הממלכה הגדולה: ראיון עם ראש ערוץ בי-בי-סי-1 דני כהן

דני כהן רק בן 37, וכבר עומד בראש ערוץ בי-בי-סי-1, החוגג השנה 75. בראיון עמו מתברר שכדי לעניין לא בהכרח צריך לשדר מה שהקהל רוצה לראות

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

"לפי התקשורת הבריטית כל מה שנעשה בטלוויזיה האמריקאית, ובמיוחד בדרמה האמריקאית, הוא באופן טבעי טוב ואיכותי יותר מהעשייה הבריטית". כך אומר דני כהן, מנכ"ל בי-בי-סי-1, הערוץ הגדול ביותר בבריטניה הגדולה, בראיון טלפוני. "גם אני סבור שיש תוכניות אמריקאיות מצוינות. אני מת על ‘רוק 30', אני מת על ‘הסמויה'. אבל אני גם חושב שיש לנו מה להציע.

"מבקרי טלוויזיה בריטים שצופים בטלוויזיה האמריקאית תופסים עמדה סנובית שממנה הם מביטים בהתנשאות על כל מה שקורה פה בטלוויזיה המקומית, אבל למעשה ממש מעטים צופים בתוכניות האלה בבריטניה. בריטים רוצים לצפות בתוכניות בריטיות. אם אתה חוזר הביתה בערב באנגליה, יש סבירות גבוהה שתראה משהו טוב בטלוויזיה, ולעומת זאת מביקורי בארצות הברית הבחנתי בכך שאתה יכול לזפזפ שעות בין הערוצים הרבים ולא למצוא מה לראות".

מפתיע לשמוע אמירה זו, גאה אך גם מתגוננת מעט, מפיו של מנהל הערוץ הנחשב לתו תקן של איכות טלוויזיונית; מי שניצב בראש תעשייה ששנים רבות נחשבה בישראל, בעיני סנובים מקומיים, לבון טון (כמאמר השיר "בלונדון טלוויזיה מצוינת").

כהן, בן 37, הוא האדם הצעיר ביותר שמונה לתפקיד היוקרתי של קברניט ספינת הדגל של הטלוויזיה הבריטית. זה קרה לפני קצת יותר משנה, באוקטובר 2010, לאחר שניהל בהצלחה את ערוץ בי-בי-סי-3 משנת 2007. בכתבה ב"טיימס" הלונדוני ב-2008 תואר כהן כ"ילד הפלא של הטלוויזיה הבריטית". בין היתר שירטטו בה את מסלול התקדמותו המטאורית. עיתונים אחרים בממלכה סבורים כי ייתכן שכבר בשנים הקרובות ימונה כהן לתפקיד יו"ר הבי-בי-סי.

כהן, בוגר אוניברסיטת אוקספורד, אחראי בין היתר לשילובן בלוח השידורים של סדרות מצליחות כמו "סקינס", "סופר נני" ו"להיות אנושיים". במשך תקופת הניהול שלו בבי-בי-סי-3 צמח פלח הצופים של גילאי 16 עד 34 ב-58%. כהן גאה במיוחד בהישג זה, כמו בעובדה שבי-בי-סי-3 זכה בפרס הערוץ הדיגיטלי של השנה בפסטיבל אדינבורו בשלוש מתוך ארבע השנים האחרונות. "שינינו את הערוץ הזה מהקצה אל הקצה בזמן קצר כל כך, ואני באמת גאה בזה", הוא אומר.

לפני שהגיע לערוץ הציבורי עבד כהן בערוץ 4 הבריטי בתפקידים שונים, לרבות ראש מחלקת התעודה וכן מנהל E4, ערוץ בתשלום. הוא מאורס לנורינה הרץ, כלכלנית, שבכתבה עליו ב"טיימס" הוגדרה "אינטלקטואלית זוהרת". אחותה ואביה של ארוסתו חיים בתל אביב, מספר כהן, ולו קרובי משפחה בכל רחבי הארץ, שבה ביקר פעמים רבות בעבר. בילדותו למד בבית ספר יהודי בצפון לונדון.

דרושה קומדיה

בי-בי-סי-1 הוא ערוץ ציבורי שהחל לשדר ב-2 בנובמבר 1936 ונקרא אז שירות הטלוויזיה בי-בי-סי. ב-1964 עלה ערוץ בי-בי-סי-2 ואז השתנה שמו. זהו ערוץ שממומן על ידי הציבור, הוא מקבל תקציב שנתי שמקורו במשלמי אגרת הטלוויזיה, ולכן אינו מסחרי ואין בו פרסומות. התקציב שלו לשנת השידורים 2011-2012 הוא 166.6 מיליון ליש"ט.

פעם היתה מעין טביעת אצבע ייחודית לתוכניות של הבי-בי-סי. האם גם כיום, בעולם של פורמטים גלובליים, הייחוד הזה השתמר?

