רחוק מהעין: הסדרות הכי טובות מחוץ לפריים טיים

סדרה על הבלשים של ארגון הביון הבריטי או דוקו על ניתוחים פלסטיים - קבלו את המדריך המלא לתוכניות הנסתרות שכדאי להכיר

אור בר שלום, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור בר שלום, עכבר העיר

מבט מהיר על הפריים טיים של ערוץ שתיים מאשש את מה שחשדנו מלכתחילה: כולם בחו"ל. לוחות השידורים נראים כאילו ננטשו לפיקוחם של עובדי קבלן לא מנוסים והמרקע מתמלא בלהג עילג, זול להפקה ולרוב בשידור חוזר של השידור החוזר. המסך של חודש אוגוסט מציע בעיקר שממה טלוויזיונית ועצלנית שמסתמכת על ברירות המחדל של השלט. העצבים, החום ובעיקר השעמום הובילו אותו לתור אחר אטרקציות המתרחשות מחוץ לאיזור הנוח של הממיר. עם כתמי זיעה, מזגן בעוצמה מלאה וסבלנות אין קץ הצלחנו לדוג כמה מהפנינים שמסתתרים בערוצי הנישה של חברות הכבלים והלווין. הי, אתם ממילא משלמים עליהם (לפחות עד שיקרה משהו עם החבילה הצרה), אז למה שלא תצפו בהם?

סדרות דרמה ומתח מדעי הפשע: עלייתה של הסדרה CSI לאס וגאס באוקטובר 2000 שינתה את אופן ההצגה והכתיבה של סדרות הפשע האמריקאיות. הזיהוי הפלילי, המעבדה ואיסוף ראיות בכפפות פלסטיק לבנות הסיתו את תשומת הלב מהשוטרים לטכנולוגיה. בעשור פלוס שחלף מאז קמו לתוכניות תוכניות-בת, מתחרות וחייקניות והרייטינג הרקיע שחקים. כולם ביקשו לדעת כמה מן האמצעים שמוצגים בתוכניות הללו הם ריאליסטים וכמה הם הגזמה פראית של התסריטאים. עבור סקרנים כאלו ואחרים הפיקה חברת BBC Knowledge סדרה בת 13 פרקים הסוקרת את ההיסטוריה של הזיהוי הפלילי. במקום סיקור דידקטי זוכים הצופים להיחשף לפשעים מפורסמים שפוענחו בעזרת דגימות די.אן.אי ואפילו המלצות לא מחייבות כיצד להתחמק מעונש. מהסדרה נעדרת העריכה הקצבית של CSI וחבריהם, אבל היא בעלת פוטנציאל התמכרות גבוה.

» חינוכית 23, ימי ראשון עד חמישי ב-23:30הצצה לפענוח פשעים מפורסמים. הפתיח של מדעי הפשע:

ספוקס דרמות בריטיות הן המרענן הרשמי של הקיץ. אולימפיאדה, בית המלוכה, מזג אויר קריר ואופטימלי ומבטא מפיל תחתונים. הדרמה "ספוקס" מבית ה-BBC הגיעה כבר לעונתה השביעית וספק אם העם בציון מודע לאיכויותיה. במרכז העלילה עומדים סוכני ארגון הביון הבריטי, ה-MI5, אשר מיומנים בנשק ובאיומי טרור. הם נאלצים להתמודד עם תאי מחבלים רדומים, פצצות ברכבות, חטיפות של אל-קעאידה ואיומים לחדש את המלחמה הקרה עם רוסיה. בקיצור – הרבה אקשן.

» חינוכית 23, ימי ראשון עד חמישי ב-23:30 (החל מה13.8)

תוכניות היסטוריות גיבורים בעל כורחם נכון, לא מדובר בסדרה חדשה אלא בשידור חוזר של תוכנית שצולמה ב-2003 בבימויו של ירון קימור, אבל היא הערך ההיסטורי שלה ואיכויות הקאלט שלה שווים את הצפייה החוזרת. שבעה פרקים מלאי תקווה צילם קימור וחתך מהם פלחים של החברה הישראלית העכשווית. למרות שלעיתים חלקים מהסדרה נראים כמו שילוב לא מוצלח בין שיעורי מור"ק וטקס הדלקת המשואות, ב"גיבורים בעל כורחם" יש מה שחסר להרבה סדרות ישראליות: סיפור. לא כל הפרקים אחידים ברמתם, אבל בכולם ישנם רגעים שמהדהדים הרבה אחרי שכתוביות הסיום עולות על המרקע: קצין שב"כ שנפל בשבי הסורי, ילדה אתיופית שעלתה לישראל ברגל או תיקון דליפה בכור גרעיני (על פי מקורות זרים) – כולם שהפכו לסיפורים בעמודים הפנימיים של העיתון וב'גיבורים' הם זוכים למסגרת סיפורית חדשה ומרתקת, גם בשתיים בלילה. » ערוץ 33, ימי חמישי ב-11:15

