תיקון בחוק יאפשר לרה"מ לפצל את חברת חדשות 2

לפי התיקון לחוק הרשות השנייה שנדון בוועדת הכלכלה לרה"מ תינתן הסמכות לפצל את החברה, מה שעלול להביא לסגירתה

אמילי גרינצוויג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמילי גרינצוויג

תיקון לחוק הרשות השנייה שיובא היום לדיון בוועדת הכלכלה, נותן לראשונה לראש הממשלה סמכויות לסגירת חברת חדשות 2, החברה המשותפת של זכייניות ערוץ 2 רשת וקשת. על פי הסעיף, יוכל ראש הממשלה לדרוש לפצל את חברת החדשות בכל רגע נתון, אם "נוכח כי קיים חשש כי לא יתקיימו עוד שידורי חדשות באמצעות חברת חדשות נוספת", כפי שפועלת כיום חברת החדשות של ערוץ 10.

תיקון החוק נוגע לשאלת גורלה של חברת החדשות עם מעברן של הזכייניות לשיטת הרישיונות. על פי החוק הנוכחי, השתיים יוכלו להמשיך באחזקה משותפת של החברה, רק אם שתיהן יעברו לרישיון, או במידה ושתיהן יישארו בשיטת הזיכיון. בשני המקרים תתאפשר האחזקה המשותפת לשלוש שנים ממועד המעבר לרישיון.

התיקון החדש מעלה אפשרות כי יוכלו להחזיק במשותף בחברת החדשות גם במקרה שרק אחת מהן עוברת לשידור ברישיון והשנייה נשארת בזיכיון, אך בנוסף קובע כי אם ראש הממשלה ושר התקשורת ינכחו כי קיים חשש שלא תתקיים חברת חדשות מסחרית נוספת, הם יהיו רשאים להורות על הפסקת פעילות חברת החדשות המשותפת בתוך שנה.

"הנוכחות של ראש הממשלה בהצעת החוק היא דבר שלא נשמע ולא נראה באף מדינה דמוקרטית", אומר בכיר בערוץ 2. בכיר נוסף בעולם התקשורת הוסיף כי החוק עלול להביא הלכה למעשה לסגירת חדשות ערוץ 2.

יש לציין בנוסף כי הדיון על תיקון החוק נקבע רק אתמול בשעות אחר הצהריים המאוחרות, ונוסחו של החוק הופץ באתר הכנסת רק בשעה שמונה בערב. "מדובר במחטף", אמר בכיר בשוק הטלוויזיה. "זה אומר שבמידה ומחליטים להמשיך עם סגירת ערוץ 10, הורגים שתי ציפורים במכה: גם הורגים את ערוץ 10 וגם מחזיקים שוט מעל חדשות 2". לדבריו, "זה נראה כהשתלטות של משרד ראש הממשלה. ערוך 1 בידיו, ערוץ 10 במגננה, ועכשיו ערוץ 2 שבכל רגע נתון רה"מ יכול להחליט אם יש לו אופק או אין".

הדיון על החוק מתמשך כבר תקופה ארוכה. בעבר הציע ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) כי תאושר האחזקה המשותפת גם במידה ורק אחת תעבור לרישיון, אולם לבסוף הוא משך את הצעתו. היוזמה זכתה להתנגדות בשל החשש כי אם אכן ייסגר ערוץ 10, המשך האחזקה המשותפת יהפוך את חברת חדשות 2 למונופול.

"אין לראש הממשלה מה לעשות בחוקים בנושאי התקשורת", אמר ח"כ נחמן שי (קדימה). "אם איום בהתערבות בתכני החדשות אינו פוליטיזציה, איני יודע מה היא התערבות פוליטית". ח"כ איתן כבל (עבודה), אמר כי "המרצע יצא מן השק. עכשיו ברור שמדובר בקרב על שליטה. שר התקשורת מובא כעלה תאנה להחלטות האלו".

מלשכת ראש הממשלה סירבו להגיב לדברים.

בתוך כך ועדת הכלכלה עשויה לדון בקרוב גם בתיקון אחר לחוק, שלפיו תקוצר הקדנציה של מנכ"לי חברות החדשות וישונה אופן מינויים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