אז מי ינצח באח הגדול?

על חמישה פיינליסטים דיברה תורת ה"האח הגדול": שרי התמימה, סער האקטיביסט, קותי היורש של ג'קי, יאנה המסתורית ותמיר הנוירוטי. מי ייקח את המיליון? ומה הקשר של אביבית לגמר?

יעל רייף, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל רייף, עכבר העיר

ביומיים הקרובים נתעורר כולנו למציאות גדושה בפרומואים, הימורים, השערות והרבה משפטי "מי רואה את זה בכלל?". ובכן, כולנו. לפחות רובנו ומי שלא רואה, שמע והתעדכן ואפילו למד במהלך העונה להכיר מספיק מקרוב את הדיירים כדי להביע דיעה מוצקה. רגע לפני שנסיים בהצטיינות את תפקידינו כחיילי רייטינג ממושמעים בצבאו של האח הגדול (מישהו אמר סער ולא קיבל?), הנה סקירה קצרה ונטולת השפעת כדורים פסיכיאטרים של חמשת הפיינליסטים. מעיין "חיים שכאלה" הפרושים על פני שלושה חודשים ויעזרו גם לכם להגיע להחלטה הנכונה. ויש גם בונוס, שיר הלל לאביבית בר זוהר. » האח הגדול 4 - כל הביקורות והכתבות » הכדורים שעשו את העונה של "האח הגדול"» ראיון: סופי קרבצקי לא עוצרת» האח הגדול 4: גמר בלי אביבית הצבעונית» ערן טרטקובסקי: "בסך הכל סער ואני דומים"» עליהום על ה"אח הגדול" בכנסת» הצעת חוק בכנסת: בדיקה נפשית למתמודדי ריאליטישרי שמחוב גיל: 23סופר: שרי, לא היה לי מזל בחיים, חדרהנכנסה לבית על תקן: פרסומת סמויה לפלקט או לתמימות. אנחנו עדיין מתלבטים. בשונה מהעונות הקודמות, בעונה הנוכחית של האח הגדול פינו די מהר כל אותן דמויות אקסצנטריות וצבעוניות את מקומן לדמויות מאוזנות יותר באופיין. כאלו, שאם נודה על האמת, לא תמיד הצליחו לדגדג את חוש העניין הציבורי ולספק את הסחורה באמצעות במספיק דרמות איכותיות. לצידן הוצבה שרי, בחורה טובת לב וגדושת תמימות שאוחזת בשיממון אישיותי המגובה באפס תחביבים. כל זאת, אם לא לוקחים בחשבון את החיבה לריקודי סליז. בזמן שכל הדיירים עברו תהליך התפתחותי רגשי מסוים במהלך העונה, נותרה שרי המשעממת הרשמית של הבית, בדיוק כפי שהיתה כשרק נכנסה. ההפתעה הגדולה ביותר שהנפיקה היא היכולת הבלתי נתפשת לשרוד את כל ההדחות ולהגיע לגמר. רגע השיא: הריב המסעיר עם צבי פורטל בפרק ההעמדה הגלויה להדחה. מריבה איכותית שהצליחה למתוח מעט את גבולות הריפיון האישיותי שלה ולגרום לצופים לתהות לרגע קט שמא בכל זאת מסתתר מעט עומק חשיבתי באותו פלקט.רגע השפל: געיות הבכי המפתיעות בהדחות האחרונות. במיוחד לנוכח העובדה שהמודחים הטריים דוגמאת ערן טרטקובסקי לא נכללו ברשימת חבריה הקרובים במיוחד. התאהבנו בה לרגע: כשהסכימה לוותר בתחילת העונה על תכולת מזוודתה ועל שמה כדי שהזוג קפרא, כפרה עליהם, יוכל לצפות בסרט החתונה שלהם. רגעיה הגדולים תחת השם פנונה ומלבושים משעשעים, הוציאו ממנה את המיטב. סיכוי לזכות בגמר: קלוש. בעוד שקותי סיפק לאומה שנינויות זכירות ויאנה היוותה השראה למיטב המתבגרות שחפצו בפטור מהפונינט לטובת תספורת מסעירה יותר, שרי היתה אחראית בעיקר על שום דבר בתוספת היעדר כריזמה אישית. אם תרצו, הבוגי יעלון של הדיירים. את ארבע עשרה דקות התהילה, אגב, יחד עם כישרון ריקוד מוצלח, היא תמנף כנראה לטובת העונה הבאה של רוקדים עם כוכבים. מה תעשה עם הכסף: תעזור לאמא ולשאר בני המשפחה ואת הכסף שישאר תשקיע בטיול של אחרי צבא למזרח. שם, לאחר אי אלו סדנאות רוח, תוכל בתקווה רבה למצוא את האישיות של עצמה.

