והרי החדשות: איגוד עיתונאים חדש קם בישראל

ארגון העיתונאים החדש הוקם כדי לאגד את אנשי התקשורת ולוודא שאף אחד לא ירמוס את זכויותיהם. האם זה בכלל אפשרי?

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

לאחר ציפייה רבה, בשבוע שעבר נפתח באופן רשמי ארגון העיתונאים החדש, שבין מקימיו נמנים עיתונאי "גלובס" דרור פויר, עורך "רייטינג" לשעבר ירון טן ברינק, עיתונאית "ידיעות אחרונות" ענת פישביין, ויאיר טרצ’יצקי, מרצה לתקשורת ופרילנס בגופים שונים. מדובר בארגון עובדים ענפי, שיורכב מכל גופי התקשורת ויפעל דרך ההסתדרות. כרגע, על פי הנהוג בהסתדרות, ההצטרפות היא בחינם. הארגון מציע ייעוץ משפטי וייעוץ בתחומי יחסי עבודה, פנסיה, ואסטרטגיה.

פויר מציין כי שבוע לאחר פתיחתו, חברים בארגון כבר קרוב ל־300 איש, והמארגנים מקווים להגיע לאלף חברים בשבועות הקרובים, כדי ליצור כוח פעולה משמעותי. מטרתם היא ליצור קהילת עיתונאים סולידרית, בעלת תחושת שותפות גורל. הם מתכננים כנס פעילים בשישי הקרוב, שעיקרו דרכים לגיוס חברים נוספים. “אנחנו רוצים לטפל בפן התעסוקתי, ובמתן זכויות סוציאליות לעובדים ולפרילנסרים. כרגע אנחנו ממקדים את המאבק בתמיכה בעובדי ערוץ 10. בהמשך ניזום מפגשים והשתלמויות מקצועיות”, הוא אומר.

דיבור נגוע: עיתונאים לא מתים, הם רק מתפטריםהעיתונאים שסירבו להיכנס לבית "האח הגדול"

במה יכולה לסייע לעיתונאי חברות בארגון העיתונאים? מלבד ייעוץ על תנאי העסקה או חוזה שמציג מעביד, המוטיבציה המרכזית של הארגון היא מציאת דרכים להתמודד עם בעיית הפיטורים והקיצוצים בתחום התקשורת. “אנחנו רוצים שעיתונאים ייקחו חלק בשיח על גורלם, ולא כפי שאנחנו רואים בדוגמה הקיצונית ביותר היום, של ערוץ 10, שבו השיח מתנהל בין פוליטיקאים ובעלי הון”, אומר פויר, “לא ניתן לשנות את המציאות ואת בעלי השליטה, אבל כן ניתן למצוא דרך חדשה של התנהלות מולם”. טרצ’יצקי מציין כי במצב של קיצוצים, הארגון יכול לסכם עם המעסיק שמפטרים אדם מכל מחלקה ומי שעוזב מקבל פיצויים מוגדלים. כך ניתנת האפשרות למישהו שמתכנן לעזוב גם כך להודיע על פרישתו, ונמנע מצב שבו מפטרים עובד טוב אחד, וכעבור חודש עוזב עובד אחר, שתיכנן לעזוב גם כך. “כיום הבעיה היא שהכל קורה בהנחתות וזו תרבות שאנחנו רוצים לשנות”, הוא אומר, “במסגרת הסכם קיבוצי, למשל בתוך 'ידיעות אחרונות', אי אפשר לפטר מועסק מבלי לכנס ועדה של המעסיק והעובדים, המאורגנים במסגרת איגוד יציג. כל מהלך צריך להיעשות בהיוועצות או ביידוע של הוועד. זו הדרך הטובה להגן על העובדים וזו המטרה”.

