מנחת הטקס סירבה להגיש את פרס ישראל לרב אריאל בשל אמירותיו על להט"ב

בטקס שצולם מראש נמנעה שרון כידון מהגשת הפרס לרב, שב–2014 קרא שלא להשכיר דירות ללסביות וכינה הומואים "נכים". "אמירותיו פוגעניות נגד חלק נרחב מעמנו", כתבה על החלטתה בטוויטר, יממה אחרי שבג"צ דחה את עתירת האגודה למען הלהט"ב נגד זכייתו

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כידון ואריאל. "מכבדת את החלטת בג"צ אך מתנגדת לדעותיו"
איתי שטרן

העיתונאית ומגישת הטלוויזיה שרון כידון, שנבחרה להנחות את פרס ישראל, לא תעניק בעצמה את הפרס לרב יעקב אריאל בקטגוריית הספרות התורנית — זאת בשל התבטאויותיו בעבר נגד קהילת הלהט"ב. בציוץ שכתבה בחשבון הטוויטר שלה הבוקר (שני) ציינה כי היא "מתנגדת לאמירותיו הפוגעניות נגד חלק נרחב מהעם שלנו. במהלך העבודה על הטקס (שצולם מראש, א"ש) יידעתי את הגורמים המוסמכים בדבר והחלטנו לכבד את המעמד החגיגי בכך שלא אני אשוחח עם הרב אריאל אישית".

דבריה מגיעים יממה אחרי שבג"צ דחה את העתירה שהגישה בראשית החודש האגודה למען הלהט"ב נגד זכייתו של הרב יעקב אריאל בפרס ישראל, בטענה כי אמירותיו בעבר, לפיהן "הומואים הם נכים" וכי אין להשכיר דירה ללסביות, הינן עילה לשלילת זכייתו. "התבטאויותיו של הרב אריאל הן צורמות, עולבות ופוגעות בציבור שלם — ואולם לא ניתן ואין זה ראוי להגביל את מתן פרס ישראל לאלה המחזיקים בדעות הנטועות בלב הקונצנזוס הציבורי", נכתב בפסיקת בג"צ.

ציוצה של כידון

כידון הוסיפה בציוצה כי היא "מכבדת את פסיקת בג"צ שקבעה כי אמירותיו של הרב אריאל לגבי להט"ב חוסות תחת חופש הביטוי", אגב החלטתה. בשיחה עם "הארץ" אישרה כידון כי אכן נענתה בחיוב לבקשתה ממפיקי הטקס שלא להגיש את הפרס לאריאל מפאת אמירותיו הלהט"בופוביות.

את הדברים המיוחסים לו פרסם הרב אריאל בשנת 2014, כשניסח פסק הלכה ובו קבע כי אין להשכיר דירה לזוג לסביות. כשנשאל אז באתר "כיפה" על ידי בעל דירה האם לאפשר שכירות שכזו, ענה "אם שתיהן שוכרות את הדירה בשותפות — אל תשכיר. אם אחת שוכרת — אתה יכול להשכיר. אך אם יש לך הצעה אחר, תעדיף אותה". עוד באותה שנה כינה את ציבור ההומואים "נכים" בשל העובדה שאינם יכולים להביא ילדים לעולם כזוג באופן טבעי.

"חתן פרס ישראל הטרי אומר כי אף שהוא מסתייג מהעיסוק הפומבי המוגזם בעיניו בנושאים הללו, באופן אישי הוא מכיר עשרות הומואים דתיים — ומקבל אותם כשווים", אמר בראיון לאתר ynet לאחרונה. "אני חי עם האנשים האלה, אין לי שום בעיה איתם. אני מקרב אותם, אוהב אותם, הם מסכנים, אני מבין את הבעיה. השאלה היא כלפי הציבור. לעשות אידיאולוגיה מזה, אידיאליזציה — זאת הבעיה. למה מצעדי הגאווה האלה? למה הרעש הזה?"

הילה פאר, יו"ר אגודת הלהט"ב, מסרה בתגובה להחלטת כידון כי "אנחנו גאים וגאות בשרון כידון, מנחת טקס פרס ישראל שבחרה לצאת בקול ברור, ערכי ואמיץ ולא לתת לגיטימציה לאמירות שמכשירות שנאה והסתה נגד אוכלוסיה שלמה. לכולנו מותר לומר את דעתנו אף אסור ששיח פוגעני, מסית ואלים יהפוך ללגיטימי בנחלת הכלל ובשיח הציבורי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