המגיש האחרון: מה קרה לחיים יבין של ערוץ 10?

בטון סמכותי, בניכור מספק ובהרבה רוגע הצליח יעקב אילון לסחוב את מהדורת החדשות של ערוץ 10 על כתפיו. עם לכתו, הז'אנר מאבד לא רק את בכיר סמליו, אלא גם את אחד האחרונים שבהם

ניב שטנדל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניב שטנדל, עכבר העיר

מישהו היה צריך לצעוק שהמלך הוא עירום והאולפן הוא ריק, וטוב שמגיש החדשות – הכורסה מספר אחת – היה זה שעשה זאת. מתחילת השנה מתנהלת מהדורת החדשות של ערוץ 10 בקונספט מופרך לחלוטין, במסגרתו מגיש החדשות יושב באולפן בירושלים, בזמן שכל כתבי המערכת ופרשניה משוחחים איתו מגבעתיים. האיוולת הזו היא תוצאתו של חוק מגוחך ומטופש (ועתיק ומיושן) שמאלץ את חברת החדשות של ערוץ 10 לשדר את המהדורה המרכזית מירושלים, בירתנו הנצחית. זהו אמנם חוק ישן שעמד גם בבסיס המכרז של ערוץ 10, אבל הוא הולם את העשייה הפוליטית בת זמננו – הרבה רוח בלי תוכן וניסיון לכפות תפיסת עולם אנכרוניסטית על מציאות קיימת. » יעקב אילון עוזב את חדשות 10» מי ירש את כסאו של יאיר לפיד ב"אולפן שישי"?» מיקי חיימוביץ' פורשת מערוץ 10» תמר איש שלום תגיש את חדשות עשר פעם בשבוע» מקורבים: יעקב אילון כועס על מינוי מגישה לצידובמציאות הקיימת, תל אביב היא בירת העסקים והתרבות של ישראל, בזמן שירושלים היא בירתה הפורמלית והשלטונית. ערכן, לפיכך, הוא לכל הפחות דומה. ההחלטה לחייב שידור חדשות מירושלים היא מעשה סכלות חסר ערך. ערוץ 10, בתגובה, החליט לעשות את המינימום הנדרש – המגיש ישב באולפן בירושלים, בעוד הכתבים ימשיכו לפעול מגבעתיים. כך מצאו את עצמם בחודש וחצי האחרונים יעקב אילון ותמר איש שלום בודדים באולפן זמני (האולפן החדש עדיין בתהליכי הקמה), שומרי החומות האחרונים של עיר הקודש. ולאילון, לדבריו, פשוט נמאס.בודדים באולפן הזמני. איש שלום ואילון (צילום: יח"צ ערוץ 10)רובוט עם רגשות קשה להאמין שזו היתה הסיבה היחידה שהביאה לפרישתו. קשה להאמין שאדם פורש ממשרה כה בכירה ומתנאים כה טובים רק בגלל אי הסכמה עם צו השעה, הניתוק המקצועי מהמערכת בגבעתיים, ליקויים טכניים בשידור בין שני המוקדים או פקקים במחלף מוצא. סביר להניח שזהו רק הקש ששבר את גב המגיש. ומה הצטבר על גבו של אילון קודם לכן? אולי החרב המתהפכת מעל ראש הערוץ מזה חודשים ארוכים. אולי הניסיונות להתערב בתכנים ובסדר היום של המערכת. אולי התקנא בעמיתתו עד לא מכבר, מיקי חיימוביץ', שעזבה את האולפן והלכה לעשות לביתה לפני מספר חודשים. ואולי פשוט נמאס לו. אילון אולי מכונה על ידי צופים רבים "רובוט", אבל מתברר שגם לרובוטים יש רגשות.אילון הרי מגיש את מהדורת החדשות המרכזית (בתחילה בערוץ 2 ואחר כך בערוץ 10) כ-18 שנים וחצי. גם מי שסבור (בטעות) שכל תפקידו מתמצה בקריאת טלפרומפטרים, יהיה חייב להודות שמדובר בתקופה ארוכה של עבודה שגרתית. כן, גם בעבודה על נושאים שמתחדשים מדי יום (נניח – למעשה, מדובר בואריאציות על אותם נושאים) יש יסוד מונוטוני שוחק. בשלב מסוים, כפי שמלמדים אותנו המגישים שאחרי חיים יבין, פשוט נמאס להם. הם רוצים לצאת מהאולפן, להתאוורר, לראות עולם. לעשות קצת דוקומנטרי, אולי איזו תוכנית תחקירים, אולי לחלטר באיזה טקס ממלכתי. ואולי סתם לשבת עם המשפחה ב-20:00 ולאכול ארוחת ערב. מול מהדורת החדשות המרכזית.

