רשת וקשת לא יתפצלו בשנים הקרובות לערוצים נפרדים

בכך הצטרפה קשת לזכיינית האחרת של ערוץ 2, רשת, ולערוץ 10, שאינן יכולות להצטרף לרפורמת הרישיונות בטלוויזיה המסחרית בארץ בשל מצבן הכלכלי

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

דירקטוריון קשת החליט בשבוע שעבר כי הזכיינית לא תבקש לעבור לשידור ברישיון. בכך הצטרפה קשת לזכיינית האחרת של ערוץ 2, רשת, ולערוץ 10, שאינן יכולות להצטרף לרפורמת הרישיונות בטלוויזיה המסחרית בארץ בשל מצבן הכלכלי. משמעות הדבר כי חרף הליך החקיקה הממושך והמורכב, המצב בענף יישאר על כנו במקרה הטוב, או יחזור עשר שנים אחורה, אם ערוץ 10 ייסגר.

רפורמת הרישיונות הושקה לפני שנה בקול תרועה רמה, במטרה לשנות את פניו של ענף הטלוויזיה המסחרית. המעבר לשידור ברישיון, במקום זיכיון זמני, נועד לתת לערוצים הקיימים אופק כלכלי ארוך-טווח ולעודד גופים חדשים להיכנס לענף. רשת וקשת, המפעילות את ערוץ 2 בזיכיון משותף שתוקפו יפוג בסוף 2015, קיבלו הזדמנות לוותר על הזיכיון ולעבור לרישיון במועד שנקבע להשקת הרפורמה: ראשית 2013. המועד האחרון להגשת הבקשה הוא בעוד יומיים.

אלא שכרגע, מתבררת הרפורמה כאות מתה: אף גוף שידור, חדש או קיים, לא הגיש בקשה לרישיון. ערוץ 10, שכדי לקבל רישיון צריך לשלם חוב של כ-60 מיליון שקלים, עומד בסכנת סגירה לאחר שבקשתו לדחות את התשלום בשנה נדחתה. הזכיינית רשת מצויה במצב כלכלי קשה, וכעת גם המועמדת הבטוחה כביכול למימוש הרפורמה, קשת, החליטה להישאר בזיכיון עד תומו.

להחלטת הדירקטוריון, שהתקבלה בתחילת השבוע שעבר, שני טעמים: האחד, שאיפה להתפצל מערוץ 2 לטובת אפיק שידור חדש; השני והחשוב יותר, שאיפה להיפרד מחברת החדשות של הערוץ, בה מחזיקות שתי הזכייניות במשותף, ולהקים חברת חדשות חדשה. ועדת הכלכלה של הכנסת דנה בשבוע שעבר בהצעת חוק של ח"כ רוברט אילטוב, שביקשה לאפשר לשני הגופים לשדר יחדיו את חדשות 2 גם לאחר פיצול, אך לא הכריעה בעניין. כעת נראה שאם ייסגר ערוץ 10, יישארו הצופים עם ערוץ מסחרי בודד ולו חברת חדשות אחת.

בקשת אישרו את הפרטים. ממשרד התקשורת נמסר כי "אנחנו מאמינים ביתרונות שיטת הרישיונות על פני הזיכיונות. לא בכדי פעלנו כדי לשנותה, תוך תמיכה מקיר אל קיר. אין ספק שבעת הנוכחית, המצב המורכב שנוצר אינו מאפשר לשוק ליהנות מיתרונותיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