מבט מרתק על גיבורים מסוג אחר. קטע מתוך גיבורים בעל כורחם:10 דברים שלא ידעת על כשערוץ ההיסטוריה פוגש את ערוץ הבידור, לחובבי אנקדוטות, משחקי טריוויה, היסטוריה וידע כללי צפוי תענוג אמיתי. דויד אייזנבך, היסטוריון וסופר מוכר ומוערך, סייע לגבש עשרה פרקים שחושפים פרטים לא ידועים (ולרוב שערורייתים) על האנשים הידועים ביותר בהיסטוריה: אלברט איינשטיין, ג'יימס דין, פרנק סינטרה, ג'ון קנדי, אברהם לינקולן, פאבלו אסקובר ובנג'מין פרנקלין. אסקובר, למשל, היה נוהג להבעיר שטרות של דולרים כדי להתחמם ובנג'מין פרנקלין נהג לפקוד מועדוני מין לקבל השראה. » ערוץ ההיסטוריה, ימי שלישי ב- 22:10מי היה שליח סודי של ארה"ב בגרמניה הנאצית? הצצה לאחד הפרקים:

מלחמת העולם השנייה: סרט מלחמהמלחמת העולם השנייה היא אחת מהמלחמות המתועדות ביותר במדיה וכמובן אחת המשפיעות ביותר על ההיסטוריה העולמית. ב"סרט מלחמה" נעשתה עבודת איסוף ושחזור מדהימה של צילומים ישנים שצולמו על ידי צלמים לא מקצועיים ונחשבו לסרטים נשכחים. באמצעות מאמצים של אספנים, עובדי ארכיון ומשוגעים לדבר נוצרה סדרה של שישה פרקים שמציגה עדויות היסטוריות מזוויות חדשות: יוצר סרטים חובבני שתיעד את נטישת הפריזאים ביוני 1940, תיעוד הבליץ על לונדון של אזרחים מפוחדים או צילום של חיילים נאצים המתעדים את המלחמה בגנרל חורף ברוסיה. הסרטים המוטלאים והמשוחזרים מרתקים לצפייה ומצליחים להאיר זווית שבדרך כלל נשכחת בעיתות מלחמה: מצוקותיו של האזרח הקטן והחייל הבודד.

» ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק, ימי ראשון ב-20:00

בגזרת הביזאר

מקצה שיפוצים ניתוחים פלסטיים הפכו לגילטי פלז'ר הלאומי הרבה לפני לאה שנירר וחברותיה. החל מתוכניות ריאליטי כמו "הברבור" ו"הכלה המנותחת" ועד הדוקו חלומות מפלסטיק במשקל נוצה שעלה לפני כמה חודשים לשידור. "מקצה שיפורים" לוקח את החטטנות (תרתי משמע) האנושית ומעביר אותה לשלב הבא. לאורך שישה פרקים זוכים הצופים להתלוות לתוך חדר הניתוח לראות איך מרימים עפעפיים, מותחים בטן, מפסלים אף או מגדילים שדיים. כדי להימנע מטון פדגוגי בלבד דואגים החבר'ה בהפקה לשלב גם פרטי טריוויה משעשעים פלוס ניתוח היסטורי ותרבותי על האיברים המנותחים. אז אתם בעצם לא צופים בציצים, אלא בהשפעת הציצים על כיבושים גיאוגרפיים בהיסטוריה.

» ערוץ הבריאות, ימי חמישי ב-21:45 (החל מה-19 באוגוסט) הצצה לניתוחים בתוספת פרטי טריוויה על שדיים. "מקצה שיפוצים" (צילום יח"צ)

הפסיכופת ערוץ הגברים הציוני מקפיד להתרכז באינפנטיליות של צופיו ולספק להם בידור קליל ונטול ערך קלורי. יש ימים שזה מעצבן ויש ימים – בעיקר כאלו עם 90% לחות – שאתה מבקש להתקיים בעולם עם מינימום פעולות. "הפסיכופת" (שעלתה גם כתוכנית רשת בוואינט) היא תרופה מושלמת. דבילית, משעשעת, מפגרת ונוראית אך מצליחה לגבש אמירה על עולם הריאליטי ועוד בלי לקחת את עצמה ברצינות מדי. במרכז הסדרה עומד רווק חביב שמחפש כלה. כתוצר של עולם הריאליטי שעל ברכיו התחנך, הוא מחליט לחטוף 12 נשים למקלט מבודד ולערוך להן מבחני אישיות ואומץ כדי לבדוק מי ראויה להיות כלתו ומי תאלץ לעזוב את האי. קריפי ומגניב.

