ירוק וחברתי: שי אביבי מצחיק כל הדרך לשינוי סביבתי

הוא עזב את תל אביב, עבר לפרדס חנה, התחיל לאסוף שאריות לקומפוסט והתאהב בדפני ליף - שי אביב מעלה תוכנית מערכונים חדשה ואקולוגית - לילדים כמובן

אור בר שלום, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור בר שלום, עכבר העיר

לשי אביבי כואב הראש. לא, לא, כואב - מתפוצץ. על פי הגדרתו. הוא מדבר חלש ולאט, מחלץ את ההבהרות בקושי ובמאמץ רב. האשם המיידי הוא לא הנגאובר בפאב השכונתי, אלא דווקא ליל תענוגות בתל אביב שהתחיל והסתיים בהופעה של צמד "השובבים" שאביבי אוהב. "זה לא האלכוהול", הוא מסביר "זה הסיגריות. עישנו שם בכל מקום, אני לא מבין את זה. אני שונא עשן סיגריות" מותר בכלל לעשן בתמונע? "לא יודע. יש חוק בעניין, לא? אני פשוט לא רגיל לאוויר מטונף. וואו, מתפוצץ לי הראש".

הומור אקולוגי אביבי באמת לא רגיל. לפני שנתיים עבר יחד עם זוגתו התסריטאית מיכל לבדינסקי, ושני ילדיהם לבית צמוד קרקע בפרדס חנה, הרחק מזיהום האויר בגוש דן, והפך לפעיל ודובר בולט בנושא איכות הסביבה, זכויות בעלי חיים ותעשייה ירוקה. אביבי, אחד השחקנים המוכשרים שצמחו בישראל (על קצה המזלג "אדמה משוגעת" , "תמרות עשן" "הבורגנים" ולנצח "החמישיה הקאמרית"), משלב בשנים האחרונות את משנתו הסביבתית, יחד עם המודעות האקולוגית. ביום ראשון הקרוב (15.1) תעלה במסגרת שידורי הילדים והנוער בערוץ הראשון רצועת מערכונים יומית בכיכובו בשם "חי צומח דומם". המערכונים, שאותם כתבה בת זוגו של אביבי, עוסקים בנושא איכות הטבע והסביבה, ומגישים הכל בקצרה ובהומור על מנת להקל את העיכול על דור הפרעות הקשב הנוכחי. "כבר לפני עשור התפתחה אצלי התובנה האקולוגית", הוא מספר. "התחילו לקרוא לי לכל מיני הפגנות של אנונימוס ונגד כביש שש ונפקחו לי לאט לאט את העיניים. באותה תקופה פגשתי גם את דן שיראי (שחתום יחד עם אביבי על יצירת "חי-צומח-דומם" – אב"ש) שיזם פרויקטים בתום איכות הסביבה והתחלנו להסתובב ביחד. למכור לחברות תכנים ירוקים, "ליירק" חברות ולהפיץ את משנתנו – שצריך לדאוג למה שיקרה פה אחרי שאנחנו נלך. אני לא יכול להגיד שזה רק בזכותנו אבל בשנים האחרונות ממש מרגישים את זה. הנושא נמצא בשיח, אנשים מתעניינים. עוד לא עושים ממש שום דבר פרקטי, אבל העובדות ידועות". מחבק עצים עם תעודות. שי אביבי (צילום ארצה הפקות)איך המודעות האקולוגית משתלבת בסדר היום שלך? "אני משתדל, אבל אני לא יכול להגיד שאני חי חיים ירוקים לגמרי, זה קצת גדול על איך שאני חי כרגע. עברנו לבית שנמצא על אדמה, אז אנחנו מאד מקפידים למחזר ולהפריד זבל. אנחנו קצת יוצרים קומפוסט מאשפה אורגנית ויותר מקפידים על מה שנכנס אלינו הביתה. אני גם משתדל להפחית משמעותית בצריכת הבשר. פול מקרטני אמר שמספיק להיות צמחוני יום אחד בשבוע, אז אני צמחוני כמה ימים בשבוע ואני מאמין שאני יוצר השפעה עצומה. פחות בעלי חיים סובלים בגללי. הכי נהנתי למשל מהצילומים ל"תמרות עשן" שהיו על האדמה ברמת הגולן. זה היה טריפ יצירתי, מאוד נהנתי. בצפון אתה ממש מרגיש את החיבור שלך לאדמה".טריפ יצירתי. אביבי ב"תמרות עשן":

