"זנזורי": הישראלי המכוער מתמיד

הקומדיה מבית yes היא תוכן ישראלי ממוצע, קצת גזעני, קצת שוביניסטי, קצת מטומטם, ארוז באחד הפיצ'רים הכי לא ישראליים שיש: טלוויזיה לא רעה

איילה פנייבסקי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איילה פנייבסקי, עכבר העיר

"זנזורי" היא קומדיה ישראלית חדשה בכיכובו של יובל סמו, על ישראלי "ממוצע" - כלומר, מזרחי מהפריפריה שנראה רע - ששרשרת אירועים בלתי סבירים בעליל גורמת לו להבין שמותו קרב ושהוא צריך לנצל כל רגע שנותר לו, כלומר לשבור שיא גינס כלשהו ולשכב עם מישהי שהיא לא אשתו השמנה. צריך לומר בכנות: חוץ מדרמה מוזיקלית יומית על גזענות ישראלית בכיכובה של שולה חן, אין הרבה עלילות שנשמעות גרוע יותר.ברגעים כאלה בטקסט קיימת נטייה להשתמש במילה אבל: "זה נשמע ממש נורא, אבל בעצם לגמרי מופתי", או "זה נשמע הכי טוב בעולם, אבל במאני טיים פשוט לא עובד". "זנזורי" היא לא מקרה קיצוני כזה. היא לא מזעזעת במיוחד למרות הפרמיס החלש, ובטח לא מצוינת. בעצם, היא גם וגם.הבעיה: מי שקורא לפיני זנזורי "האדם הממוצע ביותר שניתן להעלות על הדעת" לא חושב שהוא עצמו שייך לקבוצה הזו של אנשים ממוצעים שעובדים כמורי נהיגה בעיר כמו יבנה ולא עשו עם החיים שלהם "שום דבר", כלומר, שום דבר עתיר גלאם שמקובל בטלוויזיה לקרוא לו "חיים". גם רשימת הדברים שזנזורי לוקח על עצמו לעשות כשהוא מבין שפרק הזמן שהוקצב לו על הכדור הזה עומד להסתיים מוקדם מהצפוי היא פוגענית כלפי כל מי שתופס מעצמו אדם ממוצע, או אדם בכלל. ללכת לזונה ולהצטלם עם מורן אטיאס – זה מתנשא ומפגר להניח שזה מה שמחלה סופנית תגרום לבן אדם לרצות להספיק. אפילו מזרחי, אפילו מכוער, אפילו בפריפריה. אפילו בצחוק.מתנשא ומפגר. מתוך "זנזורי": הצד השני של הבעיה: "זנזורי" עושה עוול למין האנושי בכלל ולישראלי המכוער בפרט, אבל מתייחסת לא רע לצופים שלה. "השועלים", נניח, שיובל פרידמן, הכותב של "זנזורי", השתתף גם בכתיבתה, היתה דוגמה מייצגת לסיטקום ישראלי מביך, דוגמה שהיא טיפה בים: גם אם הטלוויזיה המקומית מצליחה לפעמים לעבור בדרמה, בלשעשע היא לא התקדמה הרבה מאז שספי ריבליןהיה דמות שגורה על המסך (מנסה שלא לנקוב בשם המפורש "איצ'ה"). "זנזורי" לא גרועה, לא מביכה, לא גורמת לך לנוע בכיסא באי נוחות באמת־חשבתם־שזה־יצחיק־אותי־סטייל. זה לא מעט."זנזורי" היא תוכן ישראלי ממוצע, קצת גזעני, קצת שוביניסטי, קצת מטומטם, ארוז באחד הפיצ'רים הכי לא ישראליים שיש: טלוויזיה לא רעה. רוצה לומר, מצד אחד "זנזורי" עשויה טוב וחשוב לפרגן לה על זה. בשונה בסדרות מקומיות אחרות שמנסות להצחיק אותך, היא לא מביכה ולא לוחצת. יש בה רגעים של נונסנס, חרבון על ראשים, שחרור ותנופה שמקרטעים רק לעתים רחוקות. המשחק לא רע, הכתיבה לא מנחסת. אף אחד לא מזלזל בך כצופה, ובהתחשב בנוף הטלוויזיוני המקומי, זה כמעט מרגש. מצד אחר "זנזורי" עדיין דומה מדי ל"ישראלי הממוצע" ההוא, או לפחות לגרסה הכי גרועה שלו. כלומר מכוערת."זנזורי". ימי ב' וד' (מ־11.6), 20:40. yes Comedy.

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון כניסות בשבוע: ההצלחה המפתיעה של אתר נתוני הקורונה של משרד הבריאות

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט