אוהבים את המיזנטרופ המכור: נפרדים מד"ר האוס

כבר שמונה שנים שד"ר האוס מעליב מטופלים, מתעמר ברופאים הכפופים אליו, עושה את המוות לבוסים שלו ומתעלם מכל הכללים. איך כבש הרופא הכי מופרע בטלוויזיה את לב הצופים?

טל אימגור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל אימגור, עכבר העיר

כשהמפיקים של האוס ליהקו את הדמות הראשית לסדרה, הם התעקשו בכל תוקף שזה יהיה שחקן בעל מראה אמריקאי טיפוסי. למזלו של יו לורי הבריטי, בתור ילד הוא ראה מספיק תכניות אמריקאיות, כדי לדעת איך לזייף. את קלטת האודישן שלו הוא צילם בשירותים של מלון בנימביה בו שהה באותה התקופה, והשתמש במטריה כמקל הליכה. מפיק הסדרה כל כך התרשם מהשחקן "האמריקאי", שמיד הודיע לשאר המועמדים, בהם רוב מורו ופטריק דמפסי(הלוא הוא ד"ר מק'דרימי), שהתפקיד תפוס.» כסף או מיאוס: למה "האוס" יורדת מהמסך?הסדרה שהוכתרה בשלבים מאוחרים יותר בתור הפופולרית ביותר בעולם, עם 81 מיליון צופים ביותר מ-66 מדינות, התחילה, כמו הדמות הראשית שלה, בצליעה. הפרק הראשון זכה רק לששה מיליון צופים, והיא עמדה על סף ביטול. למזלה החליטה רשת פוקס לעלות על גל ההצלחה של סדרות הריאליטי, והחליפה את משבצת השידור לזו שבדיוק אחרי אמריקן איידול. כפי הנראה צופיה האדוקים של התוכנית נשארו צמודים למסך וכך התמכרו לרופא המיזנטרופ. כבר בעונה השניה שלה צברה "האוס" תאוצה רצינית, כשזכתה לכ-19 מיליון צופים לפרק ונכנסה לרשימת 10 הסדרות הנצפות ביותר. רכבה על הרייטינג של "אמריקן איידול". "העונה הראשונה של "האוס": אישיות ממגנטת שמונה עונות אחר כך, עדיין קשה להסביר את סוד הקסם שלה. אחרי הכל, מדובר בסדרה שדמותה הראשית היא רופא ציני, נרגז, צולע, מכור לויקודין, שתפיסת החיים שלו מסתכמת בכך ש"כולם משקרים". הוא מעליב מטופלים, מתעמר ברופאים הכפופים אליו, עושה את המוות לבוסים שלו, ולא שם על כללים ונהלים. למעשה, תחת ההגדרה של אנטי גיבור במילון, צריכה להיות תמונה של "האוס". אפילו לורי עצמו טען שחשב בעת קריאת התסריט של הפיילוט שהאוס הוא דמות משנית, ו-ווילסון הוא הדמות הראשית. הרי לא הגיוני שאדם כל כך פגום יהיה מרכז העלילה. אבל המבקרים חשבו אחרת. "הדמות הראשית החדשה המחשמלת ביותר שהופיעה על מסך הטלוויזיה מזה שנים", הכריז הוושינגטון פוסט. במגזינים אחרים כינו אותו: "פלא שיש לחזות בו", ו""בלתי סימפטי באופן מרתק". הפרסים גם לא איחרו לבוא, ובין היתר זכתה הסדרה בפרס גילדת התסריטאים לדרמה הטובה, פרס האמי לתסריט, ויו לורי זכה בגלובוס הזהב ובפרס מטעם גילדת השחקנים על הופעתו. מתברר שהקהל מאס ברופאים יפים שמטפלים באופן סימפטי, אבל בעצם דואגים רק לעצמם, והיה מוכן לראות רופא שלא בוחל באף אמצעי בשביל למצוא את הדיאגנוזה הנכונה, וזו בעצם המהות של כל הסדרה, שמבוססת על "שרלוק הולמס". כל פרק סובב סביב תעלומה רפואית שיש לפענח אותה, וכמו הדמות של הבלש המיתולוגי, ד"ר האוס לא מתעניין בשום דבר, ובאף אחד, מלבד מציאת הפיתרון לחידה. "בגלל האישיות המורכבת של לורי, הוא הליהוק המושלם לדמות הראשית", הסביר הדיילי מייל את תפקידו של לורי בסדרה.

