מנחם בן: נשק יעיל נגד הבועה התל אביבית

המגיש הפרובוקטיבי לא באמת צריך להיות מגיש קבוע, מספיקות שתי תכניות ורעש ציבורי כדי להזכיר שהשיטה עדיין עובדת והבועה התל אביבית תמיד תישאר מיעוט נרדף

עומר שוברט, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עומר שוברט, עכבר העיר

1. מה זה מנחם בן? מנחם בן זה הדבר ששמים לנו בתוך הרדיו, בתוכנית שעד היום חשבנו שהיא “שלנו”, כדי להזכיר לנו ששום דבר בעצם לא “שלנו” פה (“שלנו” זה אומר תל אביבי, בועתי, שמאלני, עם אג’נדה חברתית כלשהי, ולחלופין: לא שונא הומואים, לא שונא עובדים זרים, אפילו לא שונא ערבים). בעתות שגרה אנחנו מרבים לטעות ולחשוב שהכל “שלנו” פה. כי התקשורת זה שלנו וההפגנות של המחאה החברתית זה שלנו והתרבות זה שלנו והאופנה זה שלנו. לכן קל לנו לטעות, ולעתים תכופות אנחנו באמת טועים. כדי לתקן לנו את הטעות צריך את מנחם בן.2. מה זה מנחם בן? מנחם בן זה הדבר ש”הם” שמים לנו בתוך הרדיו כדי להזכיר לעצמם ש”הם” עדיין שולטים פה (“הם” זה אומר לא תל אביבים, לא בועתיים, שלא מבינים מה כל כך אכפת לנו מערבים, מעובדים זרים ומהומואים. הם זה מדינת ישראל. או לפחות מי ששולט היום במדינת ישראל). גם הם לעתים טועים וחשים שאולי הם מאבדים קצת שליטה. כי שלי יחימוביץ’ עולה קצת בסקרים, כי עלו על הפוטושופ שעשו למכתב של משה סילמן ב”ישראל היום”, כי משה סילמן העז להתאבד. כדי לוודא שהכל בסדר, הם זקוקים למנחם בן.

3. מה זה מנחם בן? מנחם בן זה אמצעי להראות לנו שוב שגם סביב נושא שהוא “שלנו” באופן מובהק ולא אמורה להיות לגביו מחלוקת אנחנו לא מסוגלים להפגין חזית אחידה. כי פתאום ארגון העיתונאים החדש, שהיה אמור להתייצב אוטומטית בצד של קרן נויבך, מצהיר שאין כאן פגיעה משמעותית בחופש העיתונות, ודרור פויר מפתיע וטוען שזה “צעד ניהולי במהותו” והפייסבוק שוב נהפך לזירת התגוששות בין אנשים שהם “שלנו”. כמו במחאה החברתית, בעצם כמו בכל התארגנות של שמאלנים תל אביבים. ומנחם בן מחייך. “הם” מחייכים. שוב. מנחם בן מתעמת עם המפגינים בכניסה לאולפני קול ישראל:

4. מה זה מנחם בן?
האח הגדול
5. מה זה מנחם בן? מנחם בן זה הצורך שלנו להתהלך עם עצב חשוף. מנחם בן זה ההתמכרות שלנו לעמדת הנחיתות ולתחושת הנרדפות. מנחם בן זה הדבר שמאפשר לנו להתקיים בעמדה הנוחה הזאת של המיעוט התל אביבי הנאור והחבוט. מנחם בן זה מה שמפריד בינינו ובין ההמון. מנחם בן הוא הסיבה שאף פעם לא נהיה כאן ההמון. מנחם בן לא באמת צריך להגיש באופן קבוע את “סדר יום” לצד קרן נויבך. אפשר להסתפק בשתי תוכניות ובכמה כותרות כדי להכריז שמנחם בן שוב עשה את שלו.