אור בר שלום, עכבר העיר

ארבע המועמדויות בהן זכתה המיני-סדרה הבריטית "דאונטון אבי" בטקס גלובוס הזהב שיערך השנה, הפתיעו כמה ממנהלי ערוצי הכבלים בטלויזיה האמריקאית. אותם אנשים הופתעו גם מוקדם יותר השנה, כשהסדרה אספה חמישה פסלונים בטקס האמי (מתוך 11 מועמדויות). על פניו, אין ב"דאונטון אבי" שום דבר חדש. הסדרה סובבת סביב סיפורה של משפחה אריסטוקרטית ביורקשיר בתחילת המאה ה-20, קומץ של מתח בין אדונים למשרתים, מלחמת עולם פוטוגנית ברקע, ומגי סמית' אחת שמנהלת את הכל. כל אלו ועוד כבר הופיעו בעשרות סדרות אחרות שיצאו מהממלכה המאוחדת בעשורים האחרונים, ולא זכו לאחוזי צפייה ממוצעים של עשרה מיליון איש לפרק בבריטניה, וששה מיליון איש בארצות הברית. אז מה קרה הפעם? פשוט מאד – בלונדון חזרו לעשות טלוויזיה מצוינת.

» למה כולם רוצים לעשות מיני סדרות? » הבריטים משתלטים על הטלוויזיה האמריקאיתואז הגיע ריקי ג'רוויס שנות ה-80 היו תור הזהב של הטלוויזיה הבריטית בישראל, בעידן בו סל התרבות הטלוויזיוני כלל רק את הערוץ הראשון. סדרות כמו "המלון של פולטי", "כן, אדוני השר", ובהמשך "כן אדוני ראש הממשלה", נחשבו לנכסי צאן ברזל. הרחובות היו מתרוקנים כשעוד פרק של "אדונים ומשרתים" עלה לאוויר, ורוב הרפרנסים התרבותיים נשאבו היישר מהארסנל של מונטי פייטון. אבל השנים חלפו, הערוצים התרבו ובריטניה החלה לייצר הרבה זבל, רובו שעשועונים שגם סיימון קוואל היה מתבייש לצפות בהם. מלבד אפיזודות כמו "פשוט נהדרת" שבקושי ייצגו את התעשייה הבריטית, לא ממש שמענו מהם. ואז הגיע ריקי ג'רוויס.הדור שידע את ג'ון קליז וטרי גיליאם. "מונטי פייטון":

ג'רוויס הוא מה שאוהבים לקרוא במקומותינו – גאון. את דרכו הבידורית החל בעריכת מערכונים בתחנת הרדיו XFM LONDON בסוף שנות ה-90. משם המשיך למעבדת הקומדיה של ערוץ ארבע, קיבל תוכנית אירוח משלו, והזדמנות להשתתף בקורס הפקה של ה-BBC, שם גם נולדה המשרד. יציר הכלאיים של ג'רוויס ששילב בין קומדיה, דרמה ומצלמת כתף תזזיתית, הפך ללהיט כל כך היסטרי עד שהחבר'ה הטובים מ-NBC היו חייבים לעלות על מטוס, ולהבין על מה כל הצחוקים. ג'רוויס שהסכים ליצור רק שתי עונות ושני ספיישלים לחג המולד (פיצ'ר מרכזי בסדרות עלילתיות בבריטניה), מכר את הסדרה ליותר מ-80 ארצות עד היום (בהן ישראל), והפך למנחה של גלובוס הזהב (תפקיד שיעשה שנית בטקס גלובוס הזהב 2012). בין לבין הוא גם עשה את ניצבים - עוד סדרת מופת בריטית שהייתה הפקה משותפת של ה-BBC ו – HBO, וסדרת אנימציה בשם "המופע של ריקי ג'רוויס". ההצלחה ההיסטרית של "המשרד" והפיכתו של ג'רוויס – אז בחור שמנמן וחסר כריזמה – לאורקל החדש של הטלוויזיה האמריקאית פינתה מקום לבריטים שיגיעו אחריו. והם הגיעו, בהמוניהם. האורקל החדש של הטלוויזיה. ריקי ג'רוויס ב"המשרד": אהבה חדשה

"האמריקאים אוהבים לקנות סדרות ואז להרוס אותם כליל". לא, זה לא אדיר מילר שמצוטט, אלא אחת הדמויות בקומדיה " Episode" – שיתוף פעולה בין ערוץ BBC2 ורשת SHOWTIME. הסדרה, שכמיטב המסורת הבריטית משתרעת על 12 פרקים בלבד, מתארת את התהליך הסיזיפי שעוברת סדרה בריטית מהרגע שהיא נקנית מעבר לים, ועד להחרבתה הכללית בשם הרייטינג ו"הטעם האמריקאי". אפיזודס מתארת תופעה משגשגת בשנים האחרונות. לצד עיבודים מוצלחים כמו "המשרד" וחסרי בושה (שמבוססת על "לגדול בלי בושה"), זכורים גם כישלונות מהדהדים שהחרידו את יוצרי המקור. "זיווגים" המתוקה הפכה באמריקאית לעונה שנקטעה אחרי ארבעה פרקים ברשת NBC (עם נועה תשבי בתפקיר אורח). סקינס החתרנית שכוונה לבני נוער (ושודרה ב-MTV), ירדה מהמסך לאחר שלושה פרקים בלבד, בעקבות סצנות בוטות בשילוב קטינים והעדר מפרסמים.

לצד עיבודים בינוניים יותר ופחות הרחיבו האמריקאים את תקציב הרכש שלהם, וסדרות עם מבטא (ולעיתים אפילו עם תרגום לטובת צופים אופציונליים), מציפות את המסך האמריקאי. מכיוון שהבריטים נוהגים לצלם עונות קצרות (עד 10 פרקים לעונה), ומאוהבים בקונספט המיני סדרה – רבות מהסדרות שנרכשות לשידור בארצות הברית משודרות בסופי שבוע, ימי חג או כאירוע חד פעמי. בשנתיים האחרונות הספיקו הצופים האמריקאים להתאהב מחדש בבריטניה בזכות "The hour" של ה-BBC, המתארת את ההתרחשויות מאחורי הקלעים של מערכת חדשות בשנות ה-50 (והושוותה למד מן בכל כתבה שנעשתה עליה). הקלאסיקה "שרלוק הולמס" מ-2009 נבנתה מחדש כמיני סדרה המתרחשת באנגליה של ימינו, על שכלוליה הטכנולוגיים. בתפקיד הראשי הוצב בנדיקט ק'ומברבץ' (Cumberbatch), גבר כה מסוקס עד כי הוא יכול לחטוב עצים עם עצמות הלחיים שלו. ווטסון המקורי הוא מרטין פרימן שבקרוב תכירו בתור "ההוביט" החדש. "החיים על מאדים" העוסקת בחייו של שוטר בקומה החוזר לשנות ה-70 (BBC), הייתה אחת התוכניות האהובות ביותר ברשת הכבלים HBO, וד"ר הו שמשודרת מ-1963 באין ספור עונות, גרסאות ודוקטורים, נכנסה לספר השיאים של גינס כסדרת המדע הבדיוני שזכתה להכי הרבה עונות. הגירסה הבריטית של "מד מן"? "The hour":

