מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

שעות השידור של הבוקר הן מאוד לא ערוץ שתיימיות במהותן. תקרת זכוכית משוריינת היטב מונעת ממי שמשדר בשעות המוקדמות האלה להגיע ל-30 ו-40 אחוזי רייטינג ולהפוך לאירוע לאומי. לרצועת הבוקר צופים מועטים, רובם מבוגרים מהממוצע. ערוץ 2 מתעב זיקנה ומעריץ נעורים. הוא כל הזמן צמא לעוד - עוד צופים ועוד נעורים. משבצת הבוקר נוגדת את הטבע הערוץ שתיימי. האדם הערוץ שתיימי שואף תמיד להיות באור, כמו חמנייה שמחפשת את השמש. תוכניות הבוקר מוצלות ומיועדות לרקפות - חמנייה תקמול ותמות שם. לכן טבעי שברצועת הבוקר יפרחו אנשים שבאים מהערוץ הראשון או מהרדיו - שני אפיקים שיודעים לדבר אל קהל מצומצם ומבוגר, מבלי להרגיש נחיתות מול מפלצות רייטינג.

דליה מזור ויואב לימור, שתי רקפות שגדלו בצל המבצר ברוממה, פורחים יפה מתחת לנקיק שלהם בשבע בבוקר. ההסתגלות לא אמורה להיות חלקה לגמרי, משום ששבע בבוקר בערוץ 2 הוא אמנם שבע בבוקר, אבל עדיין ערוץ 2. ובערוץ 2 שבע בבוקר צריך לשרת את תשע בערב. המטלות היומיות מחייבות את מזור ולימור לקדם את התכנים ה"חשובים יותר" של הזכיינית, אלה שעליהם היא קמה ונופלת, אלה שבאמת יכולים להביא רייטינג. לא רק שמזור ולימור מצווים לעשות את זה, הם חייבים לעשות את זה עם חיוך. זה המקצוע וזה המשחק.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

חלק מהמשחק הוא גם לשתוק כשתשע בערב מפקיע את הפינה השמאלית העליונה של המסך כדי לקדם את עצמו. הנציגות של תשע בערב בפינת המסך היא בועה שבה מופיעה דוגמית מהתוכנית שתשודר בערב: יוסי מביט אל האומה בתחינה שלא ידיחו אותו מ"האח הגדול", אילנה דיין ממצמצת. הבועה הזו מזכירה את הבית הקטן של המתרגמת לשפת הסימנים, רק שבמקרה הזה הבועה לא דוממת אלא צועקת: תסתכלו עליי, אל תקשיבו לדיון שלימור ומזור מנהלים בנושא הסנקציות על איראן או השבתת המשק. הם כאן רק כדי לשאת אותנו, הם נשאים של תשע בערב ובעוד 14 שעות נתפרץ.

אבל שווה להתעלם (או לפחות לנסות להתעלם) מהבועית הקטנה והצעקנית הזאת, שמשטיחה את ההבדלים בין "האח הגדול" ל"עובדה". שווה להקשיב לדליה מזור וליואב לימור כי יש להם מה להגיד. שווה להקשיב לשבע בבוקר. גם לו יש מה להגיד וגם לו יש מקום. מזור ולימור הם חינניים במובן האלגנטי ולא החומל של המלה, והם עושים תוכנית בוקר נהדרת. אתמול לימור קטע דיון על מימון עובדי הקבלן והודיע שהם צריכים לעבור ל"ענייני המימון שלנו - פרסומות". מזור ציחקקה בתגובה. נדמה ששניהם עוד לא מרגישים בנוח לעבור לפרסומות. אולי כיוצאי רשות השידור נראה להם גס להפקיע זמן מסך לטובת תשדירי פרסום. אני מקווה שזה לא יעבור להם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