"הסקינס". אהובה על הצעירים

"נדמה לי שכן, אבל צריך להתאמץ מאוד לשמר אותו. תמיד קיים הפיתוי לשכפל הצלחה של המתחרים, אלא שצריך להתאפק מלעשות זאת, כי זו טעות; צריך להקפיד לגרום לצופים להתעניין בדברים חדשים. אם נותנים להם עוד ממה שהם כבר אוהבים, מאבדים כיוון.

"בי-בי-סי-1 הוא הערוץ הגדול ביותר והנצפה ביותר בבריטניה. בהיותו ערוץ ציבורי, הוא גם זה שפונה לכל האומה, זה שמשודרים בו כל האירועים הלאומיים החשובים, כמו החתונה המלכותית, למשל. זה אולי אחד המאפיינים הבולטים שלו. התוכניות שלנו מתאפיינות בפן חינוכי ובאיכות הפקה גבוהה מאוד. הקהל שלנו מצפה לראות בערוץ את הכוכבים הגדולים ביותר של בריטניה. השקענו רבות בתוכנית הבידור המשודרות בשבת. אבל חשוב מזה, בבי-בי-סי-1 יש יותר דרמות מאשר בכל ערוץ אחר. אם מתיישבים מול המסך בתשע בערב, בבי-בי-סי אפשר יהיה למצוא דרמה טובה".

מה שחסר לדעתו בערוץ הוא קומדיה, במיוחד כזאת שגורמת לצופים "פשוט להתפוצץ מצחוק". לכן הודיע הקיץ על יוזמה לעידוד יוצרי קומדיה, שהתבקשו להגיש הצעות של תסריטים לפיילוטים. "אנחנו מקווים לגלות דור חדש של אוצרות קומיים לאומיים", אמר באוגוסט עם השקת היוזמה החדשה. כעת הוא אומר: "אנחנו מנסים למצוא את הקול החדש של הקומדיה בערוץ שלנו. אני חושב שיש ממש רעב לקומדיות ואנחנו לא מספקים די מהן".

כהן, שבזמן עבודתו בבי-בי-סי-3 קידם את אנימציית הסיטקום המבריקה "איש משפחה" האמריקאית, נשאל איזה סוג של הומור הוא מחפש בקומדיה. האם כזה הדומה ל"ממלכה הקטנה", סדרת מערכונים עם דמויות בריטיות קיצוניות והומור נועז של מאט לוקאס ודייוויד ואליאמס, או ל"המשרד", סדרה מוקומנטרית של ריקי ג'רווייס, שזכתה לגרסאות בכל העולם, כולל אחת מצליחה ביותר בארצות הברית?

"אני רוצה משהו מאוד מיינסטרים", משיב כהן. "צריך לזכור שדרמה או קומדיה של בי-בי-סי-1 יכולה להגיע לשישה-שבעה או אפילו שמונה מיליון צופים, אז אני לא מחפש משהו מהשוליים עם הומור יבש, אלא משהו בסגנון הסיטקום שגורם לך להתפוצץ מצחוק".

בזמנו גם אמר שהוא מחפש קומדיה על מעמד הפועלים. "נכון. אני רוצה שכל מה שישודר בערוץ יהיה שיקוף של הקהל שצופה בו מהבית, לכן אני גם מחפש קומדיות צווארון כחול. הכרזתי על כך עם כניסתי לתפקיד. אני רוצה שכל השכבות בבריטניה יבואו לביטוי על המסך שלנו".

תוכניות לעתיד

עוד דבר שהכריז עליו עם כניסתו לתפקיד הוא שברצונו ליצור תוכניות המיועדות באופן ספציפי לקהל מבוגר יותר. שכן, פלח גדול מצופי הערוץ שלו הוא בגיל העמידה. אמירה זו עומדת בניגוד גמור לגישתם של בכירי הטלוויזיה המסחרית, ולזו של המפרסמים, המחזרים אחרי קהל צעיר תמידי. ואכן, גישה זו נובעת בין היתר ממצבו השונה של הערוץ.

"צריך כמובן לפנות לכל קהל הצופים כדי לשמר את המעמד של הערוץ הכי גדול בבריטניה", אומר כהן, "אבל צריך גם להביא בחשבון שהגיל הממוצע של צופי בי-בי-סי-1 הוא 50. לכן, בניגוד לטלוויזיה מסחרית שמנסה לתפוס קהל צעיר ככל האפשר, אנחנו רוצים לפנות לכל הגילאים, ובכלל זה גם למבוגרים.

"אנחנו הרי גם מנסים להגיע לקהל צעיר", הוא מוסיף. "יש לנו תוכניות כמו ‘המתמחה' (פורמט ריאליטי, ר"ק) שהוא חשוב לנו; אנחנו גם מעלים בשנה הבאה את ‘דה וויס' (תחרות שירים שגרסה ישראלית שלה תעלה בקרוב בערוץ 2, ר"ק). היא מצליחה מאוד בארצות הברית, ואנחנו מקווים שתצליח בקרב צעירים גם אצלנו. היא צפויה לעלות בחלק הראשון של 2012. השופטים-מאמנים בתוכנית שלנו יהיו הזמרת ג'סי ג'יי, היא כוכבת גדולה כאן, ויל-איי-אם מ'בלאק אייד פיז' וכן אגדת הפופ טום ג'ונס וסולן ה'סקריפט' דני אודונהיו. גם סדרת הדרמה-מדע-בדיוני ‘דוקטור הו' אהובה על קהל צעיר".