ליהוק מושלם. לורי ב"האוס": אנושיות נדירה במהלך העונות דמויות באו והלכו, אבל המבנה תמיד נשאר זהה. להאוס היה את החבר הכי טוב (והיחיד) שלו, צוות הרופאים בו הוא יכול מתעלל, ובוס, איתו הוא היה בעימות תמידי. אלו הן הדמויות שהכניסו לעלילה את הצבע כשהיה קשה מדי לעקוב אחרי התעלומה הרפואית, עם כל המלים המפוצצות, האיברים המדממים והתרופות הלא-ברורות. אלו גם הדמויות שבמקרים נדירים הוציאו את האנושיות מעומקי ליבו של האוס, וגרמו לקהל להבין, שאולי האנטי גיבור הזה, בכל זאת יכול להרגיש משהו. דוגמה אחת מגיעה בפרק החותם את העונה הרביעית. כשאמבר, החברה של ד"ר ווילסון, וגם רופאה לשעבר של האוס, היתה מעורבת בתאונת דרכים. כדי לנסות להיזכר מה קרה באותו הלילה של התאונה, האוס מכניס את עצמו לתרדמת. אמבר מתה מפצעיה, והאוס חולם עליה מתוך חוסר הכרה. בצמד הפרקים המרתקים שחושפים את מהלך התאונה, הקהל לומד שהאוס יעשה הכל כדי לעזור לחבר הכי טוב שלו, ועצם המחשבה שהוא עשוי לאבד אותו, גורמת לו לרצות לקחת את חייו.בלי חברים אין חיים. מתוך "האוס": דמותו של הרופא הכל-יכול, שרק ניזן מהכאב שלו, חוטפת בעיטה חזקה בבטן בעונה החמישית, העונה הכי אפלה של הסדרה. לא הרבה אחרי מותה של אמבר, גם קוטנר, אחד מחברי הצוות שלו מתאבד. מאותו רגע האוס מתחיל להיכנס לסבב של הזיות, מה שמוביל אותו בסופו של דבר להיכנס לגמילה. אין ספק שזו אבן דרך רצינית עבור דמות שלא נפרדה מבקבוק הכדורים שלה במשך חמש עונות. העונה השישית כבר נפתחת עם האוס במוסד סגור, כמו קטע מתוך קן הקוקייה, ומנסה להראות שכל אחד יכול להשתנות. אחד הרגעים המשמעותיים בסדרה הוא כשהיחסים בין האוס למנהלת בית החולים ד"ר קאדי (ליסה אדלשטיין), סוף סוף מגיעים לשיאם. לאורך שש עונות יצרו השניים מערכת יחסים של אהבה-שנאה-מרות כשהיא רוצה אותו, אבל הוא מרוחק מדי מכדי להבין. הוא רוצה אותה, אבל היא לא פנויה. שניהם רבים ומשלימים, רבים ומשלימים, עד שבסופו של דבר הקהל קיבל מה שהוא ציפה לו. בסוף העונה השישית קדי מכריזה על אהבתה להאוס, ובתחילת העונה השביעית, הקהל צופה בתחילת מערכת היחסים, שסופה נידון לכישלון.לא טוב במערכות יחסים. מתוך "האוס": אין ספק שלסדרה היו עליות ומורדות. אחרי העונה הרביעית אפשר היה להרגיש שהסיפורים מתחילים לחזור על עצמם ("הוא מדמם מהפה, כנראה שזה לא לופוס"), וגם האוס מסרב לגדול, ושוב ושוב מרחיק ממנו אנשים ומערכות יחסים. הערב (שני) ישודר בארצות הברית הפרק האחרון של של הסדרה שכותרתו "everybody dies" (אזכור לפרק הראשון בסדרה והמוטו "everybody lies"). הרופא שהתמודד במשך שמונה שנים עם מחלות של אנשים שלא טרח אפילו לדבר איתם, מתמודד עם המחלה הסופנית של החבר היחיד שנותר לו, ובעצם גם היחיד שאי פעם היה לו. כנראה שהכותבים הגיעו למסקנה שאי אפשר לסיים את הסדרה מבלי לראות מי הוא האוס האמיתי, זה שבסך הכל רוצה לשמור על שבועת היפוקרטס ולחזור הביתה רגוע משלל הכדורים שלקח.

כתבות מומלצות

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

ח"כ איתן גינזבורג. פגיעה ישירה ובוטה בחופש העיתונות

גם מפלגות המרכז-שמאל רוצות לפגוע בחופש העיתונות

במחקר נמצא

מחקר: חוש הריח משחק תפקיד בבחירת חברים חדשים

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"