חן חדד, עכבר העיר

בשנה החולפת צופים רבים נעו באי נוחות מול שורה של סדרות אמריקאיות מצליחות, שרקמו לפתע רומנים בין אחים ואחיות. מאחר שמדובר בטאבו שרק הדיבור עליו מספיק בכדי לעורר דחייה וזעזוע בקרב הקהל הרחב, מפתיע שלא מדובר במקרה שולי אחד. מספר סדרות פופולריות שילבו מערכת יחסים מסוג זה בתסריט, ובכל זאת עברו מתחת לרדאר של ארגונים כמו מועצת ההורים האמריקאית, שלא מהססת לשלוף ציפורנים אל מול רמיזות מיניות קלות בהרבה.

אין ספק שהתופעה מצביעה על שינוי מהות בסף הגירוי של הצופים, מול הפרובוקציות המוכרות במערכות יחסים רומנטיות בטלוויזיה. עד כה מרבית הסדרות ניפצו מוסכמות בעיקר באמצעות הצגת מערכות יחסים חד מיניות, או הלהיטו את הדרמה עם משולשים רומנטיים. בשנתיים האחרונות אף הכניסו לתמונה את דמות הקוגריות שמנהלות רומן עם בחורים צעירים. מאחר שרומנים הומו-לסבים כבר מזמן נמצאים בלב המיינסטרים הטלוויזיוני, לצד העובדה שהגימיקים הללו מזמן מיצו את עצמם, החלו התסריטאים לחפש אחר פרובוקציה חדשה שתניע את העלילה. » הקוגריות משתלטות על המסךואכן מבט על הטלוויזיה האמריקאית בשנים האחרונות מראה עלילות הכוללות מערכות יחסים בין אחים חורגים, שנצפו בין השאר בסדרות פופולריות כמו דקסטר, "שקרניות קטנות" ואחת שיודעת. מאחר שאין בין הדמויות קשר ביולוגי, רומנים מסוג זה היו הראשונים לדלג מעל הקו האדום של הטאבו הרומנטי במסך האמריקאי (גם בקולנוע הצליחו התאהבויות מסוג זה לעבור בשקט יחסי בעשור החולף בסרטים כמו "קלולס", "משחקי פיתוי" ו"משפחת טננבאום"). עבר בשקט יחסי. מתוך "קלולס":

עוד בימי אבודים צף הנושא אל פני השטח עם מערכת היחסים בין בון (איאן סומרהולד), ואחותו החורגת שאנון (מגי גרייס). עוד לפני שהתרסקו על האי המסתורי, רקמה שאנון הונאה שתגרום לבון להעביר לה סכום כסף גדול. לאחר חשיפת התרמית, מגיעה שאנון אל חדר בית המלון של בון, והשניים מקיימים יחסי מין. נדמה שעם הצלחתה המסחררת של "אבודים" הוחלט להשאיר את הרומן מאחור, ומהר מאוד גם למצוא דרך להרוג את שתי הדמויות עוד בשלבים המוקדמים של הסדרה. הרומן נשאר מאחור. מתוך בון ושאנון ב"אבודים":

אותו טרנד הפציע מאז בסדרות פופולריות שונות, ובראשן אחת שיודעת, שמתפקדת כמובילת הדור החדש של אופרות הסבון, וככזו, מייצרת רומנים פנימיים כמעט בין כל הדמויות בסדרה. אחד הרומנים שנשזרו עוד בתחילת העלילה (וגם בעונה החמישית מסרב להיעלם), נרקם בין סרינה (בלייק לייבלי) ודן (פן בדג'לי), שהופך בהמשך הדרך לאחיה החורג. גם הפעם הצופים לא התרגשו מדי מהרומן "האסור", וברובם אף עדיין מביעים חיבה לרעיון שהשניים ימצאו את עצמם יחד בהמשך העלילה. רומן דומה נשזר גם בעלילת סדרת הנעורים "שקרניות קטנות", שהציגה מערכת יחסים מינית בין טובי (קגן אלן), ואחותו החורגת ג'נה (טמין סורסוק). עם זאת, החשיפה כי הרומן נרקם רק בעקבות סחיטה מצד האחות, איפשרה לתסריטאים להשתמש במערכת היחסים ובאותה עת להציג אותו באור שלילי.

אולי עוד יחזרו בהמשך. דן (בדג'לי) וסרינה (לייבלי), "אחת שיודעת" (צילום: מסך)כאמור, המקרים הללו עברו כמעט ללא תגובות מצד הצופים, אך ברגע שהיה נדמה שמדובר בטרנד קצר טווח שהפציע לרגע ועומד להיעלם, אחת הסדרות עטורות השבחים והפרסים בטלוויזיה האמריקאית, שילבה ניצוצות רומנטים מסוג זה בעלילה - והפעם הדבר לא עבר בשקט. העונה השישית של דקסטר שנחתמה לאחרונה בארצות הברית, גררה תגובות שליליות מצד מבקרים וצופים רבים, שלא התרשמו מהטוויסטים בעלילה, ובעיקר מההתאהבות הלא צפויה שהחלה להפציע בפרקים האחרונים (זהירות, ספוילר). במהלך העונה הבינה דב שיש לה רגשות רומנטים כלפי אחיה החורג, שבאו לידי ביטוי בסצינת חלום בה השניים מתנשקים. הרומן הפוטנציאלי יצר באזז עצום בטוויטר ובבלוגי הטלוויזיה שיצאו כנגד הגימיק המביך, וראו בו הוכחה חותכת לכך שימיה הטובים של הסדרה מאחוריה.

