קומיוניטי: איך נראית סדרה במשבר?

העונה השלישית של סיטקום הקולג' היתה ללא ספק המעניינת ביותר עד כה, לפחות מאחורי הקלעים. הקפאה של שלושה חודשים, ריב מתוקשר בין הכוכב לתסריטאי ופיטורי היוצרים לקינוח, הם רק חלק מהאירועים שליוו את העונה

קרן בר לב, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קרן בר לב, עכבר העיר

כל מעריץ מושבע של קומיוניטי יספר שלא מדובר במחויבות קלה. למרות שמדובר באחד הסיטקומים האינטליגנטיים והמקוריים שמשודרים כרגע בטלוויזיה, הסדרה סובלת מיחס בעייתי של הרשת המשדרת, NBC, שלא לדבר על טקסי הפרסים השונים, שמתעלמים ממנה כבר שלוש שנים ברציפות. העונה השלישית של התוכנית, שתעלה היום (שני) לשידור יומי ב"HOT קומדי סנטרל", היתה מבחן הישרדות של ממש עבור מעריצי הסדרה, שנאלצו להילחם בירידתה ולהיפרד מהיוצר שלה בסופה.

על פניו, העונה השלישית היתה נס בפני עצמו. הרייטינג הלך והדרדר מאז עלייתה ולמרות קהל המעריצים האדוק שלה, שניתח כל רפרנס וכל עלילת משנה זניחה בדיונים ארוכים ברשת, נראה שמבחינה מסחרית היא רחוקה מלהיות הצלחה כמו משפחה מודרנית של ABC.

העונה השלישית המשיכה לעקוב אחר עלילותיהם של קבוצת הלימוד בקולג' הקהילתי ההזוי "גרינדייל" על שלל הדמויות האקסצנטריות שבה – ג'ף, העו"ד הנרקיסיסט והמתנשא (ג'ואל מקהייל), בריטה הצדקנית (ג'יליאן ג'ייקובס), שירלי האימהית (איווט ניקול בראון), אנני התמימה והאנאלית (אליסון ברי), זוג החברים החנונים טרוי (דונלד גלובר) ועאבד (דני פודי), וכמובן פירס (צ'בי צ'ייס), הזקן האשמאי שהפך בעונה הקודמת לסוג של נבל המנסה להתנכל לחבורה. אליהם הצטרפו בעונה הזו גם שמות מעניינים כמו ג'ון גודמן ומייקל קנת' וויליאמס (הסמויה, אימפריית הפשע). העונה ששינתה הכל. הצצה לעונה השלישית:אלא שמעמדה הרעוע של "קומיוניטי" והאיום התמידי על קיומה דחפו את היוצר שלה, דן הרמון, לכיוונים יצירתיים שנויים במחלוקת. במקום לנסות לפנות לקהל חדש ומגוון יותר ולהשקיע בעלילות רחבות, "קומיוניטי" יישרה קו עם גרעין הצופים האדוק שלה –חובבי מדע בדיוני וקולנוע – ותגמלה בעיקר את צופיה מיטיבי הלכת, שנכרכו אחריה כבר בעונה הראשונה.

לצד עלילות שבמרכזן ניצבה דמותו של צ'אנג (קן ג'ונג) המטורף, המשיך הרמון לשבץ עוד ועוד פרקי מחווה וגימיקים תסריטאים שכבר הפכו לסימן ההיכר של הסדרה. באחד מפרקי הסדרה בעונה השנייה קובע עאבד, חובב טלוויזיה אדוק, כי החבורה נמצאת בעוד "פרק בקבוק", היינו – פרק דל תקציב המתרחש בחלל אחד קבוע, בניגוד לפרקים אחרים של הסדרה. בעונה השלישית מספרם של הפרקים המיוחדים האלה הלך וגדל באופן משמעותי, ולמרות שאחד מהם זיכה את "קומיוניטי" במועמדות היחידה שלה לטקס האמי הקרוב, כבר לא נותר מקום לדינמיקה הקבוצתית המיוחדת של "קומיוניטי". בהתאמה, הצופים החלו לאבד עניין והרייטינג, כאמור, צנח בהתאם."פרקי הבקבוק" הלכו והתרבו. עאבד מסביר מה זה פרק בקבוק:

בצעד לא ממש מפתיע החליטה NBC להפסיק את העונה השלישית אחרי עשרה פרקים ולצנן אותה קצת "על הספסל" לתקופה בלתי מוגבלת. בנובמבר 2011 פרסמה הרשת את לוח המשדרים שלה, והנעדרת העיקרית היתה "קומיוניטי" - שהוחלפה בעונה החדשה של רוק 30.

