העשב של השכן מעולם לא היה ירוק יותר

אחרי שגם סצינות הסקס הקינקיות לא עזרו להחזיר לסדרה את הרייטינג, "העשב של השכן" תנסה את מזלה בעונה החדשה. חן חדד מצפה לפרובוקציות של פעם

חן חדד, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן חדד, עכבר העיר

רגע לפני שלוהקה לעשב של השכן, קטפה מרי לואיז פארקר את תפקיד סוזן מאיירס בעקרות בית נואשות. אמנם שתי הסדרות התמקדו באשליית החלום האמריקאי והפנטזיות על בורגנות – אבל מאחורי גדר לבנה מספר אחת הסתתרה דרמה קומית מבדרת אך שמרנית בכל מובן, ומאחורי הגדר השנייה ניצבה סדרה חתרנית ונועזת עם פוטנציאל פרובקטיבי שלא נראה עד אז על המסך. לואיז פארקר לא היססה להשיל את דמותה של סוזן לטרי האצ'ר, ויצאה להותיר את חותמה כאלמנת הפרברים הסקסית והפרועה ביותר בטלוויזיה.

» העשב של שכן - כל הביקורות והכתבות » מחווה ליום המריחואנה» העשב של השכן: החומר המשובח על המסךכבר עם עלייתה של "העשב של השכן" ב-2005 בארצות הברית, הפכה הדרמה הקומית לסדרה הנצפית ביותר של הרשת עם 1.3 מליון צופים עד אז (נתון מרשים לרשת שואוטיים, שהיא רשת בתשלום למנויים). בשבע העונות שחלפו מאז, ההד התקשורתי סביבה הלך ודעך בהדרגה, ואיתו גם הרייטינג שהדרדר ביותר מחמישים אחוזים מאז העונה החמישית. כעת, כמה ימים לפני שובה לעונה שמינית ואחרונה (שתעלה ב-1 ביולי ארצות הברית), נשאלת השאלה איך הפכה "העשב של השכן" מהקומדיה השחורה ששמה את רשת שואוטיים על המפה, לסדרה שמככבת בשנים האחרונות בראש רשימות "הסדרות שמיצו את עצמן וצריכות לרדת מהמסך".

לא היססה לאמץ את הכינוי "MILF". מרי לואיז פארקרגיבורה פורצת דרך הרבה לפני שרשת שואוטיים החליטה להתמקד בגיבורות נשיות פגומות בסדרות כמו האחות ג'קי, הומלנד וחסרי בושה, מארי לואיז פארקר סללה עבורן את הדרך בזכות שילוב מוצלח בין נונשלנטיות, סקס אפיל והרס עצמי. במהלך העונות סיפקה הכוכבת הצצה קומית לעולם סחר הסמים, העניקה טוויסט שנון לניסיון לאזן בין קריירה ואימהות, והותירה את חותמה בסצינות סקס פרועות שהזכירו לכולם מדוע לא היססה לאמץ את הכינוי "MILF". העובדה שמדובר ברשת כבלים שלא כפופה לצנזורת המפרסמים או חרם מצד ארגוני הורים שמרנים, איפשרה ללואיז פארקר ליצור מרחק עצום בינה ובין עקרות הבית הנואשות של ויסטריה ליין, ולהפוך את "העשב של השכן" לחומר הכי טוב בטלוויזיה.

בעונות הראשונות של הסדרה עשתה ננסי לצופים שיעור ביזמות עסקית, כשהחלה לסחור במריחואנה כדי לשמור על רמת החיים של המשפחה לאחר מותו הפתאומי של בעלה. בעוד היא הלכה ונשאבה עמוק לתוך עסקי הסמים, חוסר האונים שלה בכל מה שקשור לטיפול בשני בניה, סיילס (האנטר פריש) ושיין (אלכסנדר גולד), הלך וגדל. הדרמות שבחיי המשפחה הלא מתפקדת זכו לאיזון קומי בזכות נבחרת דמויות גרוטסקיות, ובהן אנדי (ג'סטין קירק), סיליה (אליזבת פרקינס), דאג (קווין נילון) ודין (אנדי מילר) - ששחטו כל פרה קדושה וסיפקו את מרבית הרגעים המבדרים של הסדרה. בין השאר, מתוקף יהדותה של יוצרת הסדרה (ושל בעלה המנוח של ננסי), מרביתם של חיצי ההומור השחור נשלחו לכיוון היהדות, וכללו סצנה בלתי נשכחת בה אנדי מנסה להתחמק משירות צבאי בעיראק ומודיע לצבא האמריקני שהוא לומד להיות רב. ניסיון הקבלה לרבנות מספק לו מפגש עם הנציגה הישראלית שלנו בהוליווד, מיטל דוהן ששולפת ויסקי מהביריות, מתפשטת, עונדת דילדו ומלמדת אותו שיעור על עונג שבת.חיצי הומור שחור לכיוון היהדות. הומור יהודי בעשב של השכן:

