השבוע בטלוויזיה: ג'רמי איירונס ו"הבורג'ס" חוזרים לעונה שניה

וגם: למה אנשים שונאים את הבמאי ג'ורג' לוקאס, הדיאטה שתציל את הבעל, הסיפור של המשוררת ויסלבה שימבורסקה וויליאם שאטנר פוגש את הקפטנים של "מסע בין כוכבים", דוקומנטרי בעקבות רפי בוקאי וסדרת עורכי דין לא שגרתית

ספיר יעקב, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ספיר יעקב, עכבר העיר

יום ראשון: מלחמת ג'ורג' לוקאס ועונה חדשה לבורג'ס במלאת 35 שנה ליציאת הסרט האלמותי מלחמת הכוכבים, שהפך לציון דרך בתולדות הטלוויזיה, אין ספק שג'ורג' לוקאס הוא הבמאי הכי מדובר והכי מבוקר בהיסטוריה של הקולנוע. מדוע כל כך הרבה מעריצי "מלחמת הכוכבים" הפנו לו עורף ובזו להפצת הגרסאות המיוחדות והטרילוגיה המוקדמת? מדוע לוקאס הוא מטרה קבועה לחיציהם של בלוגרים, מבקרים ואוהדים מוצהרים? ומדוע מיליונים אחרים מוכנים לחרף את נפשם כדי להגן עליו מול ההאשמות האינסופיות? הסרט מנסה לענות על השאלות האלה ומבקש לעשות דקונסטרוקציה למורשת התרבותית של אדם אשר חייו, רגשותיו והדחפים היצירתיים שלו אפופי מסתורין. כדי להמחיש את הדיון הסוער, הסרט מביא קטעי וידאו שהועלו ע"י גולשים ליוטיוב, הופעות מוסיקליות, צילומי פולארויד מסט מלחמת הכוכבים המקורי והפתעות נוספות. העם נגד ג'ורג' לוקאס, 22:00, ערוץ yes דוקוזה לא כוחות. טריילר "העם נגד ג'ורג' לוקאס":וגם:

הדרמה היוקרתית וזוכת פרסי האמי, בכיכובו של ג'רמי איירונס, חודשה לאחרונה לעונה נוספת - משפחת הפשע הראשונה חוזרת בעונה שנייה עם שושלת של נקמה, כוח ותשוקה.

הבורג'ס מציגה פורטרט מורכב של צמיחתה והתרסקותה של אחת מהמשפחות המרתקות והידועות לשמצה בהיסטוריה - שושלת בורג'יה הספרדית. בראש המשפחה עומד רודריגו בורג'יה, האפיפיור אלכסנדר השישי, ששלט בכוחניות חסרת רחמים באיטליה של המאה ה-15, שיא תקופת הרנסנס הגועשת. בורג'יה אחראי ליצירת משטר מזעזע וחסר רחמים של ראוותנות, עוצמה ואכזריות. הוא מניע את ילדיו התככנים לעשות כל שביכולתם בכדי לצבור ולשמר את כס המלכות, ההשפעה והעושר האדירים בחזקתם, תוך מאבק פוליטי חסר פשרות ומוסר במתנגדיהם.

בפתיחת העונה החדשה, האיום המהותי הגדול ביותר לאפיפיורות אלכסנדר השישי (ג'רמי איירונס) לא יגיע מיריבים זרים או פעילים פוליטיים אמביציוזיים, אלא עלול לשהות בתוך ביתו. הנפילה הבלתי נמנעת שלו מכוחו עלולה להיגרם ממעשים דו-פרצופיים של המעגל הקרוב והנאמן לו ביותר - המשפחה שלו. הנשים מתאחדות בתצוגה חדשה של כוח, כשלוקרציה (הולידיי גריינג'ר) מעצבת ברית לא צפויה בין המאהבות של האפיפיור, ויחד הן מתכננות להיאבק בשחיתות בותיקן; ריב האחים בין סזאר (פרנסואה ארנו, "הרגתי את אמא שלי") וחואן (דיוויד אוקס, "עמודי תבל") מתחמם, כשהעדפתו הברורה של אביהם כלפי חואן גורמת לסזאר להתחבר לצד האפל שלו; והאויבים של בורג'יה מוכפלים, בעוד אויבו הותיק ג'וליאנו דלה רוברה (קולם פיורה, "רידיק: המסע מתחיל") מגיע לרומא בעילום שם, ומתכנן להתנקש בו. הבורג'ס (עונה 2), 22:35, ערוץ HOT3מהמשפחות הידועות לשמצה בהיסטוריה. טריילר "הבורג'ס - עונה 2":

