סיכום 2011 |

הפתעת השנה בטלוויזיה

סדרת הפנטסיה המעולה "משחקי הכס" הצליחה לפנות לקהלים חדשים, אבל הג'וקר האמיתי הסתתר בהטעיה שעשו יוצרי הסדרה לקראת שידורה

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

לפני שנה, בינואר 2011, בשורת ראיונות שהתקיימה בלוס אנג'לס לכבוד עליית סדרה חדשה של ערוץ HBO שעד אז שוחררו רק כמה דקות צפייה ממנה, דיברו יוצרי "משחקי הכס", דייוויד בניוף ודן וייס, כמה משחקניה הבולטים - פיטר דינקלאג', אמילי קלארק ושון בין - וכן הסופר ג'ורג' ר"ר מרטין, שעל פי ספריו נכתבה הסדרה. הנושא היה העבודה המורכבת שלהם על הסדרה. אבל בדיעבד, לאחר שהיא שודרה עד סופה, מקבלים הדברים שנאמרו באותו מעמד משמעות אחרת, אירונית למדי. משעשע לחשוב שעם המידע שהיה בידם אז על סוף הסדרה - הם בחרו להגיד את מה שאמרו לתמימים שישבו מולם.

אין ספק שהסדרה הזאת מספקת את הפתעת השנה: ולא מדובר בהפתעה מכך שסדרת פנטסיה התבררה כמושכת גם את מי שהם לא חובבי הז'אנר במובהק, וגם לא מכך שלמרות בעיותיה היא יצרה ציפייה אמיתית לעונתה השנייה. ההפתעה האמיתית בסדרה תידון תיכף, ומי שלא צפה בעונה הראשונה, ששודרה עד סופה בארצות הברית וגם בישראל (העונה השנייה אמורה לעלות באפריל הבא) - כדאי שיישמר מפני החשיפה המוקדמת.

"משחקי הכס", שעונתה הראשונה היתה בת עשרה פרקים (בפרק הראשון לבדו הושקעו בין חמישה לעשרה מיליון דולר), היא פנטסיה המתארת את מאבקי משפחות האצולה של ממלכת וסטרוז - בית סטארק, בית באראתיאון, בית לניסטר ובית טארגריין - המזכירים מאבקים של משפחות באנגליה של ימי הביניים. הסדרה רקומה בכל כך הרבה חוטים, שפות, עולמות, תפאורות ומנהגים, שכל אחד מהשחקנים קיבל לידיו בתחילת הסדרה לא רק את התסריט שלו, אלא גם מדריך כתוב שהבהיר לו את קשריו לשאר הדמויות - מאילו משפחות באו, מי האויבים ומי העמיתים שלהם - וידריך אותו בהגיית השפה והשמות בסדרה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

באותה פגישה עם היוצרים בתחילת השנה האזרחית, הם ציינו שאם היה משהו שהם ידעו מראש, עוד בטרם התחילו לעבוד על הסדרה - זה שהם רוצים את שון בין ואת פיטר דינקלאג' לתפקידים בסדרה. דינקלאג' ("סיפורי נרניה"), מי שהתגלה כגונב ההצגה של העונה הראשונה, מגלם את טיריון לאניסטר, הכבשה השחורה של משפחתו, גמד ממשפחה בעלת אמצעים שיש לו חיבה לבתי בושת. הוא אינטליגנטי מאוד אך אינו זוכה להערכה רבה, במיוחד לא מאביו, שנוטר לו על כך שאשתו, אמו של טיריון, מתה בלידתו.

