השחקן והקומיקאי ג'רי סטילר מת בגיל 92

סטילר, הזכור כפרנק קוסטנזה ב"סיינפלד", התפרסם בשנות ה-60 בצמד קומי מצליח עם אשתו. "אוהב אותך", ספד לו בנו, בן סטילר

איתי שטרן
איתי שטרן
בן סטילר
איתי שטרן
איתי שטרן

השחקן והקומיקאי היהודי־אמריקאי ג'רי סטילר, שמוכר בעיקר בזכות תפקידו כפרנק קוסטנזה ב"סיינפלד", מת היום (שני) בגיל 92. "בצער רב עלי לבשר שאבי מת, בנסיבות טבעיות", כתב בטוויטר בנו, השחקן בן סטילר. "הוא היה אב נהדר וסב נהדר ובעיקר בעל מדהים עבור אשתו, אן, במשך 62 שנים. נתגעגע אליו מאוד. אני אוהב אותך, אבא".

בן סטילר נפרד מאביו

סטילר נולד ב–1927 בברוקלין למשפחה יהודית שמקורותיה בגליציה. הוא לחם כחייל במלחמת העולם השנייה, ועם שיחרורו התקבל לאוניברסיטת סירקיוז שבניו יורק, שם למד לימודי דרמה. בתחילת שנות ה–50 כיכב בתיאטרון הניו־יורקי "פיניקס" ובמקביל הכיר את מי שתהיה אשתו, השחקנית אן מירה.

בתחילת שנות ה–60 היו השניים לצמד קומי שהופיע על בימות התיאטרון בניו יורק וזכה לשבחים כזוג "קומיקאים פנומנלי", כך על פי "ניו יורק טיימס". בהמשך קיבלו השניים תוכנית טלוויזיה, "סטילר ומירה", שהיתה פופולרית בשנות ה–60. לאחר שהתוכנית דכעה בתחילת שנות ה–70, המשיכו השניים לשתף פעולה בפרסומות ובתוכניות מערכונים. בשנת 1986 עלה סיטקום שניסה לשחזר את הצלחת "סטילר ומירה", The Stiller & Meara Show שמו, אך הוא לא זכה להצלחה וירד במהרה מהמסך.

סטילר ב"סיינפלד"

בשנים 1993–1998 גילם את אביו של ג'ורג' (ג'ייסון אלכסנדר) בסיטקום "סיינפלד", תפקיד עליו היה מועמד לפרס האמי ב–1997. בהספד שפורסם ב"ניו יורק טיימס" נכתב כי פרנק קוסטנזה היה דמות קומית אקסצנטרית קלאסית, טעונה בחומר נפץ של זעם — חסר הגיון לרוב. הוא הופיע רק ב–26 פרקים אך נחקק בלב המעריצים הודות לצעקות שהפנה בשלב כזה או אחר לעבר בנו, אשתו (בגילום אסטל האריס), או שניהם יחד. "לעולם לא אשכח את יום הצילומים הראשון בפני קהל", אמר סטילר בראיון מ-2005 לקרן של האקדמיה לקולנוע והטלוויזיה. "כל הצוות הקיף אותי ואיחל לי בהצלחה, עודד אותי. מאותו יום והלאה, זו היתה התקופה המקצועית היפה בחיי".

עם רדת הסדרה החליט לפרוש ממשחק, אך קווין ג'יימס ליהק אותו לקומדיה בכיכובו, "מלך השכונה", שם גילם את חמו. אן מירה אף התארחה במספר פרקים בסדרה. "מעולם לא חשבתי להפסיק", אמר סטילר ל"דיילי ניוז" ב–2012. "הפעם היחידה שאתה מפסיק לעבוד היא כאשר מפסיקים להתקשר אליך".

סטילר גם הופיע במספר סרטים שביים בנו ובהם "זולנדר" ו"זולנדר 2" ובאחרים דוגמת "זוג בהחלפה" ו"היירספריי" — הן הסרט המקורי בבימוי ג'ון ווטרס מ–1988 והן העיבוד מ–2007. בשנת 2000 פירסם אוטוביוגרפיה על אודות החיים לצד אשתו, שהלכה לעולמה בשנת 2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