חברי הקאסט של הסדרה מיהרו להגיב בטוויטר על ההחלטה הקשה, ולפנות הישר לגרעין המעריצים הקשה שלהם. גלובר למשל כינה את הצעד של הרשת "עשו לנו בריטה", מונח שמשמעו להרוס את הטוב שבסיטואציה. מקהייל, מצידו, פתח בקמפיין בתוכניתו הוותיקה "מרק הוליוודי" בערוץ "E!", שם הזכיר ללא הרף את "קומיוניטי" הספק מבוטלת והביא לא מעט מחבריו לקאסט להתארח ולדבר אל לב הצופים, כדי שיפעילו לחץ על הרשת. האתר "College Humor" הפיק סרטון תמיכה בסדרה תחת הכותרת "הצילו את גרינדייל" וגלובר אף ניצל ראיון שנערך עימו ב-MTV ופנה למצלמות בתחנונים: "אנשים הפסיקו לצחוק, דבורים הפסיקו לייצר דבש. אף אחד לא מת ב-48 השעות האחרונות. בבקשה, אם יש לכם דרך להחזיר את 'קומיוניטי', התקשרו למספר שמופיע על המסך או צרו קשר עם המושל שלכם".

גם המעריצים לא נותרו אדישים. הם החלו לצייץ ולהגיב בפייסבוק, ארגנו מחאה ברשת ופרסמו עצומות הקוראות להחזרת הסדרה ללוח המשדרים. הגדילו ועשו כמה עשרות מעריצים שהגיעו ב-22 בדצמבר למשרדי NBC ברוקפלר סנטר בניו יורק, עטו זקנים שחורים מזויפים כמחווה לאחד מקווי העלילה בעונה השלישית ושרו את השיר "או כריסמס טרוי" מהעונה הראשונה.המעריצים לא מוותרים. הפגנות המעריצים מחוץ למשרדי NBC:תגובת הרשת לא איחרה להגיע: "כשהורדתי את 'קומיוניטי' מלוח המשדרים של החורף, לא הסברתי בצורה מפורשת שהיא תשוב", אמר רוברט גרינבלט, מנהל חטיבת הבידור ב-NBC, בכנס של איגוד מבקרי הטלוויזיה. "אני רוצה לבטל כל שמועה לפיה היא נעלמה מלוח השידורים שלנו". שבועות ספורים לאחר מכן הכריזה הרשת על תאריך שובה של "קומיוניטי. ב-15 במרץ, שלושה חודשים לאחר שנעלמה, הצליח פרק הקאמבק של הסדרה להביא 4.9 מיליון צופים למסך, עלייה של 46% מהפרק האחרון ושל 38% מהממוצע העונתי שלה.

אבל כאן לא תמו צרותיה של התוכנית: צ'בי צ'ייס איים לעזוב את הסדרה לאחר שהסתכסך עם הרמון, והפיצוץ בין השניים תועד גם במדורי הרכילות. מקורות סיפרו שצ'בי ביקש מהרמון לשכתב את אחת הסצנות בפרק סיום העונה, ואיים כי "ידחה את השתתפותו" בסצנה אם השינוי לא יתבצע. הרמון סירב, וצ'ייס עזב את הסט. במסיבת סיום הצילומים עלה הרמון על הבמה והוביל את הקהל לשיר "צ'בי תזדיין" כשאשתו ובתו יושבים בקהל.

צ'ייס, בתגובה, השאיר הודעה קולית עמוסת קללות על המשיבון של הרמון, שבה אמר בין היתר: "אם היית כאן עכשיו, הייתי בועט לך בשיניים. אתה לא מצחיק... הכתיבה שלך הולכת ונהיית גרועה יותר ויותר". לסיום הוא קרא לו "חרא שמן" וקיווה שהוא ימות בקרוב. הרמון המשועשע חלק את ההודעה עם הקהל באירוע שערך במועדון סטנד אפ בלוס אנג'לס.התקשורת מגיבה לקרב הילדותי בין צ'בי צ'ייס לדן הרמון:

הסכסוך הילדותי הותיר את חברי הצוות וההפקה נבוכים מאוד, במיוחד אלה שנאלצו לקחת צד. "מדובר באי הבנה אחת גדולה. אני לא חושב שצ'בי יודע איך להשתמש בטלפון", אמר מקהייל בראיון אצל דיוויד לטרמן. חברי צוות אחרים אמרו בתגובה ל-TMZ כי "מה שדן עשה היה מביש והותיר טעם מר אצל כולנו. פשוט תת רמה".