תשקיע את הכסף באישיות? שרי שמחוב (צילום מסך)סער סקלי גיל: 27סופר: סער, מולך, תל- אביבנכנס לבית על תקן: המהפכן הרדיקלי והאקטיביסט. זה שהגיע כדי לקרוא תיגר על כוונתו המקורית של הפורמט ולשמש לעם ישראל ההולך כעיוור אחרי הרייטינג, מעט חומר למחשבה. לאור האג'נדה הקיצונית שהוצגה בתעודת הזהות המצולמת של סער ולנוכח העובדה שדעותיו הפוליטיות עלולות לשמש חומר בעירה מצויין כשסגורים בכלא האח עם עוד כמה וכמה דעות ואנשים, ציפינו לדם, יזע, דעות ובעיקר טונים גבוהים. בפועל קיבלנו אדם נעים הליכות, נוח לשיחה ובעיקר אינטליגנט, רהוט ומרשים שמוכיח שגם דעות קיצוניות אפשר להעביר באופן רגוע ונעים. בהמשך נחשפנו לכישרון המשחק, למוח היצירתי, לכריזמטיות וליכולתו לשמש כמנהיג דיעה בבית האח ולסייע לדיירי האח המותשים מנטאלית, לקבל החלטות באופן מושכל. רגע השיא: רגע אחרי שסער מוותר על הפרס האישי כמנצח במשימת משחק הזיכרון לטובת תוספות שיער לאביבית, הוא נכנס לחדר האח ומקיים עימו דיאלוג מנצח, מבריק ומצחיק עד דמעות אודות התוספות, ולומד דבר או שניים על שוק תותבי השיער. והוא אפילו לא ידע שהוא כזה. רגע השפל: סער פוצח בריקוד שלוח רסן ומסורבל במיוחד שחושף את הצופים לבעיית קואורדינציה חמורה. התאהבנו בו לרגע: כשהשאיר את הפאסון הרחק מאחור לטובת שכבה רכה יותר של רגשות. זה קרה בדיוק ברגע בו כינה באהבה גלויה את ערן "גוזל". סיכוי לזכות בגמר: קיים. דווקא דעותיו המשתייכות לדעת המיעוט והאג'נדה הברורה "לא לרקוד לצלילי האח" עליה הוא שומר מיום כניסתו לבית האח, הופכות אותו למועמד מקורי ומעניין שהצליח לגרום ללא מעט מתנגדי ריאליטי גם לצפות וגם לסמס. עובדה, הוא עדיין כאן ועשוי בהחלט ליהנות מלא מעט הצבעות מכיוון המגזר הערבי. מה יעשה עם הכסף: ישקיע את כספי הזכייה במאמצי הסברה שיחשפו את כל פלחי האוכלוסיה למדיניות האפרטהייד של ישראל. אם זה לא יעזור, ירכוש מטוס פרטי ויזרוק את כל הימנים לים.