יום שני: התעמלות או למות וחלופות לניסויים בבעלי חיים לסמנת'ה למב יש את המניע האולטימטיבי לרדת במשקל: בעלה גוסס מכשל כלייתי, וכדי שהיא תוכל לתרום לו כליה, היא חייבת להשיל קילוגרמים רבים ממשקלה. אלא שהזמן משחק לרעתה והיא מוצאת את עצמה במרוץ כנגד הזמן. בעלה, אנדי, גוסס מכשל כלייתי וזקוק להשתלה בדחיפות, אבל לא הצליח למצוא תורם. כשסמנת'ה נבדקה, היא נמצאה כתורמת מושלמת. יש רק בעיה אחת: היא שוקלת למעלה מ-120 ק"ג, היא נחשבת לבעלת משקל יתר קלינית וחייבת להשיל לפחות 22 ק"ג כדי שהניתוח לא יסכן את חייה. מצבו של אנדי הולך ומחמיר מדי יום והוא נשאר בחיים רק בזכות טיפול יומי בדיאליזות, שמחלישות את לבו. הסרט עוקב אחר המשפחה, בזמן שאנדי נאבק על חייו וסמנת'ה נאבקת כדי להשיל ממשקלה. היא מבלה שעתיים ביום במכון הכושר המקומי שתרם לה שלושה חודשי חברות והמירה את ההמבורגרים והצ'יפס באורז וסלט. אבל האם היא תצליח להשיל את המשקל בזמן כדי להציל את בעלה? לרזות, או שבעלי ימות, 21:35, ערוץ 8 משימת חסינות. הצצה אל "לרזות, או שבעלי ימות":

וגם:

כבר עשרות שנים שבעלי חיים נחשבים ל"כלים" יומיומיים למעבדות רפואיות. ניצול בעלי החיים על ידי חברות תרופות וגופי מחקר מעורר ויכוח ציבורי תדיר בין פעילים למען זכויות בעלי חיים, לבין הטוענים שאין ברירה אלא להשתמש בהן לצורך ניסויים רפואיים. לאורך השנים עולות וצצות אפשרויות חלופיות, כמו שימוש ברקמות אנושיות שנתרמו למחקר ואמצעים טכנולוגיים מתקדמים לבחינת תרופות. מה הן השיטות האלה והאם הן יכולות למנוע את ניסויים בבעלי חיים? האם ניתן לסמוך עליהן? מה הם היתרונות והחסרונות של השיטות? השאלות הללו הן אלה שמנחות את יוצרי הסרט, המבקשים לבדוק האם בקרוב יופסקו הניסויים בבעלי חיים?חיות מעבדה, 18:55, ערוץ 8יום שלישי: עלילות שימבורסקה ומורשת שאטנר מעטים בלבד הכירו לעומק את ויסלבה שימבורסקה, המשוררת הפולניה המוערכת ביותר של זמננו וזוכת פרס נובל. הסרט הזה מציג את האישה שמאחורי השירים, שעד עתה סירבה להיחשף. המשוררת הפולנית ויסלבה שימבורסקה לא הייתה מוכרת לקהל הבינלאומי כשהאקדמיה השוודית העניקה לה את פרס נובל לספרות באוקטובר 96'. היום, היא אולי המשוררת הנערצת ביותר בתקופתנו. בשיריה, היא מתייחסת ליהירות שבאדם, בטון מלגלג ותוהה -"הוא מעט מטופש, אבל ראוי לסימפטיה שלנו". הפרסום סביב זכייתה בפרס נובל הפך אותה לביישנית יותר מכפי שבלאו הכי הייתה. שימבורסקה מאז ומעולם שמרה בקנאות על פרטיותה ולא אהבה לדבר גם על שיריה, כך שכשהסכימה להיפגש עם יוצר הסרט, ג'ון אלברט ג'נסן, בביתה היא מגלה שמדובר באישה שנונה ושובבה. לצד השיחות עם שימבורסקה עצמה, שהלכה לעולמה בפברואר 2012, משוררים ואנשי תרבות פולנים נוספים עוזרים לשפוך אור על חייה של המשוררת, ביניהם המשוררת אווה ליפסקה שהייתה חברתה הטובה והבמאי הפולני המוערך אנדז'יי ויידה. דרך סיפור חייה, כששיריה משמשים כמדריכים, נחשף לא רק מסעה של שימברוסקה, אלא גם מסעה של פולין לאורך ההיסטוריה. סוף והתחלה, פגישה עם ויסלבה שימבורסקה, 21:30, ערוץ 8 שנונה ושובבה. טריילר "סוף והתחלה, פגישה עם ויסלבה שימבורסקה":

וגם:

וויליאם שאטנר, קפטן קירק המיתולוגי של מסע בין כוכבים המקורי, יוצא למסע בין כוכבי כדור הארץ ופוגש את השחקנים שגילמו גם הם את הקפטנים של ספינת החלל המפורסמת: סיר פאטריק סטיוארט (קפטן ז'אן-לוק פיקארד מ"מסע בין כוכבים: הדור הבא"), אייברי ברוקס (קפטן בנג'מן סיסקו מ"מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"), קייט מאלגרו (קפטן קאתרין ג'יינווי, מ"מסע בין כוכבים: וויאג'ר"), סקוט באקולה (קפטן ג'ונתן ארצ'ר, מ"מסע בין כוכבים: אנטרפרייז"), ואת כריס פיין (קפטן ג'יימס טי. קירק, מסטאר טרק). עם כל אחד מהשחקנים הללו, שאטנר מדבר על הלחצים ועל המלכודות שנקרו בדרכם של מי שלבש את מדי הקפטן וחושף לראשונה את המבוכה הפרטית שלו בנוגע לתפקיד שהפך אותו לשם שכולם מכירים. בעזרת חבריו הקפטנים, שאטנר לומד לכבד את עבודתו במסע בין כוכבים המקורי, ומביא פרספקטיבה חדשה על חיים, מוות, והמורשת שיותיר אחריו. הקפטנים, 22:00, ערוץ yes דוקוקפטן קירק יוצא למסע בין כוכבים. טריילר "הקפטנים":