הכינו את המסכים עונת השידורים הנוכחית מספקת אופציות רבות לאנגלופילים חובבים ומעלה. אחרי שרשמו נוכחות (מקורית או מעובדת) כמעט בכל ערוץ אמריקאי, פונים הבריטים לעשות את מה שהם יודעים הכי טוב – אימה. המיני סדרה Black Mirror ששודרה בערוץ 4 הבריטי בדצמבר האחרון, הצליחה לשבור שיאי צפייה. הסדרה שמערבת גרוטסקה (ראש הממשלה נאלץ לזיין חזירה בשידור חי כדי לשחרר את הנסיכה החטופה), טכנולוגיה, מעט מדע בדיוני, ביקורת חברתית ועוצמות מהפנטות. כל פרק הוא סיפור נפרד שמתרחש בהווה ובעתיד הקרוב. שברה שיאי צפייה. "Black Mirror": הטרילוגיה כיפה אדומה – Red Riding (שתשודר החל מה-13.9 ב- HOT Zone), גם היא מצ'אנל פור, עוקבת אחרי רוצח סדרתי שפעל ביורקשיר בשנות ה-70 וה-80, ועל שחיתות ממסדית. שלושת הפרקים עובדו לסרט מצליח שיצא בשנה שעברה (בתפקיד הראשי מככב אנדרו גארפילד, הספיידרמן הבא שלכם), והסדרה צפויה להביא אחוזי צפייה נאים. "שרלוק הולמס" צפוי להגיע לעונה שנייה בחודשים הקרובים, ספיישל חג המולד של "דאונטון אבי" הוא אחד הנצפים ביותר בעונת השידורים האחרונה ועונה שנייה ל"The hour" כבר מצטלמת. בלונדון, אפשר להבין, יש טלוויזיה מצוינת, וגם האמריקאים רוצים.

מורה נבוכים

BBC1 ,Outcustתחשבו טרה נובה של שפילברג, רק בלי תקציב מפלצתי של מיליונים לפרק, ויותר מהדבר הזה, נו, עלילה. גם פה ישנם מספר חלוצים שמוכנים לנטוש את העולם הישן מאחור ולתת למין האנושי הזדמנות חדשה בכוכב אחר בשם קרפטיה. השחקנים מעולים והבדיחות הרבה יותר מוצלחת משורת המאזן של טרה נובה.

BBC4 ,Twenty Twelve האובססיה הבריטית לאולימפידה מצאה לה מפלט (זמני) - במוקומנטרי בכיכובם של ג'סיקה היינס, יו בונוויל ואוליביה קולמן, המנסים לארגן את האולימפידה הכי מרשימה בעולם וצריכים להפגין את היכולות, איך נאמר, הלא בדיוק מוכחות שלהן בארגון המשחקים האולימפיים. רק בריטים מסוגלים לצחוק ככה על עצמם.

The Promise – ערוץ 4 הבריטיסדרה של ארבעה פרקים שתקרוץ להיסטוריונים מקומיים. אישה צעירה נוסעת לישראל של ימינו כדי להתחקות אחר סיפורו של סבה החייל בזמן המנדט הבריטי בארץ ישראל. ברקע: המאבקים על חברון, עין הוד, פיצוץ המלון המלך דוד בירושלים, אקסודוס, הטבח בדיר יאסין ועלילה סמי בלשית. הם משלנו.

דאונטון אבי, שודרה ב- ITV network תוך דקות ספורות תשאבו לתוך העלילה ותבחרו לכם דמות אהובה. כי משחקי מעמדות, אדונים ומשרתים תמיד משכו את העם היושב בציון וגם כי העלילה היא סטייל הסופרנוס והלוק של גוסיפ גירל – תחילת המאה ה-20. העונה הראשונה שודרה בארץ בערוץ הראשון.

Black Mirror, ערוץ 4 הבריטי זו הולכת להיות ה-סדרה של החורף, כזו שכבר נלחשת במסדרוני ברנז'ה אפלים. היא מתכתבת עם איזור הדימדומים, מדע בדיוני, פוליטיקה בריטית והכוח העצום של הטכנולוגיה על עולמנו הכאוטי ומותירה אחריה לסתות שמוטות. בקלות.

שרלוק, BBC oneלהולמס תמיד היו סקס אפיל וחושים בריאים, אבל למקם אותנו בזמננו עם סמארטפונים, מחשבים ניידים ובנדיקט קומברבץ' Cumberbatch), מעלה את העלילה הבלשית דרגה אחת מעל ומשאיר אתכם על קצה הכיסא לאורך כל שלושת הפרקים. נחשו מי הרוצח. BBC2 ,The Hourסדרת הדרמה הראשונה של התסריטאית עטורת הפרסים אבי מורגן שעוסקת במערכת החדשות בשנות ה-50. מלבד שחזור תקופתי מדויק (והשוואה בלתי פוסקת למד מן), יש גם עלילת ריגול, רצח ומאבק על הרייטינג בחצאיות עיפרון הדוקות.