בכל זאת רוקד לצלילי האח. סער סקלי (צילום מסך)קותי סבג גיל: 29סופר: קותי, מקופח מהפריפריה, בית שמש נכנס לבית על תקן: ערס המחמד, הסטלן וממשיך דרכם של ג'קי מנחם ואלירז שדה. עם דיבור של נרקומן, מבטים ושפת גוף המזוהים יותר עם עברייני מין, נכנס קותי לבית האח וסיפק לא מעט תהיות בנוגע לתפקודו השכלי. מהר מאוד ובעזרתה האדיבה של יאנה יוסף גילינו שמאחורי אותו בית"ריסט דלוק מסתתרת נשמה עדינה של טלה רך, ושנינות שלא היתה מביישת קופירייטר מתחיל במק'אן. ככל שהתקדמו הימים, כך פינתה התדמית מבית היוצר של המאפיה את מקומה לטובת תדמית חדשה ונקייה יותר של קותי הצ'ארמר העדין והפגיע. סיפור האהבה החמקמק והבלתי ממומש עם יאנה לצד יסורי המאוהב הטרי תרמו גם כן לאהדתו והפכו את הנסיך המחוספס לאחד הדיירים המועדפים על ציבור המסמסים.רגע השפל: קותי מעשן במרפסת ערב לפני הדחה. לכיוונו מתקרבת במהירות יאנה יפת השפתיים, נחושה ומכוונת מטרה. המבטים מצטלבים, האנרגיה התשוקתית בשיאה, השפתיים מתקרבות, ואופס, קותי מסרב לקבל נשיקה. אפילו לנו כאב לראות את זה.התאהבנו בו לרגע: כשישב בחדר האח הגדול עם דודו קפרא, שניהם בתלבושת הקליפ טרילר של מייקל ג'קסון. רגע אחד דודו מדבר אל האח. רגע לאחר מכן קותי פורץ במונולוג קורע על פרשת קים והנפילה לביוב, הכוללת בין שלל הדימויים הציוריים את שורת המחץ הזכירה "אנחנו כמעט ואיבדנו חבר היום". היה זה רק סמלי שאותו קים ג'ונג איל המהפכן הנבחן, יסיים את תהילתו הטלויזיונית עמוק בתוך הביוב. סיכוי לזכות בגמר: מהגבוהים. למרות שסיפור המריבה הבלתי נגמר והלעוס עד שחיקה עם ערן, אותו התעקש קותי למשוך רוב העונה הצליח להתיש אפילו מתרגלי זן ותיקים, משהו בקסם המחוספס הזה בתוספת נגיעות השנינות ולקחי העונות הקודמות שהעלו על כס המנצחים את ג'קי ואלירז, הופכים אותו למנצח הוודאי כמעט של העונה.מה יעשה עם הכסף: כמליונר טרי וצעיר, ינסה להדיר את רגליו של בבו קובו ממלכתה של בוהדנה ולנכס אותה לעצמו. אם זה לא יצליח,יבנה דופלקס מפואר בבית שמש כחלק מהאג'נדה להעלות אותה על המפה ועם העודף הגדול שישאר ירכוש את בית"ר. בית"ריסט, אבל צ'ארמר. קותי סבג (צילום מסך)

יאנה יוסף גיל: 23סופר: יאנה, מוסלמית שומרת שבת, טג'יקיסטן נכנס לבית על תקן: היפה והמסתורית והקשוחה בעלת הנפש העדינה . קט וומן, גרסת הלבנט. אל מול המוחצנות האביבית שתפסה כל חלקת מסך טובה, ניצבה יאנה, שקטה אך דעתנית שלא חסכה מאביבית את דעתה. ללא עזרים סיליקוניים, ריסים המתפקדים גם כסוכך בשעות הפנאי ולבוש חושפני, הצליחה יאנה כבר בשבועות הראשונים להפוך לדמות אהובה ובהמשך גם לאייקון אופנה בזכות תגלחת צידית ותווי פנים עמוקים ויפים. כמובן שהיה זה גם סיפור האהבה-קנאה עם קותי והפלירט המתמשך לאורך כל העונה שנע בין רגשות אמהיים, הזדקקות ילדותית, אהבה ותשוקה, שתרם לעניין.