מבקרים רבים ניצלו את "כנס איגוד המבקרים האמריקני" שנערך בחודש שעבר כדי להתעמת עם ראש מחלקת הבידור של רשת SHOWTIME דיוויד נוויס על הנושא, ולהתעקש שעם קצת מאמץ והגיון מצד התסריטאים, דב הייתה יכולה לגלות על חייו הסודיים של דקסטר, גם מבלי להגיע ל"הארה" שהייתה מאוהבת בו כל השנים. נוויס הכריז בתגובה כי הוא מבין ש"למרות שבין דב ודקסטר אין קשר גנטי, הוא מודע לכך שיש דברים מסויימים שנתפסים כטאבו". למרות זאת יצא נוויס נגד התגובות הקשות של הצופים ואמר בראיון כי זה מצחיק אותו ש"אנשים מקבלים את העובדה שדקסטר הוא רוצח סדרתי מבלי להניד עפעף, אבל נגעלים מכך שאחותו מתאהבת בו". נוויס אף החזיק בעמדתו שמדובר ברעיון שפותח עוד בתחילת הסדרה, וניסה לשכנע (לשווא) את המבקרים שיש למה לצפות בשתי העונות האחרונות של הסדרה.

גימיק מביך? מתוך "דקסטר":

אולם, בעוד רומנים בין אחים חורגים מגששים את דרכם אל הקונצנזוס הטלווזיוני במסך האמריקאי, התסריטאים ממהרים לקחת את הפרובוקציה צעד אחד קדימה עם רומנים בין אח ואחות בעלי קשר ביולוגי. רשת HBO, שמאז ומתמיד השאירה את מלאכת הצנזורה לרשתות האחרות, איפשרה לסדרות כמו משועמם ומשחקי הכס לייצר טוויסט פרוידאני ולהציג גילוי עריות בין אח ואחות כחלק מהעלילה (וכן להציג מערכת יחסים בין אם ובנה באימפריית הפשע).

למרות שב"משועמם" היה מדובר בפרובוקציה שובבה שהתווספה לגל הסיטואציות הביזאריות-קומיות של הסדרה, יוצר הסדרה ג'ונתן איימס הודה שקיבל תגובות שליליות רבות מצופים שהביעו דחייה כלפי מערכת היחסים המינית בין ג'ונתן (ג'ייסון שוורצמן) ורוז (איילה פישר). איימס סיפר בראיון כי הוא עצמו לא נגעל מהרעיון מאחר שמדובר בקומדיה ללא בסיס במציאות, אך מיהר להכריז כי הוא מצטער על כך שהשאיר טעם רע בפיהם של המעריצים.

פרובוקציה שובבה. ג'ונת'ן (שוורצמן) ורוז (פישר), "משועמם" (צילום מסך)ב"משחקי הכס" הוצג קו נועז ובוטה יותר שמשמש כחלק מהותי מההתרחשויות. כבר בעונה הראשונה של הסדרה, הרוויה בסצינות סקס ואלימות לא מצונזרות, נחשף כי סרסיי לניסטר (לנה הדי) שוכבת עם אחיה ג'יימי לניסטר (ניקולס קוסטר-וולדאו), כדי לשמור על טוהר הדם של השושלת. בסדרה הפרובוקטיבית קו העלילה אינו נדחק אל השוליים, אלא מניע אירועים משמעותיים בעלילה במהלך כל העונה. יוצר סדרת הספרים ג'ורג' ר.ר. מרטין הגיב על הנושא בראיון, ואמר כי "יש כאן בהחלט אלמנט של סוציופטיות. עבור שניהם אף אחד מחוץ למשפחה לא ממש נחשב" והוסיף, "הם תאומים. הם נולדו ביחד והם חיים בתחושה שימותו ביחד. הם רואים את עצמם כחצי של אותו השלם, אז כל זיווג אחר הוא בלתי נתפס".

זיווג אחר הוא בלתי נתפס. ג'יימי (קוסטר-וולדאו) וסרסי (הדי), "משחקי הכס" (צילום מסך)נדמה שהעובדה שהתופעה הולכת וצוברת תאוצה, כרוכה לא מעט במתיחת הגבולות בתוכניות הריאליטי, שלא מהססות להציג לקהל דמויות אקסצנטריות וסיטואציות שהולכות והופכות ליותר ויותר קיצוניות. בהתאם, אין ספק שהטלוויזיה המתוסרטת מנסה ליישר קו ולייצר פרובוקציות חדשות שישאירו את המעריצים מול המסך, גם אם מדובר בגימיק חסר בסיס, שבמרבית הפעמים מעיד על שירת הברבור של הסדרה.

כתבות מומלצות

מפגינה מול בית המשפט העליון הארה"ב

פסק הדין שביטל את זכות האשה על גופה ראוי לשמש אות אזהרה גם כאן

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

בילי אייליש וטיילור סוויפט. חולקות תדהמה עם הקהל

"שבית המשפט יילך להז***": הכוכבים מוחים על ביטול הזכות להפלות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

נבחרת הנוער של ישראל חוגגת. תהיה בחצי הגמר היורו, ובמונדיאל בשנה הבאה

נבחרת הנוער בכדורגל עלתה לחצי גמר היורו, ולראשונה גם למונדיאל