יעקב אילון היה המגיש הבולט בדור שאחרי חיים יבין ובעידן הטלוויזיה הרב ערוצית. זה קרה בעיקר משום שיותר מהמגישים האחרים שקמו לצדו ואחריו – מיקי חיימוביץ', גדי סוקניק, יונית לוי ואחרים – אילון היה הממשיך הטבעי של יבין, החיים יבין 2.0. הוא שימר את דמותו של המגיש-גבר הסמכותי, בעדכונים קלים. אבל המורשת היתה מורשת יבין, והמסורת היתה מסורת מגיש החדשות האמריקאי הקלאסי – הגבר הלבן, המכובד, קר המזג והשקול, המקרין סמכות ורוגע גם כאשר הוא מדבר על אסונות טבע וקטסטרופות לאומיות.הממשיך הטבעי שלו. יעקב אילון וחיים יבין (צילום: יוסי צבקר, צילום מסך)עם לכתו של אילון, הז'אנר מאבד לא רק את בכיר סמליו, אלא גם את אחד האחרונים שבהם. לינון מגל יש איכויות אילוניות כאלה, אבל קשה לו להשיג מעמד אוטוריטארי בתוכנית של הערוץ הראשון. דני קושמרו – שבוודאי שמו עוד יעלה כיורש אפשרי לאילון – נע על התפר שבין הקור האילוני לסחבקיות הסוקניקית. גיא זהר, עודד בן עמי, רביב דרוקר, מיקי רוזנטל, צביקה יחזקאלי, שרון גל ומגישים קיימים ופוטנציאליים אחרים – כולם נוטים אל הצד הקליל של הסקאלה. פחות חיים יבין ויותר דניאל פאר. המגישים הדומים לאילון – אהרון ברנע, רוני דניאל, אלון בן דוד – הם גווארדיה ותיקה שנראה שסיימה לפי שעה את חלקה בהגשת חדשות. הקול הגברי הבא? העידן שאחרי אילון עשוי לסמן מגמה חדשה בהגשת החדשות: ההגשה הרכה. בהתאם לכך, זה עשוי להיות שיאה של הגמוניה נשית בתחום: תמר איש שלום, גאולה אבן, מירב מילר, נסלי ברדה, רומי נוימרק, טלי מורנו, לינוי בר גפן, הילה קורח, לילך סונין, לוסי אהריש. מיקי יחימוביץ' עזבה את אולפני החדשות, אבל רוחה אולי תשרה עליהם ביתר שאת. יוצאת הדופן היא דווקא יונית לוי – המגישה הקרובה ביותר ברוחה לאילון, ואולי הנציגה האחרונה של ההגשה הסמכותית (לצד ברדה).הנציגה האחרונה של ההגשה הסמכותית. יונית לוי (צילום באדיבות חברת החדשות)אם זה אמנם השינוי שצפוי לנו, אין ספק שתמר איש שלום – שצפויה לפחות זמנית לתפוס את מקומו של אילון במשרה מלאה - היא המחליפה הראויה. איש שלום היא השילוב המושלם בין הגישה הביקורתית של אילון לסגנון הרך והנעים של חיימוביץ'. היא היוותה משקל נגד הולם לאילון, וכעת – בתום תקופת הכשרה מקוצרת – תוכל לתפוס את מקומו. בינתיים יתפנו בערוץ 10 לחפש את הקול הגברי הבא.ומה באשר לאילון? אין לדעת עדיין. סביר להניח שאחרי חופשה קצרה הוא ימהר למצוא את מקומו בתקשורת. מה כבר אפשר להציע למי שהגיש מהדורות מרכזיות בשני הערוצים המסחריים ושמילא תפקיד מרכזי כל כך בתקשורת הישראלית בשני העשורים האחרונים? אולי תוכנית תחקירים. אולי עשייה דוקומנטרית. אולי תפקיד ניהולי. ואולי רק להחליף כורסאות: מכורסת מגיש מהדורת החדשות בערוץ 10, לכורסת מגיש אולפן שישי בערוץ 2. זו תהיה הזדמנות מצוינת לאילון לשחרר קצת את העניבה ולחשוף ניבים. ומי יודע – אולי אילון בכלל מתכוון להשתבץ ברשימתו של יאיר לפיד לכנסת. אולי, אחרי 18 שנים של הגשת חדשות, החליט אילון להחליף דיבורים במעשים. זו תהיה גם ההזדמנות שלו לשנות את החוק המטופש שמחייב לשדר חדשות מירושלים. מספיק שמייצרים חדשות בירושלים.