לקחו אותו לאט: לאן נעלמו כוכבי "עניין של זמן"?

סער בדישי מצא את השיר שלנו, איתי ההומו עשה טירונות, גלי החליפה את איילת זורר בשייקספיר והמורה מתי עבר לצד השני של המצלמה. שחקני "עניין של זמן" מעלים נשכחות ומגלים מה עבר עליהם משנות ה-90 ועד הרימייק

עידן חגואל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידן חגואל, עכבר העיר

בתחילת שנות ה-90 הופיעה על מסכי ישראל המקבילה הישראלית לבברלי הילס 90210. קראו לה עניין של זמן, הגרסה החינוכית לסדרת הנעורים האמריקאיות ששודרה במשך שלוש שנים, מ-1992 ועד 1995. היום אמנם כבר לא זוכרים מי הכניס את מי להריון, מי העדיף את המחששה על פני הכיתה ומי התאהבה במורה החתיך, אבל "עניין של זמן" התבררה כחממת גידול לכוכבי מוזיקה וטלוויזיה עתידיים. בין הסלבס שהפציעו בסדרה בהופעות בכורה בוסריות ניתן למצוא את אורי גוטליב, שרון חזיז, דנה ברגר, אביב גפן, תומר שרון, איילת זורר, ליאור כלפון, ניר פרידמן, אורי בנאי ועוד שלל שחקנים אורחים, משרון אלכסנדר ועד עודד מנשה.20 שנה אחרי, שידורי רשת מעלים את עניין של זמן מן האוב, עם רימייק שעתיד להשתבץ בלב הפריים-טיים. 20 שנה אחרי, והתלמידים של אז הם בני הארבעים של היום. וייצמן (שי קפון) ומרקוביץ' (מוש בן בסט) צפויים לקחת לידיהם את מושכות העלילה, בליווי שחקנים כמו דנה ברגר, שרון חזיז, ירון מוטולה, תומר שרון, ניר פרידמן, עמיקם לוי ובת חן סבג ששיחקו בסדרה המקורית, ובצירוף המלוהקים החדשים מרינה מקסימליאן בלומין, יבגניה דודינה ויואב צפיר. רגע לפני שאתם מוציאים מהבוידם את הטישרטס הגזורות והג'ינס עם הקרעים בברך, חמישה מכוכבי הסדרה מספרים על התחושות לקראת האיחוד ומסבירים למה בסופו של דבר, הזמן שעבר הוא עניין לא קטן.

מחוץ לארון: ירון מוטולה

איתי שב לכיתה אחרי תקופה בה גר עם הוריו בארצות הברית. הוא לא מצליח להיקלט בקרב בני כיתתו הישנה, שלועגים לו ללא הפסק. הוא מתחבר לתלמידה מרוסיה, גם היא זרה ומבודדת, אבל לבסוף כל הבנות בכיתה מגיעות לכיתה בתלבושות של מעודדות אמריקאיות ומקבלות אותו בחזרה לחיקן. "איתי מחפשת את עצמו בכל תחום, הוא מתלבט נצחי". מגדיר מוטולה. יותר מכל, דמותו של איתי זכורה בזכות צמד פרקים בהם שניסה להתחיל איתו מציל, ובתגובה איתי מתנפל על בחורה כדי לנסות להוכיח לעצמו שהוא נמשך לנשים. "בשלב ההוא של החיים, אני בעצמי הייתי בעמדה המתלבטת", מעיד מוטולה על עצמו, ומספר שבסדרה החדשה דמותו חיה בפתיחות עם בן זוג. "נהניתי להתלבט, אני זוכר פרק שלם בו התעסקתי בהאם יתאים לי שפם או לא".

מאז ועד היום:מוטולה ממשיך להיות שחקן עסוק ומבוקש עם תפקידים ב"מעורב ירושלמי", "מתי נתנשק", "כתב פלילי" ו"טירונות".

למה אתה משתתף?"זו סדרה שמאוד אהבתי לעשות, ועם הזמן הבנתי גם כמה כוח והשפעה היה לה על אנשים. פגשתי המון בחורים שיצאו מהארון בעקבות ההתלבטות המינית של איתי".

