מוזרות מיסטית בצפון

"תמרות עשן 2", הוט 3, 22:33

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

אתמול שודר הפרק השלישי מהעונה השנייה של הסדרה "תמרות עשן", הסדרה שנמכרה להפקה בארצות הברית ומילאה את לבנו תקווה שהנה גם אנחנו נהיה בסופו של דבר לחלק ממשפחת העמים.

לא קל לעקוב אחר סדרות, יש בזה משהו המנוגד לרוח החופשית. לזכור יום ושעה, לרצות לחזור באופן קבוע למקום הפשע. או לא לזכור, ולהקריב כמה שעות כדי לצפות ברצף בכמה פרקים ב-VOD. צריכה להיות סיבה טובה מאוד בשביל לגרום לצופה לעשות את זה. לא רק סוד, לא רק מסתורין, לא רק השאלה הנצחית לגבי זהות הרוצח.

סדרות ישראליות ממעטות להצליח בכך. נכון, הכל השתפר. הבתים כבר לא נראים מקרטון, השחקנים כבר לא מגלמים סטריאוטיפים כמו פעם, אלא רק סטריאוטיפים כמו עכשיו. ועדיין המשפחה הישראלית, שתלטנית וממיתת סדרות, מטילה עלינו שיממון כבר נצח. אולי זה חלק מהקסם של "תמרות עשן". המשפחה בה היא כת, היא ישראלית כי עשו אותה ישראלים והיא מתרחשת ברמת הגולן. היא ישראלית כי לשוטר יש ציציות וכיפה (יורם טולדנו המצוין) ועדיין לעתים לא ברור אם יש בה ישראלים בכלל.

היא יפה למראה ואפוקליפטית. לחוקרת המשטרה שנעלמה קוראים לאה קפקא. פרה מתה בצד הדרך וסוס נופל אינם דברים יוצאי דופן, ולכלב של עודד תאומי קוראים "כוח צביקה". השחקן אורי הוכמן הנהדר מזמזם את "קרב הראל" של שלישיית גשר הירקון, כמו מדובר באיום של סוחר נשק: "בום בו, בו בום, בום, בום/ לבנו כבר אטום/ שלושים בנבי סמואל/ שבעה עשר על הקסטל/ שיירת נבי דניאל/ אך אנו עוד נקום".

ב"תמרות עשן" יכול לקרות שכולם חולמים את אותו חלום רצוף חזיונות סופניים. זוג מבקש משוטר עזרה משום שהוא שומע דפיקות באדמה ובטוח שהחיזבאללה חופר תעלות. הוא אכן שומע דפיקות אבל בינתיים נראה שלא מדובר בחיזבאללה. אולי מדובר בחזיון הקשור בצינור נפט טראנס-ערבי שנמצא באדמה. אולי בחברי הכת האבודים. בעונה הקודמת קבוצת אנשים נעלמה. בעונה הזאת כבר מתחילה להתבהר הסיבה, ועדיין הם בשטח ההפקר.

הישראלים בתמרות עשן אקסצנטרים. כולם "טיפוסים", זו אולי נקודת החולשה של הסדרה שאין בה אנשים רגילים. אבל מי רגיל ומה זה רגיל. אחרי שכבר שנים אנחנו נאלצים לצפות בגסיסתה האינסופית של המשפחה הישראלית על סוגיה - המשפחה המתפרקת, המשפחה עם הסודות ומשפחת הפשע - אין ספק שגלריית ה"טיפוסים" שיצרו נח סטולמן ועודד דוידוף עדיפה. השניים יצרו אווירה של מוזרות טווין פיקסית אבל מיסטית בצפון רמת הגולן. ישראל שלהם שונה, יש בה מרחבים ומקום. אולי זה הדבר התמהוני ביותר, המוזר ביותר בסדרה הזאת. אפילו הגבול אינו גבול, הוא נחצה בקלות ויש מספיק מקום בשטח ההפקר בין סוריה לישראל לעוד מדינה קטנה ולא נורמלית אחת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