רגע השיא: יאנה מסתערת על קותי בנשיקה סוערת, רגע לפני שזה מפנה הצידה את פניו והופך בשבריר שנייה את הסצינה מרגע השיא הסקסי של העונה לסצינה המייבשת של השנה. רגע השפל: יאנה מייצרת ביודעין סיטואציות שיועררו על קותי הנפיץ רגעי קינאה קשים. אחר- כך היא עוד רצה ומספרת על זה לחברה. ככה לא מתנהגים.התאהבנו בה לרגע בכל פעם שהמצלמה התקרבה בקלוז אפ מרגש לעיניים העמוקות והפנים המושלמים.סיכוי לזכות בגמר: גבוה. ליאנה יש את כל הסיבות הנכונות לצלוח את הגמר. היא צריכה את הכסף, היא יפה, היא רגישה והיא אמיתית. ואם זה לא מספיק משכנע, בלעדיה היה נשאר ככל הנראה קותי בדמותו המשמימה כערס הפריפריאלי המקופח, למשך כל העונה.מה תעשה עם הכסף: תעזור למשפחה ובעודף שישאר תקים את בית הספר הראשון מסוגו בארץ שילמד כל אישה את אומנויות הפיתוי. רצה לספר לחברה. יאנה יוסף (צילום מסך)

תמיר ורדי גיל: 36סופר מוקי חתולי, החיים הם שוֹק אחד גדול, ארץ לעולם לא נכנס לבית על תקן: הסייד קיק החרדתי של החבורה וההוכחה החיה לכך שלפעמים כדורים פסיכאטרים באמת נחוצים. נוירוטי כפנינה רוזנבלום ליד מצלמה ומצוייד במנעד פרצופים שלא היה מבייש את ג'ים קארי בעצמו, נכנס תמיר לבית האח ונשאר באותו מצב חרדתי קפוא במהלך עשרת הימים הראשונים. אחרי שהפשיר קצת, נרגע ולמד להסדיר באופן יחסי את דפיקות הלב בכל פעם שקולו של האח נשמע בחלל, הכרנו את תמיר האמיתי: טוב לב, תמים, שרוט ברמות מסקרנות, אבל בעיקר מלך מלכי החרדתיים. בכל ריאליטי אחר הוא היה וודאי נאכל חי עד העצם בשל אותן תכונות אופי נוחות לדריכה: טוב לב ותום נדיר. מזלו הגדול של מוקי חתולי הוא שהעונה הנוכחית הצליחה להוציא מהדיירים קצת יותר ערכים, מוסר ואכפתיות על חשבון רפש ותקיעת סכין בגב. רגע השיא: היו רבים וטובים. תמיר הוא ההוכחה החיה לכך שבכל אחד מאיתנו מסתתרת דיווה חבויה העלולה לקפוץ בלי שום הודעה מוקדמת, בהפתעה גמורה. בכל פעם פעם שהפתיע האח בשיר אהוב, פרצה מתמיר אותה דיווה אקזוטוית שאחזה בו כדיבוק, גרמה לו לקפוץ על המיטה והזיזה את זרועותיו בתנועות ריקוד מפותלות המתאימות יותר לסיפורי אלף לילה ולילה ולא לשגרת יומו של פרסומאי מהוגן. רגע השפל: תמיר טובל ברחמים עצמיים חמורים כחלק מאותה חרדת הדחה שליוותה אותו בפעמים הספורות בהן הועמד להדחה, ומשתף בכך במתכונת מעייפת במיוחד, כל אחד מדיירי התכנית המותשים. התאהבנו בו לרגע בפרק "קיבוץ עין האח" כאשר נתבקש למסור את שמות המועמדים