יום רביעי: רפי בוקאי - אב ויוצר, לשרוד ובחזרה והכירו את פרנקלין ובאש

גיא בוקאי היה בן שנתיים וארבעה חודשים כשרפי, אביו, נפטר בדצמבר 2003. בחודש אוגוסט האחרון, גיא חגג יום הולדת 10 וקיבל מדודתו קופסת הפתעות שרפי ביקש להעביר לגיא. גיא פתח את הקופסה וגילה חפצים קטנטנים ומשונים שלא אמרו לו הרבה. הוא החליט שזה זמן טוב לצאת ולהכיר באמת את רפי, לפני שהזיכרונות ילכו לאיבוד.

רפי בוקאי ביים בסך הכל שלושה סרטים - ביניהם אוונטי פופולו שנחשב לאבן-דרך בקולנוע הישראלי. הוא הפיק והפיץ סרטים, כתב תסריטים, לימד קולנוע ובעיקר היה אחד האנשים הדומיננטיים ביותר שהתניעו מחדש את הקולנוע הישראלי בשנות ה-80.

הסרט מתאר את מסע ההיכרות הראשון של גיא בוקאי עם אביו, כאשר בין המפגשים ופיסות המידע שגיא אוסף על אביו משובצות סצנות דרמטיות המדגישות את המרחק בין מה שהיה ומה שיכול היה להיות. הסצנות בוימו באופן בלעדי לסרט זה על ידי הבמאים אסי דיין וגידי דר. את הסצנה האחרונה ביים גיא בוקאי בן ה-10, בהשתתפות חבריו, בני גילו.רפי בוקאי, אבא שלי, 22:00, ערוץ yes דוקו

מסע ההיכרות הראשון. רפי וגיא בוקאי (צילום: יח"צ)וגם:

סדרת הלהיט החדשה, "פרנקלין ובאש", מתרכזת בג'ארד פרנקלין (ברקין מאייר) ופיטר בש (מארק-פול גוסלאר), שני חברים ותיקים ועורכי-דין חובבנים שחווים הלם תרבות כשהם מצטרפים למשרד אגדי. פרנקלין ובש נשענו במשך שנים על קסם ומזל, כשרדפו ברחובות אחר לקוחות, עם כרטיסי ביקור מוכנים, שניות לאחר תאונות דרכים או מעצרים פתאומיים. למרות החזית החצופה וגישתם חסרת הדאגות, לצמד יש כשרון דרמטי מפתיע בבתי-המשפט, והם מוכנים לעשות כל מה שנדרש בשביל הלקוחות שלהם. פיטר מיומן בסחרור השופט וחבר המושבעים, בעוד ג'ארד אוהב להתעמת עם רשויות החוק בכל הזדמנות אפשרית.איכויותיהם תופסות את תשומת לבו של סטנטון אינפלד (מלקולם מקדואל, הזכור ככוכב הראשי של התפוז המכני ו"קליגולה"), הבוס האקסצנטרי של "אינפלד דניאלס", אחת מחברות עורכי-הדין החזקות בלוס-אנג'לס, שרואה הרבה מעצמו בצמד הצעיר, ומצרף אותם למשרד בכדי להביא אנרגיה חדשה לצוות שלו. ההחלטה הזו מאיימת על אחיינו, דמיאן קרפ (ריד דיאמונד, "רצח מאדום לשחור"), עורך-דין עם תוכניות משלו לגבי החברה, ודרך ערמומית במיוחד לעשיית עסקים. פרנקלין ובש לא לוקחים את עצמם ברצינות, אבל הם לוקחים את הלקוחות והתיקים ברצינות. רק הזמן יגיד אם החברים המסורים האלה יעמדו באתגרים שיציבו להם התיקים המגוונים והסביבה התאגידית הזרה להם.פרנקלין ובאש, 22:35, ערוץ HOT3 דרך ערמומית לעסקים. טריילר "פרנקלין ובאש":

כתבות מומלצות

מתוך תחקיר CNN. האמת מגיעה לאבו עאקלה

אני מאוד רוצה לדעת אם המדינה שלי רצחה עיתונאית. אתם לא?

הפגנה של חיילים משוחררים מול הכנסת, לפני עשרה ימים

שני החוליים הכי ממאירים של החברה הישראלית בחוק אחד

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

דגי זהב באקווריום. בארה"ב נמצאו דגים שגדלו לממדים של כ– 30 ס"מ צילום

מחקר: דגי זהב הם מין פולש שמסכן מערכות אקולוגיות

בראון

התקפה מנצחת משחקים, אבל ההגנה של בוסטון קירבה אותה לגמר

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"