מה אתה חושב על האיחוד?"זה רעיון מצוין. משהו שהתחיל בחינוכית, עם המון נאיביות טלוויזיונית, וממשיך לחיים מחודשים. פתאום אתה עושה את אותה סדרה בגיל 40, המפגש עם החברים מפעם היה מסקרן ומרגש". ארון קלסטרופובי. איתי חושש שהוא הומו: ילדה טובה מבית רע: שרון חזיז

חזיז לוהקה לתפקיד שרון, ילדה טובה מבית רע שהגיע לבית הספר במסגרת פרויקט אינטגרציה, שמטרתו למשלב בין ילדים ממשפחות קשות יום (שרון) לבין ילדים ממשפחות אמידות. התמימות של שרון בולטת לאור הקשיים הכלכליים שהיא חווה, ומעלליה כוללים אהבות נכזבות ומקרה אונס על ידי צלם קטלוגים. "הסדרה ניסתה לשלב בין בנושאים עם מסר עמוק ובין דברים שהם יותר פאן", נזכרת חזיז. "הייתי באמת מאוד צעירה, יש משהו בגיל בו שיחקנו את הדמויות שהיה מאוד תמים וראשוני. שיחקנו את מה שהרגשנו באופן הכי טבעי". הטבעיות עליה מדברת חזיז נבעה, בין היתר, מהחברות המוקדמת שלה עם שאר הקאסט: "למדתי בבית הספר עם אורי בנאי, בתיכון הייתי בלהקת נוער עם אורי גוטליב ואיילת זורר, ובצבא שירתי עם דנה ברגר ", מחייכת חזיז. "יצא שאת רובם הכרתי ממש טוב, חווינו יחד את גיל הנעורים ".

מאז ועד היום: חזיז התמקדה בקריירה מוזיקלית הכוללת ארבעה אלבומי אולפן ואלבום אוסף. בשנים האחרונות היא שבה למסך הטלוויזיה עם תוכניות כמו "יפה לך" בערוץ 24 ו"שישי חם" בערוץ 2.

למה את משתתפת?"שנים שאלו אותי על עניין של זמן. מצד אחד זה פחד אלוהים לגעת בזיכרון טוב, מצד שני הרגשתי לא בסדר להגיד לא לסדרה שגילתה אותי. זה סוג של מחויבות".

מה דעתך על האיחוד?כל דבר שזכור כמשהו טוב עלול להיות מאכזב, אבל צריך לבוא בפתיחות חדשה. 20 שנה אחרי, הכול הרבה פחות תמים".פעם היינו. עניין של זמן:

מורה לחיים: עמית ליאור

ליאור שיחק את מתי, המורה שתמיד בסדר. מצד אחד הומאני ומלא ערכים, מצד שני דידקטיות והצבת גבולות לא היו הצד החזק של המבוגר האחראי לכאורה, שבמקרה הצורך לא היסס לתת כאפות לתומר שרון. דמותו של מתי היא מעין הכלאה בין המורה הארץ ישראלי האולטימטיבי לבין קצין מוצלח בצה"ל, מה שבשנות התשעים כונה, בלי טיפת ציניות, מלח הארץ. "אני יודע בדיוק מתי התחיל עבורי 'עניין של זמן'", משחזר ליאור את הימים הראשונים של הסדרה. "ביום שהבאתי את הבן שלי הביתה מבית החולים. בהתחלה מתתי על זה, היה בתוכנית משהו מאוד טבעי ועם המון כישרון".

מאז ועד היום: כבר בראשית הצילומים ל"עניין של זמן" התחיל ליאור לכתוב את התסריט ל"עפולה אקספרס", שלימים קרם עור וגידים בבימויה ג'ולי שלז ובכיכובם של צביקה הדר ואסתי זקהיים. אחרי הסדרה הוא עבר טוטאלית אל מחוזות הכתיבה והבימוי, וכיום הוא מנהל מחלקת פיתוח דרמה אצל יואב גרוס. לאחרונה ערך ליאור את התסריט לסדרה של שלום אסייג "שנות ה-80'", ובזמנו הפנוי הוא מאייש את תפקיד יו"ר איגוד התסריטאים.

למה אתה לא משתתף? "זאת שאלה שאתה צריך להפנות לרונית וייס, היה דיבור להביא אותי לפרק אחד אבל בסוף לא באתי".

