אשת חיל מי ימצא?

"אשת חיל", ערוץ 10, שישי, 13:30

מורן שריר, ביקורת טלוויזיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר, ביקורת טלוויזיה

"אשת חיל" היא תוכנית שבועית שעוסקת בנשים ויהדות בהגשת הדוגמנית חוה מונד. הקשר של הדוגמנית חוה מונד לנשים: היא אשה. הקשר של הדוגמנית חוה מונד ליהדות: היא שומרת מצוות. הכישורים של הדוגמנית חוה מונד להגיש תוכנית בערוץ 10: היא דוגמנית. הבחירה בחוה מונד מעניינת ועל פניו משונה. יהדות ונשיות הם שני תחומים כבדי משקל ו"אשת חיל" אינה מגזין לייף סטייל. ההקשרים האקטואליים של הנושא הזה היו יכולים להפוך את "אשת חיל" לתוכנית חשובה שנוגעת במפגש הלא טבעי והנפיץ בין יהדות לפמיניזם. ולרגעים היא כמעט נוגעת. התוכנית של השבוע שעבר למשל, עסקה בדיוק בנושא הזה. התוכנית שאלה האם יהדות היא דת שובניסטית או כזו שמכבדת נשים באופן מיוחד, והאם הכבוד המיוחד הזה הוא לא גלגול אחר של שובניזם? בתוכנית, שכנראה הוקלטה זמן רב מראש, לא היתה התייחסות לפרשות האחרונות שקשורות לשירת חיילות בצה"ל או להדרה של נשים מהמרחב הציבורי בירושלים ובכלל. התוכנית ששודרה בשישי האחרון עסקה בנושא הכללי של חזרה בתשובה. "אשת חיל" היא תוכנית שנוגעת בנושאים טעונים, רגישים, סוערים ומעוררי אמוציות באופן רך, מלטף, נוגע לא נוגע. זו החלטה מודעת שהתקבלה ברגע שליהקו דוגמנית להגיש תוכנית פאנל הגותית.

הדוגמנית חוה מונד חיננית ומקסימה אבל היא לא מגישת טלוויזיה. בפתיחת השידור היא נראית כמו ילדה יפה שהרגע התעוררה על הדשא אחרי ליל אהבה בצמח, הראש שלה עדיין הלום מההופעה של אמש והעיניים שלה בקושי פקוחות. היא מדברת בקול שקט, אולי כדי לא להעיר את עצמה. היא סובלת מחולשת בוקר אבל נעים לה. מולה מתדיינות ארבע נשים על יהדות ופמיניזם, הליכים פנימיים של חזרה בתשובה, תיקון, וערכים אוניברסליים והיא מקשיבה להם כמו לשיר יפה ברקע שגורם לה לחייך. לפעמים היא מתקשה להקשיב למלים ומוותרת, נותנת למוזיקה לעטוף אותה. העיקר שהכל ימשיך להיות רגוע ונעים. הדוגמנית חוה מונד לא שולטת בדיון, היא לא שואלת שאלות פולו-אפ, היא לא מקשה על האורחות שלה, היא נותנת להן להתדיין בינן לבין עצמן ומחכה לפאוזה בשיחה כדי שתוכל לעבור לשאלה הבאה שהכינה מראש.

הבחירה בדוגמנית להגיש תוכנית שאמורה לשלב בין פמיניזם לבין דת ששוללת את "הבל החן ושקר היופי" היא בעצם לא כל כך מופרכת. הטלוויזה המסחרית נהפכה בפיהם של חרדים רבים לסמל לריקנות החילונית. מה שבשנות התשעים היה "מקדונלד, מדונה ומייקל ג'קסון", היום זהו "ערוץ 2 והאח הגדול". אבל הן לא כל כך שונות, היהדות והטלוויזיה המסחרית. שתיהן לא מעודדות נשים לצאת מהמשבצת שנקבעה להן מראש. שתיהן מוכנות לתת במה לנשים אבל רק בתנאי שהן ידברו בשקט.

כתבות מומלצות

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

דויד פופביץ' באליפות העולם, בשבוע שעבר. התנתק מהטלפון למשך חודש בגיל עשר

הוא רק בן 17 אבל יש כבר מי שחושב שהוא היורש של מייקל פלפס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