ערוץ 10 מקפיא הפקות עקב מצוקה כספית

הערוץ הפסיק את צילומיהן של 5 תוכניות בתקופה הקרובה. יו"ר איגוד המפיקים: "המשבר עלול למוטט את שוק הטלוויזיה בארץ"

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ

ערוץ 10 הקפיא את הפקתן של לפחות חמש תוכניות שהיו מתוכננות להצטלם בשבועות והחודשים הקרובים, עקב המשבר הכספי אליו נקלע. התוכניות הן הגרסה הישראלית לתוכנית השיפוצים האמריקאית "אקסטרים מייקאובר", עונה שנייה ל"טריני וסוזנה", ריאליטי חדש בשם "מאורגנים", תוכנית מערכונים בשם "היהודים" ותוכנית של הקומיקאית ליטל שוורץ.

הסיבה להקפאת התוכניות נעוצה במשבר בענף הפרסום, שהביא לירידה של עשרות אחוזים בהכנסות הטלוויזיה המסחרית מפרסום. בשבועות האחרונים דווח בהרחבה על המשבר ועל המצוקה הכלכלית שחוות הזכייניות - ישראל 10 המחזיקה בערוץ 10, ורשת וקשת, המפעילות יחד את ערוץ 2.

יו"ר איגוד המפיקים, מוש דנון, קרא אתמול לקיים הליך משותף לרשות השנייה, זכייניות הטלוויזיה המסחרית והיוצרים, במטרה להביא לפתרון מוסכם בענף הטלוויזיה. מנכ"ל הרשות השנייה, מנשה סמירה אמר אתמול כי "יש לתמוך בבקשה לדחות את החזר חובות העבר שאינם קשורים ליצירה ולהשקעה במסך".

מצבו של ערוץ 10 בעייתי יותר משל זכייניות ערוץ 2, שכן מעולם לא היה רווחי ומומן מבעלי המניות, שהפסיקו לעשות זאת באחרונה.

כמו כן, על פי חוק, אמור הערוץ להעתיק את חברת החדשות שלו, הפועלת בימים אלו מגבעתיים, לאזור ירושלים. המעבר לאולפן חדש בנווה אילן, שעלותו היא עשרות מיליוני שקלים, מתוכנן גם הוא לחודשים הקרובים. בשבוע שעבר דווח כי הערוץ יפטר כמה עשרות מעובדיו.

מנכ"ל ערוץ 10, יוסי ורשבסקי, ביקש בשבוע שעבר מוועדת הכלכלה של הכנסת לדחות את תשלום חובות התמלוגים למדינה של הערוץ בשנה. ולהשהות את התשלום בשנה. הרשות השנייה המליצה על הצעד, שמצריך שינוי חקיקה, אולם לא ברור עדיין מה יעלה בגורל הבקשה.

לנוכח כל אלו, קורא יו"ר איגוד המפיקים דנון לקיים הליך חשיבה מסודר ומשותף: "במצב שנוצר חברות הפקה בינוניות וגדולות יתמוטטו. זה חייב להיות הליך מסודר ומאורגן, מלווה בוויתור על תמלוגים מצד המדינה, ובמחשבה של הרשות השנייה לבצע התאמות למצב. כרגע הערוץ פועל בהיסטריה מובנת, וצריך לבדוק איך עושים צמצום ושומרים על שליטה. אני קורא לכנסת ולרשות השנייה לבדוק איך מצמצמים בתמלוגים ואיך מפזרים את הנטל על כולם כדי שנוכל לדלג מעל המשבר הזה, שעלול למוטט את שוק הטלוויזיה בארץ".

סמירה מסר בתגובה כי "לנוכח הירידה בהכנסות הזכיינים מפרסום בחודשים האחרונים, יש לתמוך בבקשה לדחות את החזר חובות העבר שאינם קשורים ליצירה ולהשקעה במסך. בשעתו, המועד להחזר החובות נקבע בחוק בהתאם למועד הקובע ליום המעבר לרישיונות.

"מאחר ומועד זה נדחה בשנה ל-1 בינואר 2013, אין סיבה שלא להיעתר לבקשת גופי השידור לדחייה. בכך נסייע להם להתגבר על מצוקת השעה התזרימית ללא פגיעה באיכות המסך ובציבור הצופים. יחד עם זאת, הרשות תעמוד על כך שמחויבויות התוכן בז'אנרים העיליים ימשיכו להתבצע במלואם, כפי שנעשה בשנתיים האחרונות בערוצים 2 ו-10", אמר סמירה. מערוץ 10 לא נמסרה תגובה.

כתבות מומלצות

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

דויד פופביץ' באליפות העולם, בשבוע שעבר. התנתק מהטלפון למשך חודש בגיל עשר

הוא רק בן 17 אבל יש כבר מי שחושב שהוא היורש של מייקל פלפס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