חייבים לראות כדי להבין: מה חשבו המבקרים על פרק הפתיחה של "מד מן"?

הוושינגטון פוסט חשב שמדובר בפתיחה מלנכולית, ב- Vulture דיברו על יצירה עצמאית, ההאפינגטון פוסט התענג, וברולינג סטון מאושרים מההתייחסות ההיסטורית לתנועה לזכויות האזרח והקהילה האפרו אמריקאית. "מד מן" חוזרת ובגדול

אור בר שלום, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור בר שלום, עכבר העיר

האמריקאים אוהבים לצפות למשהו. מתענגים על עמידה בתור. לספור לאחור. לחכות. כל ישראלי שביקר אי פעם בניו יורק בוודאי נדהם לראות שורות ארוכות של אנשים עומדים בצייתנות ובשקט ומחכים לתורם שיגיע, בלי קשר למה יש בקצה: כוס קפה או נקניקיה. האמריקאים כל כך אוהבים לחכות, עד שהם הפכו את זה לאמנות. 17 חודשים חלפו מאז שידור הפרק האחרון של עונה הרביעית של סדרת המופת מד מן והאמריקאים מחכים. עוקבים בדריכות אחרי מלחמות השכר של היוצר מתיו וינר. תוהים לגבי זהות אבי תינוקה של ג'אונרי ג'ונס, ובעיקר מסיטים מבט כשג'ון האם מנסה לעשות תפקידים שהם לא דון דרייפר. 17 החודשים של ציפייה מתוכננת היטב שאתמול הגיעו לסיומם בפרק פתיחה שנמשך שעתיים תמימות.

» מד מן - כל הביקורות והכתבות» מה חשבה המבקרת של עכבר העיר על הפרק?» רגעי השפל של "מד מן"» כל הפארודיות על "מד מן"» יוצר "מן מן" נגד העיתונאים» האם העונה החדשה של "מד מן" תקפוץ בזמן?בניית מתח ארוכה כל כך עלולה לפגוע בתוצאה הסופית. לך תעמוד בציפיות של אנשים. אבל מתיו וינר לא רגיל לאכזב. בחודשים שחלפו הוא הצליח לשחק כרב אומן עם ציפיות הקהל (האנטרטיימנג וויקלי סיפר שוינר הזהיר את כלי התקשורת לבל יספלרו את הפרק הראשון ויכנסו ל"רשימה השחורה" שלו. לא מקום נעים בכלל לשהות בו). ויינר יצר פרק פתיחה איטי, מהורהר שלא קורים בו דברים גדולים מידי, אבל יש בו מספיק רמזים מטרימים כדי להניע לפחות שלוש עלילות ראשיות, עשר עלילות משנה ועוד חמש עונות.

"דון דרייפר יאלץ לפנות מקום לדור הבייבי בום, זה שבמידה רבה יקבע את גורלה של אמריקה ב-50 השנים הבאות", קובע הדיילי ביסט. כדי לדלג על אקספוזיציה מביכה העדיפו ב"מד מן" לקבץ את כולם במסיבת יום ההולדת ה-40 של דון דרייפר, בחגיגה עליזה לכאורה כשמייגן (זהירות ספויילר - אשתו החדשה והצעירה של דרייפר) שרה לכבודו את השיר Zou Bisou Bisou, שבוצע בעבר על ידי סופיה לורן. "זה להיט קיטשי, אבל הוא היה מושלם לרגע ההוא", טוענים במגזין פורבס, "הגברים של מחוז מדיסון חזרו לעסקים". במגזין מסרבים להתרגש מכך שמייגן יודעת על זהותו האמיתית של דרייפר, "זה שסודותיו של דרייפר ידועים לא הופכים אותו לפחות מיסתורי. במקום זה כדאי להתמקד במתיחות שמייגן חשה במקום העבודה המשותף שלהם ומה זה עושה ליחסים ביניהם". מושלם לרגע ההוא. מייגן רוקדת לדון (צילום מסך)ברולינג סטון מאושרים מההתייחסות ההיסטורית לתנועה לזכויות האזרח והקהילה האפרו אמריקאית. "בעונות קודמות פוזרו רמזים זעירים על המצב הפוליטי באמריקה בתקופה ההיא, אבל תמיד ברפרוף", נוזפים שם. "פה ליין נדלק על שפנפנת פלייבוי שחורה. שם פגי מצטרפת להפגנה, אבל תמיד אוף קמרה. בפרק הראשון העיסוק בגזענות ובתנועה לזכויות האזרח נמצא במרכז הפריים. מפגינים, אלימות ואפילו ההבנה של סוכנות 'סטרלינג קופר דרייפר פרייס' שהזמנים משתנים". בפורבס אוהבים את השינוי המינורי: "סצנת ההפגנה של האפרו אמריקאים בשדרות מדיסון ועצם העובדה שהם מטוייחים בבלוני מים על ידי סוכנות פרסום השוכנת בקומות העליונות של אחד הבניינים היא סצנה פותחת מצוינת. זו הערה על איך דברים קטנים השתנו בשדרה מהעונה הקודמת וגם מ-1966 ועד תחילת שנות ה-200. העובדה שהסצנה סיפקה גם עלילת משנה מוצלחת היא רווח נקי בשבילנו". גם עלילות משנה מוצלחות. מתוך הפרק (צילום: AMC)הניו יורק טיימס הבהיר למי שפספס, "מד מן היא בעצם על סקס, ולא על זה שאתה צועק על המזכירה שלך להביא לך את קופסת הסיגריות שלך. בעוד החיים של כולם מלאים אובדן ופשרה, עדיין הרבה יותר קל לסבול אותם כמו דון דרייפר: עם אישה צעירה צרפתיה ולוהטת, שאוהבת לנקות את הבית בתחתונים". ההפינגטון פוסט גילה: "התענגתי על הפרק שהרגיש כמו מתנה גדולה ונוצצת למעריצים". גם הרולינג סטון חשב ש"היה שווה לחכות", ואילו האנטרטיימנט וויקלי טען: "הסדרה התחילה ברגל ימין ובהליכה איטית ומזמינה אותך בעצם לשקוע בסצינות שמזכירות לא רק כמה טוב הסדרה יכולה להיות, אלא כמה זה שונה מכל דבר אחר שיש כרגע בטלוויזיה". ה- Vulture התייחס לאורך הפרק ולבנייה שלו שכתב: "בניגוד לפרקים אחרים בסדרה המתקיימים כסדרת סיפורים קצרים, הפרק הכפול של תחילת העונה היה יותר נובלה. ממש יצירה עצמאית". "זו הייתה פתיחת עונה מלנכולית", כתב הוושינגטון פוסט. אבל את השורה התחתונה סיפק דווקא אחד הבלוגים העוקבים אחרי הסדרה: "רבים חששו שנקלקל להם את מד מן, שנוציא ספוילרים ונהרוס להם את פרק הבכורה. אין שום דבר שיכול להרוס לכם את הבכורה. גם אם אתאר לכם כל סצנה בדקדקנות, עדיין לא אצליח להעביר את התחושות והעדינות שבהן משורטטות הדמויות בסדרה והתהליכים הרגשיים שעוברים עליהם. בקיצור, אתם חייבים לראות כדי להבין".