גם אני רוצה להיות חבר! (צילום: dreamstime)

אחת המצוקות המרכזיות כיום בתחום העיתונות שבהן מעוניין הארגון לטפל היא הבעייתיות בתנאי העסקתם של הפרילנסרים. “אני פרילנס שעובד עם שלל כלי תקשורת”, מספר טרצ’יצקי, “עורך שמחליט לא לפרסם את הכתבה או להקטין אותה בעקבות כניסה של מודעה, יכול לשלם לך פחות משהוסכם או לא לשלם לך כלל. אם אתה עומד על המגיע לך נוצר לך שם של טרבל מייקר, וכפרילנסר לא צריך לפטר אותך, אפשר פשוט להפסיק להתקשר אליך”. טרצ’יצקי מציין כי יש קשר בין הביטחון המקצועי לאיכות העבודה, וכי תמורת תשלום זעום כתב ימצא את הדרך הקצרה ביותר לכתוב את הכתבה. בנוסף, פעמים רבות פרילנסרים אינם זוכים להגנה משפטית. “למשל עכשיו בגלי צה”ל החתימו את כל הפרילנסרים על הסכם שמשחרר את משרד הביטחון, המעסיק, מכל מיני מקרים של תביעת דיבה”, מספר פויר, “לאחרונה נתבעה השדרנית והסופרת עירית לינור תביעת דיבה. כחלק מארגון לעובד יש הגנה משפטית”.

גורמים אחרים בעולם העיתונות, דווקא מביעים סקפטיות רבה. לא באשר לכוונות של הארגון, אלא באשר ליכולת הממשית שלו לייצר שינוי בתוך מערכת שהיא כה מקולקלת מן היסוד. “העיתונאים מחפשים צדק בחוץ אבל חוסר הצדק הכי גדול קורה בתוך מערכות העיתונים עצמם”, אומר עורך בעיתון, “כל התארגנות של אנשי צוות בעיתון מדוכאת עוד לפני שהיא קורמת עור וגידים. ישנם חוקים רבים כמו חוק לשון הרע שרוב העיתונאים כלל לא מודעים לקיומם ולהגבלות הרבות החלות עליהם זה שנים. נושא הזכויות הסוציאליות תלוי במעסיקים, ובמעסיקים בלבד, והאפשרות לשינוי קטנה מאוד. לכנס של הארגון החדש הגיעו השמות הגדולים שיכולים להרשות לעצמם, מקצועית, לצאת באמצע יום עבודה או לדבר בצורה גלויה נגד עוולות של גופי התקשורת הגדולים כמעסיקים. הפופולריות שלהם ודעת הקהל שבעדם מגנה עליהם. עיתונאי מהשורה לא ייצא למאבקים, בגלוי, נגד המערכת שבה הוא עובד אם הוא לא רוצה להיות מפוטר”.

צרות מאחורי הכותרות (צילום: dreamstime)

ובמה עדיף הארגון החדש על פני אגודת העיתונאים הקיימת? ליזמים יש במקרה הזה לא מעט ביקורת להשמיע. “אגודת העיתונאים היא לא ארגון מקצועי אלא יותר מועדון חברים”, אומר פויר, “אני כמעט 18 שנים עיתונאי, לא ראיתי את האגודה בשום מאבק, לא להצלת ערוץ 10, לא בנוגע לעיתונים שנסגרו ולא בעקבות פיטורים של עיתונאים”. יוסי בר מוחה, מנכ”ל האגודה התל אביבי, מגיב: “אגודת העיתונאים פעילה מאוד בכל מה שנוגע לייצוג עיתונאים פרטני. עשרות עיתונאים פונים מדי חודש לקבל ייעוץ וליווי משפטי שמעמידה האגודה בחינם לטובת החברים. לגבי הקמת הארגון המתהווה, אין לנו שום ביקורת כלפיו, אדרבה, הוא יכול רק לסייע. אנחנו נשמח אם אכן יהיו הישגים לאותו גוף באמצעות ההסתדרות, יותר מאשר ההישגים שהאגודה מציגה”.

» מותה של אלטרנטיבה: אל תשאירו אותנו לבד עם ערוץ 2