הריב המתוקשר הזה, בנוסף לרייטינג ששוב התחיל לצנוח, הותיר בפני NBC שתי ברירות, לבטל את הסדרה, או לחדש אותה לעונה נוספת ללא צ'ייס. הם בחרו באופציה שלישית: חידושה של "קומיוניטי" לעונה רביעית בת 13 פרקים בלבד, בלי היוצר שלה. במקומו הוזעקו זוג מפיקים ותיק, רוברט גווארצ'יו ומוזס פורט, שיצרו את הסיטקום "חייזרים באמריקה" ועבדו גם ב"תהרוג אותי וזהו" ובהכל לטובה. את ההודעה הרשמית על פיטוריו קיבל הרמון יחד עם הצופים בבית, ומיהר להגיב על כך בבלוג שלו, בדרכו הייחודית.

"למה 'סוני' רוצים שאעזוב? אני לא יכול לענות, כיוון שהייתי איתם בקשר בדיוק כמוכם. הם לא התקשרו אליי מאז שחודשנו לעונה רביעית ". גרינבלט עצמו הגיב בהודעה הרשמית של הרשת על השינויים המתוכננים ואמר: "אני מצפה שקולו של דן ימשיך להיות חלק מהתוכנית בדרך כלשהי, אני פשוט לא יודע אם הוא ימשיך לייעץ בה על בסיס יומיומי".

הרמון הגיב: "אני לא אומר שאי אפשר לעשות גרסה טובה של 'קומיוניטי' בלעדיי, אבל אני בהחלט אומר שאי אפשר לעשות את הגרסה שלי לסדרה אם אין לי את האופציה לומר זה חייב להיות ככה, או שאני עוזב בערך שמונה פעמים ביום".

אז מה יעלה בגורלה של "קומיוניטי"? השואו-ראנרים החדשים הבטיחו בפאנל שנערך בכנס "קומיקון" כי הם ישמרו על הצביון המקורי שלה. "יהיה בסדר", אמר גווארצ'יו. "לפני חודשיים היינו כמוכם – שני מעריצים ענקיים של התוכנית, ופתאום אנחנו כאן, עוזרים לה להמשיך. הדבר היחיד שאכפת לנו ממנו הוא לשמור עליה כפנינה המוזרה והנפלאה שהיא, וזה לא הולך להשתנות". פורט הוסיף: "אנחנו לא לוקחים אותה על עצמנו לבד. זה הקאסט הטוב ביותר בטלוויזיה, יש לנו כותבים רבים מהעונות הקודמות, ואנחנו פשוט לוחצים על הטייס האוטומטי – אנחנו לא הולכים לדפוק את הסדרה. אנחנו מבטיחים".כוכבי הסדרה מתראיינים בפטסיבל קומיק-קון האחרון:

"אם 20 איש קוראים לך תחת של סוס, תקנה אוכף. אני מרגיש שאני בן אדם טוב ומקצועי, מנהיג אמיתי. אבל אולי אני סתם אידיוט. עבור האנשים מעליי אני מעמסה שלא שווה את המאמץ. זו תוכנית עם רייטינג נמוך שלא נושאת תשואה גבוהה". הרמון סיפר שבגלל החשש התמידי מביטול, הוא מצא את עצמו בבליל יצירתי שהתקבל בסלחנות על ידי הרשת, רק בגלל הביקורות הטובות ב"טיימס", אבל לא היה ניתן להתעלם מהירידה ברייטינג. רק עם הדחתו מהסדרה הוא מודה שהבין שפנייה למיינסטרים היתה יכולה להציל אותו, ואולי גם את "קומיוניטי": "אתה אמור להכין המבורגר שכולם ירצו לאכול, וכך אתה יודע שעשית את זה נכון", הוא סיכם. קומיוניטי, ימים ראשון עד חמישי ב-22:35, HOT קומדי סנטרל

כתבות מומלצות

מפגינות נגד החלטת בית המשפט העליון בארה"ב לבטל את זכותן החוקתית של נשים להפיל, אתמול

פסיקת העליון היא עוד צעד המחלק את ארה"ב לשתי מדינות נפרדות

נתניהו בכנסת, השבוע. כבר אין במחנה שלו מי שיעקמו פרצוף אל מול תעמולה יהודית־לאומנית בוטה

נתניהו כבר ניצח בקרב על היהדות, וזה ישמש אותו היטב בבחירות

קלריס חרבון. "פעם עורכת דין אמרה לי בדיון שהצמידים שלי מרעישים. אמרתי, אלה לא הצמידים, אני מרעישה לך בעיניים"

"אני לא גולה פוליטית, אני פרחה פוליטית"

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

ח"כ איתן גינזבורג. פגיעה ישירה ובוטה בחופש העיתונות

גם מפלגות המרכז-שמאל רוצות לפגוע בחופש העיתונות