מה דעתך על האיחוד? "הרעיון מקסים, נורא מעניין מה קרה עם הילדים האלה ולאן הם התפתחו. אבל אני צריך לראות איך עשו את זה".

רעבה להצלחה: אסתי ירושלמי

גלי הייתה תלמידה בינונית, חברה טובה של נגה (איילת זורר), ובגדול נערה שלא ממש העזה לעמוד על שלה. דמות לא ממש מאופיינת שנלקחה כל פרק למקום אחר, אך במהלך העונות החלה לקבל סיפורי משנה עגולים משלה. בין קווי העלילה הזכורים: רומן שנמשך מספר פרקים עם חיים צינוביץ' ומאבק ארוך במחלת האנורקסיה.

מאז ועד היום: לירושלמי חיבה מיוחד למחזות של שייקספיר, "בשבילי עניין של זמן היה סוג של מנוחה מהרצינות של התיאטרון", היא אומרת.

למה את משתתפת?"פנתה אלי התסריטאית רונית וייס ברקוביץ' עם הפרקים החדשים והתסריט שנכתב לדמות שלי. ראיתי שבתור שחקנית יהיה לי יותר עם מה לעבוד. עם הזמן גלי הפכה מדמות שפעם לא הכי אהבתי לשחק, לדמות שמאוד נהניתי להיכנס לתוכה".

מה דעתך על האיחוד?"סוג של סגירת מעגל בשבילי. בזמנו הייתי אחת הפחות בולטות ולא היה לי חשק לעשות את התפקיד. הייתי יותר פרווה, אבל עכשיו זה אחרת".

מחוץ למסגרת: סער בדישי

נער מופנם וביישן, אאוטסיידר שתחילה נחשד בגניבות אבל לאט לאט החל להתמזג עם החבר'ה. סער מצטרף לכיתה לאחר שהיה מעורב בתאונת דרכים בסופה חבר שלו, שישב לצידו באוטו, הפך לצמח, ורגשי האשמה רודפים אותו. בשלב מסוים הוא הפך לחבר של גלית גיאת, ומערכת היחסים הזו העלתה את מניותיו בקרב שאר תלמידי הכיתה. "נתנו לנו לבחור: או את השם שלנו, או שם אחר", נזכר בדישי. "חלק בחרו שם חדש אבל אני אמרתי שאקח את השם שלי, כדי שלא יצעקו לי שם אחר ברחוב".

מאז ועד היום: כיום בדישי ממשיך לעסוק במוזיקה ולעבוד בדיבוב סרטים מצוירים. מדי פעם מבליח בתפקידים טלוויזיוניים כגון "השיר שלנו".

למה אתה לא משתתף?"התשובה שקיבלנו הייתה שכשהרעיון עלה היוצרים רצו לפתח דמויות מסוימות, בעוד לחלק מהדמויות לא היה לאן להתקדם מבחינה עלילתית".

מה אתה חושב על האיחוד?"אני מקווה שזה יעשה רק טוב, כי הסדרה הזאת הפכה לנכס צאן ברזל. אני עדיין מקבל הודעות בימי שישי, אחרי מרתונים של פרקים בחינוכית".דנה ברגר בהריון, אביב גפן בשגעון. עונה 1 פרק 7:"עניין של זמן", ימי שבת ב-22:30, ערוץ 2. ארבעת העונות הראשונות של הסדרה משודרות מדי ערב בטלוויזיה החינוכית

כתבות מומלצות

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

גדי סוקניק

גדי סוקניק: "ח"כי הליכוד פחות אינטליגנטים מאלה של יש עתיד"

המכללה האקדמית הדסה בירושלים, ב-2020. לדברי פרופ' חנה הרצוג, "נשים הן הנפגעות העיקריות מהתקנונים"

במסלולים לחרדים במוסדות אקדמיים דורשים מנשים לבוש צנוע

"כמו במזון, הכליות מפקחות על מצב המים ומווסתות את ריכוזם של החומרים השונים בתוכם"

כמה זמן עובר מהרגע ששותים ועד שמשתינים?

"בלאק-פון". הכל מוכר ולא לטובה

יוצרי סרט האימה הזה משתמשים בצורה הכי עלובה של הבהלה