בארקן, שביקש מקהל הצופים לתרום סכום שולי של 82 שקלים במשך 18 חודשים לטובת בניית הישיבה. כתב התוכנית, פז רובינזון (העובד גם בתוכנית הבוקר של הזכיינית) פנה אל הרב מרדכי לוי ששכנע אף הוא את הצופים כי כתיבת קמע על ידי המקובל שנמצא בתום מתחם הקבר יביא איתו סגולות רבות לכל אחד מהתורמים. בהמשך התפנתה כתבת התוכנית, מעיין אשכנזי, לדבר עם נשים שסיפרו כיצד בנותיהן החלימו מסרטן בזכות תרומה לקבר הצדיק ושימוש בקמעות. אחת המרואיינות הסבירה כיצד נולדו לה תאומות בשל תפילות במתחם הקבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