תחילת הסוף חלק נכבד ביכולתן של העונות הראשונות לסחוף את הצופים ללא מאמץ, היה טמון ביכולתם של התסריטאים לשלב בהצלחה בין עונה מספקת ובין קליף האנגר מוצלח. בראש רשימת סצינות הסיום הזכורות של הסדרה, ניצבים הרגעים בהם ננסי נחרדת לגלות שבן זוגה הוא סוכן של הרשות האמריקאית למלחמה בסמים (הפינאלה של עונה הראשונה), הרגע בו ננסי עומדת בבית הגידול בזמן שגם המאפיונרים הארמנים וגם הפמליה של יו-טרן מכוונים אליה רובים (העונה השנייה), והסצינה בה היא מחליפה תמונות עם אסטבן (העונה הרביעית). עם זאת, הפלרטננות והתושיה של ננסי לא הצליחו לעצור את ההידרדרות של הסדרה, שאחרי כמה עונות הגיעה למיצוי והחלה לצנוח בנתוני הרייטינג.

מבט על העונות המתקדמות של "העשב של השכן" מראה כי הנועזות שהסדרה התהדרה בה הפכה למאולצת ובמקרים רבים אף מביכה. הטוויסטים העלילתיים הפכו לחסרי תחכום וההרס העצמי של ננסי דחק אותה למקומות לא אמינים. העונות האחרונות של הסדרה שאבו את הקומיות החוצה מהעלילה, והותירו לצופים דרמה עמוסה פרובוקציות זולות שמשטיחות לחלוטין את הדמויות. בכל פעם שננסי קמה מהאפר וזוכה בהזדמנות לאחות את השברים ולהתחיל מחדש, נכנס עוד פיתול עלילתי מופרך לפעולה. נדמה שבכל קונפליקט התסריטאים רצו מיד לפתרון הקל ביותר, וניסו לשוב ולמשוך את תשומת הלב של הצופים עם ישבנה העירום של ננסי, שלא צריכה יותר מדי סיבות להתפשט. אפילו סצינות הסקס הקינקיות לא השיבו את הסדרה בכותרות, ולנוכח הירידה ברייטינג והביקורות על מחזור ועייפות החומר, החליטו ברשת שואוטיים שהעונה השמינית של הסדרה תהיה גם האחרונה.

אין ספק שההיצע העצום של סדרות בטלוויזיה של ימינו, לצד העובדה שבכל רגע נושאים שהיו נחשבים לקווים אדומים מציפים את המסך בלי שאף אחד מתרגש מזה, מקשים על יוצרי הסדרות המצליחות לשמור על עניין הצופים לאורך שנים. על רקע הדברים הללו, "העשב של השכן" אינה שונה מסדרות רבות שכבשו את הצופים עם עונות ראשונות סוחפות והלכו לאיבוד בדרך בשלל גימיקים מאולצים. לכן, החלטתה של הרשת להוריד את הסדרה מהמסך עשויה לעשות לסדרה רק טוב, ולספק לה הזדמנות לשוב לחתרנות ולהומור שאפיינו אותה בעונות הראשונות. הזדמנות לשוב לחתרנות של העונות הראשונות. טריילר העונה החדשה:

רמז מעודד לכך הגיע עם החשיפה כי יוצרת הסדרה, ג'נג'י קוהאן, תשיב את הגימיק המוצלח מימיה הראשונים של הסדרה, ותלווה את העונה השמינית עם קאברים חדשים לשיר "Little Boxes". שיר הנושא, שבוצע בכל פרק בסגנון אחר (מאלביס קוסטלו, דרך השינס ועד רג'ינה ספקטור), נעלם מהסדרה בתחילת העונה הרביעית ומסמל בעצם את הנקודה שבה החלה הסדרה לקרוס. כעת הקאברים עושים קאמבק, ורשימת המוזיקאים שילוו את הסדרה בעונה האחרונה כוללת את בן פולדס, Mountain Goats ודואט של סטיב מרטין וקווין נילון שינגנו וישירו את השיר בבנג'ו.

עם שובה של "העשב של השכן" לעונה האחרונה, אפשר רק לקוות גם לשובו של הטון האנגרטי והקליל שאפיין את הסדרה בעבר, ושתסריטאי הסדרה ישכילו לספק לגיבוריה דרך נועזת ואינטלגינטית להיפרד מהצופים שנותרו נאמנים להם כל השנים.