רחוק מהעין רחוק מהלב החלטתם של אביבי ולבדינסקי להתרחק מהצנטרום התל אביבי הרימה מספר גבות בברנז'ה המקומית. המרחק מהתעשייה אמנם מנקה את הראש, אבל גם מקשה על קבלת תפקידים והישארות בתודעה. אביבי אינו פוקד השקות ואירועים אלא אם כן הם קשורים אליו באופן אישי (להשקת הסדרה "השנים הכי יפות" בשנה שעברה הוא הגיע באיחור יותר מאופנתי ועזב לאחר רבע שעה בלבד, למרות תחנוניה של היחצ"נית שלפחות יצטלם) והוא דילדל כאמור את שעות שאיפת העשן שלו למינימום. "יש רכבת!" הוא מציין כשאני תוהה על המרחק מלב התעשייה "וכשהיא עובדת היא מדהימה. החלטנו לעזוב את תל אביב במסגרת ההתפתחות לטבע, כי העיר כבר לא הספיקה לזה. יש בה כמה פינות חמד של חיבור לטבע, אבל רצינו יותר".מה אתה אוהב בבית בפרדס חנה? "זו מושבה. את ישנה על האדמה, זה Feel אחר. צריך לנסות את זה. מבחינתי לגור בבית שנמצא על האדמה זה להיות יותר קרוב למשהו שאתה שייך אליו. האדם עושה המון ניסיונות להתחמק מזה, להוציא את עצמו מעולם החי ולתייג את עצמו בכותרת אחרת. זו טעות לדעתי. הניתוק הזה יוצר טרגדיה, גם לכדור הארץ וגם לאדם" .איך המעגל החברתי שלך הגיב לשינוי המיקוד?"נורא (צוחק) אני לא מצליח לשכנע אותם לבוא לבקר. אני זוכר שגם אני גרתי בתל אביב, אז אפילו הרצליה נשמעה לי כמו חוץ לארץ. אני בטוח שגם חלק מהם לא יודעים אפילו איפה זה פרדס חנה במפה. אין דבר, עשינו פה הרבה חברים חדשים". שי אביבי מ"החמישייה" את הרגעים שבין הפרויקטים מעביר אביבי בהרצאות בבתי ספר והרצאות לחברות מסחריות על איכות הסביבה. "אני קורא לזה שבע נקודות למחשבה, ואני מוכן לדבר עליהן בפני כל מי שמוכן לשמוע", הוא מסביר בהתלהבות.איך מנכ"ל הייטק מגיב ששי אביבי מהחמישיה מתחיל לדבר איתו על זכויות בעלי חיים?"תראי, אני לא מתמם. ברור לי שאם לא הייתי שי מהחמישייה כנראה בכלל לא היו נותנים לי לעבור בדלת. אבל אני משתמש בזה, מביא את הדברים הידועים מחומרים שאני אוסף מהאינטרנט ומגיש את זה בצורה משעשעת, קצת ג'וסי. אני מאד משתדל לא להיות מדכא, כי דיכאון סוגר ואז אף אחד לא יקשיב. מצד שני, אני לא מנסה ליפות את העניינים. כשאנשים שומעים אילו זוועות בעלי חיים עוברים בדרך לצלחת ואיך האדם מחריב את האדמה שהוא חי עליה, זה עושה להם משהו. גם ב"חי-צומח-דומם" ניסינו להביא את העובדות הקשות עטופות בהומור ולסיים בפינה של "מה אני יכול לעשות". אני מאמין שכל אחד יכול לעשות שינוי".העובדה שהפכת לאבא קירבה אותך לנושא איכות הסביבה?"אין ספק. אני שמח שאני אבא וזה משנה אותך. אתה לא יכול להגיד יותר "אחרי המבול" ולא משנה מה יקרה עוד שלושים שנה ומה ישאר, כי עוד שלושים שנה הילדים שלי יהיו בני 30. מה אני רוצה להשאיר אחרי ולמי?" איך היה לעבוד על הסדרה עם זוגתך?"תענוג. עבודה איתה היא תמיד סוג של פסגה עבורי. אני מת על איך שהיא כותבת. אני קורא כל מילה שלה, מציע הצעות, זה נעשה בדיאלוג ויש גם הרבה עצבים. זה לא קל לעשות משהו יצירתי בפורמט זוגי, אבל אני תמיד מרוצה מהתוצאה".

קל לך יותר לפעול בפורמט של מערכונים?
כשפגשתי את דפני ליף המחאה החברתית פגשה את שי אביבי במצב כוננות גבוה. הוא הנחה שתי עצרות בנושא ועלה לבצע עם חברי החמישייה הקמארית את המערכון הידוע, שנפל למגבלות הסאונד וסירבולים טכניים. היום הוא בעיקר חושש. "בקיץ האחרון קרה פה אור גדול, משהו פנטסטי ומשפיע" הוא מפרש "ומאז הוא כוסה בעננים שחורים מכל מיני כיוונים – הפרדה, פחד, שנאה, תוצרים של מחלת הנפש האנושית".תסביר "היה לנו אור גדול של חיבור ואיחוד. ממש תחושת גן עדן שהכל אפשרי ועכשיו ההפך – חושך. במקום להפריד בין גברים ונשים, יהודים וערבים או האדם והטבע, אנחנו צריכים לדבוק בתחושה שהייתה בקיץ, שהטוב ינצח" אתה באמת מאמין בזה?"ברור. בסוף תמיד הטוב מנצח"

כתבות מומלצות

מערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב - קווי מטרו
מפת קווי הרכבת הקלה והתחתית בתל אביב
מקור	נתע

הכנסת סוערת רגע לפני פיזורה על חוק המטרו. מה החשיבות שלו?

לייבזון עם המפגינות. לא מצאה או לא חיפשה

״תמונה מורכבת״, סיכמה יונית לוי את הדיווח. ככה לא עושים חדשות

חביתת עיג'ה של גיא גמזו

אין לימודים, אבל חייבים לאכול משהו: מנות שילדים ונוער אוהבים

א.ב. יהושע בינואר 2018.  סיפרתי לו על הסצינה שבה פר גינט קולף בצל

לפני שיהפכו את א.ב. יהושע לחסידו של נתניהו, חשוב לי לספר את זה

אלברט אסקולה ואסי אסקולה ב"אין עוד אהבה כזאת"

יש רק אירוע אחד ברזומה של אסי עזר שלא התנהל מול המצלמה