שון בין (בורומיר מ"שר הטבעות") לוהק לתפקיד של אדארד (נד) סטארק, ומגלם לורד הקרוע בין הנאמנות שלו למשפחתו לנאמנותו למלך. כשדיברו על הבחירה בו התמקדו היוצרים בתווי הפנים שלו: "רצינו את שון בין כי הדמות שלו לא מרבה לדבר", אמר אז וייס. "היא מאוד מסוגרת ורדופה. יש לו סודות אפלים שלא חלק עם איש. כל זה צריך להשתקף, ושון הוא מישהו שאפשר לכוון אליו את המצלמה ל-30 שניות גם אם הוא לא מדבר. הקמטים על פניו גורמים לו להיראות כמישהו שראה הרבה בחייו. הוא נראה כמו לוחם".

כל כך הרבה דיבורים על פניו, על הדברים שראה בחייו, אפילו על חרב מונפת הם דיברו. "יש הרבה שחקנים טובים, אבל לא כולם משכנעים כשהם בלבוש שריון ורכובים על סוס", אמר אז בניוף. "פול ג'יאמטי, למשל, לא היה מתאים. אבל כששון מניף חרב - אתה לא רוצה להיות בצד השני שלה". אבל אל תוך כל הדיבור הזה בשבחי הפנים והחרב המונפת, לא התגנבה אפילו מילה אחת על כך שבסופו של דבר, שון בין ימצא את עצמו דווקא בצדה השני של החרב שהונפה ואף הונחתה, והפנים האלה מלאי ההבעה ישופדו על עמוד ויוצבו על חומת העיר. מה יש לומר, חוץ מ"פיטר דינקלאג', שמור נפשך!".

דנמרק זועמת

היתה זו שנה של סופים מדוברים ולא קונוונציונליים של סדרות (וגם אליהם תהיה כאן התייחסות, כך שמי שלא צפו עדיין מוזמנים לדלג הלאה): הסוף של "The Killing" (העולה בקרוב בישראל ב"יס"), המבוססת על הסדרה הדנית "Forbrydelsen" ("הפשע", בדנית) גרם לכעס רב בקרב אוהדיה האמריקאים. הם קיוו לסוף חד-משמעי יותר. גם בדנמרק, מתברר, התעורר זעם רב על סופה של העונה הראשונה בסדרה שהיתה הפופולרית ביותר בטלוויזיה באותה שנה, 2007 - מה שגרם ליוצרים הדנים לייצר במהירות כמה פרקים נוספים. אלה הוצגו כחלק השני של העונה הראשונה ושודרו מוקדם מהמתוכנן כדי להשביע את רצון הצופים. היוצרים האמריקאים, שמראש אמרו כי לא ייצמדו לסוף הדני, עמדו בדיבורם - אך זה לא היה בהכרח צעד חכם.

גם סוף העונה של "הומלנד" האמריקאית - המבוססת על "חטופים" הישראלית, ובמרכזה שבוי החוזר מהשבי וסוכנת סי-איי-אי שחושדת במניעיו - שודר החודש בארצות הברית (ועולה בישראל ב"יס" בחודש הבא) ועורר תהיות אינטרנטיות מרובות על האפשרות להמשיך לעונה חדשה אחרי סוף כזה. ליוצרי הסדרה האווארד גורדון ואלכס גנזה, החתומים גם על "24", הפיתרונים.

אך אין ספק שסוף העונה הראשונה של "משחקי הכס", שבו חוסל השחקן הראשי של הסדרה (וכך נותרו יוצרי הסדרה נאמנים לספרו של מרטין) - זה הגיבור הטוב שבו הצופים נותנים את אמונם, זה השחקן שסיפר בלוס אנג'לס כי חתם על חוזה שגרתי לעונות רבות, זה האיש המעטר את הכרזה של הסדרה, שמוכר אותה לציבור בפניו המוכרים ומזוהה אתה יותר מכל - החיסול הזה היה לא רק הפתעת השנה, אלא ממש רגע ההלם, רגע שמיטת הלסת של 2011 בטלוויזיה האמריקאית.

עוד סדרות מדוברות: טרה נובה | נערה חדשה | בוס | ערים כל הלילה | הומלנד | גיהנום על גלגלים | שתי נערות מרוששות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