הגרסה הבריטית של "המתמחה"

גם אתם משתתפים בגל הריאליטי והפורמטים הגלובליים.

"נכון. ולא רק קונים אלא גם מוכרים - ‘רוקדים עם כוכבים' הוא פורמט שלנו שהצליח בכל העולם. מכרנו גם את ‘דוקטור הו' ואת ‘טופ גיר'. אבל אנחנו לא יוצרים תוכניות במטרה למכור אותן בחו"ל. אנחנו עושים תוכניות לקהל המקומי, שאוהב תכנים בריטיים המוכרים לו. אם התוכניות שאנחנו יוצרים גם נמכרות לחו"ל זה בונוס מבחינתנו, אבל לא העיקר".

כמי שמקבל כל יום הצעות חדשות ותסריטים, האם אימצת שיטה שתאפשר לך לזהות רעיון טוב מבין רעיונות פחות טובים?

"האמת היא שרעיונות טובים בולטים לטובה מיד, ואין רבים כאלה. קשה מאוד להמציא רעיונות שיהיו חזקים דיים ללוח שידורים של פריים-טיים. אחד כזה הוא ‘Inbetweeners', שפיתחתי דווקא לערוץ E4 (סיטקום בריטי מצליח על בני נוער בפרברים, ר"ק). השנה גם יצא סרט קולנוע שהוא עיבוד של הסדרה. עוד תסריט שמיד בלט לטובה הוא ‘להיות אנושיים', שהעלינו בבי-סי-סי-3 (סדרת דרמה על-טבעית שרכבה על גל סדרות וסרטי הערפדים. גרסה אמריקאית שלה משודרת עכשיו ביס, ר"ק). העונה הרביעית של סדרה זו תשודר בשנה הקרובה".

מה היתה ההחלטה הכי קשה שקיבלת בתפקידך החדש?

"תמיד הכי קשה להחליט לבטל תוכנית אהובה. אנחנו לא עובדים בשיטה האמריקאית, שלפיה סדרה שלא מניבה רייטינג מבטלים אותה; אנחנו מצלמים סדרה ומשדרים את כל פרקיה. אבל יש סדרות, שגם אם הן אהובות, הן ממצות את עצמן וצריך לפנות מקום לדברים חדשים בלוח השידורים. ביטלתי את ‘המשפחה שלי'" (סדרה המשודרת כעת בישראל בבי-בי-סי אנטרטיינמנט, הערוץ המקומי המשדר מתוכניות הערוצים הציבוריים הבריטיים).

אם הצופים של הבי-בי-סי הם כיום בני 50 בממוצע, מי יהיו הצופים החדשים שלכם בעוד כמה עשרות שנים? איך דואגים שיהיה קהל כזה, והשאלה המדאיגה את כל אנשי התחום - מה יהיה על עתיד הטלוויזיה?

"לדעתי, מצב הטלוויזיה ממש ממש טוב. בבריטניה קהל הצופים ב-2011 רק צמח. המפתח הוא להמשיך וליצור דרמה ממש טובה, ושיהיה מספיק מימון לכך, וגם לקומדיה. כל עוד המימון ימשיך להיות חזק, כך יהיה גם מצבנו. בשנה הבאה צפויות לעלות לא פחות מ-18 דרמות חדשות.

"בין הדרמות האלה יש אחת שנקראת ‘תקראו למיילדת' עם מירנדה הארט (על קבוצה של נשים מיילדות בשנות ה-50 באנגליה), שאמורה להיות טובה מאוד. ישנה גם סדרה ששמה ‘נשות האסירים', על ארבע נשים שונות מאוד זו מזו, שגבר חשוב בחייהן מרצה מאסר בכלא, והיא נראית מבטיחה. וישנה גם ‘שומר הראש המלכותי'" (על חייל לשעבר שמונה לשמור על אנשי משפחת המלוכה).

ובמה אתה צופה בשעות הפנויות שלך?

"אני חובב דרמות, קומדיה ואפילו מקפיד לצפות ב'איסט אנדרס', אבל אני גם צרכן של הרבה כדורגל וקריקט. אני לא מחמיץ את תוכנית הספורט ‘Match of the Day'. אבל כשאתה מנהל ערוץ אתה לא צופה בטלוויזיה של היום, אלא עסוק בצפייה בעתיד - בטלוויזיה של השנה הבאה".

כתבות מומלצות

בילי ג'ו ארמסטרונג בהופעה. "יש יותר מדי טמטום בעולם"

סולן גרין דיי אחרי פסיקת ההפלות: "מוותר על האזרחות האמריקאית"

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