שתיקת הכבשים

"הינשופים", ערוץ 8, 22:30

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

מזל ששבה אל לוח השידורים רצועת הינשופים של ערוץ 8. בימי רביעי יגישו אותה מגישים מתחלפים. בכל חודש מגיש אורח אחר יפציע, והחודש תהיה זאת יעל שטרנהל שתקדיש ארבע תוכניות למחאה אזרחית. פעם היא היתה הבטחה גדולה של הערוץ הראשון, אחר כך הלכה לאקדמיה. לא בטוח שהיום היתה יכולה להגיש שם. לשטרנהל יש עמדות, דעות, ואפילו ביקורת רחמנא ליצלן, ולכן היא, ממש כמו קרן נויבך ורביב דרוקר, אינה עוברת מסך.

אמש דיברה שטרנהל עם עיתונאי ערוץ 10 נדב אייל, עו"ד כוכבי שמש, איש הפנתרים השחורים, ועם ההיסטוריונים פרופ' עירד מלכין וד"ר אירית רוזין, בשאלה מה יעלה בגורלה של מחאת האוהלים, האם יהיה לה המשך, האם התקשורת מילאה את תפקידה נאמנה ובאיזה אופן התמוססו מחאות בעבר. לאחר מכן שוחחה עם אילנה דיין, שהביעה דעות מפויסות כמעט ניו אייג'יות על העולם. דיין תומכת במחאה באופן מקומם, אמהי משהו. היא לא מצפה ממנה לכלום ומקבלת באהבה את כשלונה המשוער, משום שהיא חושבת שהעיקר הוא עצם קיומה ורוח הנעורים שהפיחה. כאילו היתה המחאה גחמה של גיל המעבר, עוד צורה להתגבר על משבר הגיל. יש כאלה שמוצאים אשה צעירה, יש הרוכשות אופנוע, ויש כאלה שמוחים.

"מישהו יוכל לשכוח את הקיץ הזה?", תהתה דיין כאילו המחאה היתה מחנה קיץ מוצלח. שטרנהל בדרכה המתוחכמת והאלגנטית הציבה שאלות קשות, ולא הניחה לדיין לגלוש להלך הרוח הבורגני, המרוצה מעצמו. היא דיברה על כך שלתקשורת אין סדר יום עצמאי, שהיא מתקשה לגבש אג'נדה, שקודם התחנפה לטייקונים ועכשיו היא מתחנפת לעם. היא שאלה את דיין איך האקטיביזם של העיתונאים בכל הנוגע למחאה החברתית, הופך להיות פאסיביות רכרוכית כשזה מגיע לעניינים הקשורים לבסיס הדמוקרטיה בארץ. היה נראה שדיין מעט מופתעת, אולי לא ציפתה למראיינת שלא תתפעל מהנאום הציוני המתון ואוהב האדם שנאמה.

דיין טענה שמעולם לא אמרו לה מה לשדר ומה לא, אבל בסופו של דבר הודתה שיש אצל העיתונאים מידה של פחד מפני "מגף כבד יותר ויותר שנוחת על האמת העיתונאית". כאשר שטרנהל שאלה על שתיקת האקדמיה, דיין כבר ממש נראתה מופתעת ותהתה אם שטרנהל מצפה מהאקדמיה שתהיה סוכן של שינוי חברתי, כאילו מעולם לא נשמע כדבר הזה. שטרנהל נראתה מעט מאוכזבת מן האג'נדה הדלה אבל אולי האכזבה כולה שלי. בסופו של דבר לא יכולה היתה דיין להתאפק, ושוב דיברה על כך ש"היתה המון אהבת אדם בהפגנות האלה, ואם זה מה שנשאר זה לא מעט". פניה של שטרנהל הפגינו סלידה מאופקת. "אהבה זה לא מספיק", היא אמרה לאילנה דיין, כמו ציפתה ממנה שתדע את זה כבר לבדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