שלו להדחה ועודכן על כך שכל הדיירים עומדים לצפות בו עושה זאת. רצוץ ומיוסר עד עמקי נפשו הרגישה מהידיעה שהוא עומד לפגוע בשניים מהדיירים ולהעמידם להדחה, סיפק מוקי חתולי בחדרו של האח רגעים מרגשים במיוחד ומלאים באנושיות חוצת רייטינגים וחריגה בנוף הריאליטי הדורסני. סיכוי לזכות בגמר: גבוה וממשי. בהתחשב בביטחון העצמי הנמוך ובאפס אחוזי ההערכה העצמית, מעניין יהיה לראות את תמיר כמנצח הגדול של העונה. ואם לא זה, מגיע לו לזכות במיליון רק בשל היותו הביטוי המעשי והיישומי לתיאור "נשמה טהורה". מה יעשה עם הכסף: ישקיע בבנק ויפריש כל חודש קצבה שתאפשר לו לקחת חלק בסדנאות שונות העוסקות במודעות והעצמה אישית. בהזדמנות הראשונה, כשירגיש מספיק בטוח ובשל, יטוס להופעה של כריסטינה אגילרה באחת מבירות העולם.

מלך החרדתיים. תמיר ורדי (צילום מסך)אביבית בר זוהר - סוף דבר פייר? לא ציפינו. אולי בעצם קצת. אחרי שהתפעמנו ממוטת הריסים הארוכה, התרשמנו מהמראה החיצוני לתפארת מדינת הכירורגיה הפלסטית ומכוני השיזוף ברחובות והופתענו מהיכולת לייצר דרמות מסעירות מכל כלום שיגרתי שנאמר, ירידתה של הפרזנטורית הבלתי רשמית של שוקולד השחר במדרגות כמודחת האחרונה של העונה לפני הגמר, נראתה כחזון אחרית הימים במציאות ריאלטית המקדשת את השילוש הקדוש: טראשיות, דרמה וסיליקון.היא נכנסה לבית האח הגדול על תקן הנסיכה הכסופה ושידרה חיבה ברורה לכל הקשור במנצנצים, חדרי ארונות וגברים שעוזרים לקדם את המטרות הנ"ל. בהמשך התוודענו ליכולת חוצת טלנבולת ואופרות סבון ללהטט בין שלושה סיפורי אהבה ולפתח רגש התאהבותי עז בתוך פחות מיממה. לצחוק בעל הגוון הפנינה רוזנבלומי כבר התרגלנו וגם לסימן ההיכר "העווית של אביבית", הכולל נשיכה עקבית של השפה התחתונה. רק אותה אג'נדה מגדרית שמזוהה בעיקר עם מעמד השמרנים באיראן יחד עם העדפתה ברורה לגברים שישמרו את מעמדה כאישה הקטנה, הצליחו לגרום אפילו לנו- למודי חוקי הרייטינג על בוריים, לנוע בחוסר נוחות על הספה.» מה עשית, יא אביבית? טראשיות, דרמה וסיליקון. אביבית בר זוהר (צילום מסך)יתכן שהעם נקעה רגלו מאותו פורמט דרמטי מבית היוצר של אביבית שחזר על עצמו לאורך כל העונה ועסק בלעדית באביבית VS העולם ואולי היתה זו סצינת התחנונים המבעיתה כחלק מבהלת "אני חייבת תוספות שיער", שגרמה לו להדיחה למקום מבטחים בו תוכל להשיג כמה תוספות שרק תרצה, ללא הגבלה. דבר אחד בטוח, לו היתה אביבית לוקחת את המיליון, היא היתה עושה כל שביכולתה כדי לעזור ליאנה המוסלמית להתגייר ולהפוך אותה ליהודיה כשרה. או שאולי בעצם היתה פועלת להקמת מפלגת "ריס לכל פועל" ומורידה את המס הדרקוני על תוספות שיער.