» ערוץ אגו, ימי ראשון ב-13:45

פארודיה על עולם הריאליטי. הכירו את עולמו של "הפסיכופת": שניות מאסון חובבי אסונות, בניינים קורסים, רעידות אדמה, שיטפונות, פיגועים, רכבות מתנגשות ועוד מוזמנים להתייצב. בעזרת גרפיקה ממוחשבת, ראיות מז"פ, איסוף דיווחים של עדי ראייה ודו"חות מומחים משחזרים ב"שניות מאסון" כמה מהאסונות הגדולים ביותר בהיסטוריה האנושית. למרות שכולנו מכירים את התוצאות של האסונות הללו, לא רבים מודעים לתהליך המורכב שהוביל להתרחשותם. רכבת יורדת מהפסים בגרמניה, בתי זיקוק בטקסס מתפוצצים או מטוס ג'מבו של אל על שמנועיו מתנתקים בעת ההמראה והוא מתנגש בבנייני מגורים באמסטרדם כל האירועים מתוארים באופן מהפנט. לא לבעלי לב חלש ונשים בהריון.

» ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק, ימי רביעי ב- 19:00 (החל מ-8 באוגוסט) השניות הדרמטיות שלפני האסון. הצצה לפרק על הטבח במינכן:

תוכניות אוכל עם טוויסט הפסטיבל של ג'יימי ג'יימי אוליבר, השף העירום הוא כרגע השף המפורסם ביותר באנגליה. מהסוג שמתחזק סדנאות, תוכניות בפריים טיים, ספרי בישול ואפילו תוכנית תזונה מיוחדת לבתי הספר של הממלכה המאוחדת. בנקודה הנוכחית של הקריירה המשגשגת שלו נדמה כי הוא יכול לעשות הכל. כולל תוכנית אוכל שמצטלמת בפסטיבל מוסיקה. במיני סדרה של שלושה פרקים מצלם אוליבר את הלהקות והאמנים שמגיעים להתארח בפסטיבל, מבשל ב"תנאי שדה" וחולק עם הצופים את הופעות המוסיקה האהובות עליו לצד מתכוני קיץ מנצחים. למרות שעל פניו נראה כי מדובר בערבוב ז'אנרים לא אכיל, אוליבר מצליח להרכיב מנות מנצחות. בעיקר הודות לחינניות טבעית ואהבה גדולה למקצוע שעוברת מהמסך לצופים. כיף נטול קלוריות או ערך מוסף.

» ערוץ האוכל. שלישי 19:15 (החל מה-7 לאוגוסט)

לא אומרים איכס על אוכל הרעיון של התוכנית כל כך בסיסי, ממכר ודבילי, שפלא שהוא הגיע אלינו רק עכשיו. השף ג'ון בש הוא שף מפורסם בניו אורלינס בה הוא מתפעל שש מסעדות מפורסמות ומוציא ספרי בישול שהופכים לרבי מכר עוד בטרם הגיעו לחנויות. בתוכנית הוא נפגש עם מחרבי מזון מקצועיים, כאלו שלא מסוגלים להכין טוסט גבינה צהובה מבלי להרעיל אותו בדרך. בש, נשמה טובה שכמותו, מתייצב עם צוות צילום ומראה לאורחים ולצופים איך אפשר להפוך מלכודת מוות למנה מוצלחת ומסייע ללטש את כישורי הבישול שלהם. שרימפס עם פטריות שיטאקי, פריטטת זוקיני עם גבינת עיזים או עוגת קרם עם קומפוט פירות – כולם עוברים תחת ידיו המיומנות בדיוק אחרי שסיימנו לצחוק על מלאכת ידיהם של המרעילים הפוטנציאלים. מרושע, נכון. אבל גם כיף לא נורמלי.

» ערוץ האוכל, ימי רביעי ב-20:00 (החל מה-22 באוגוסט) מסע דרכים קולינרי 2 משאיות מזון הן תת-תחום קולינרי שלא הצליח להתערות היטב בארץ הקודש, אלא אם כן אתם כוללים את הגזלן בבריכת המשושים. באמריקה מדובר בתעשיית מזון משגשגת ופופולארית שנחשבת לחלק מהתרבות המקומית. התוכנית מציגה מירוץ קולינרי מחוף לחוף, מעין המירוץ למיליון עם קלקול קיבה. שמונה משאיות מזון נעות במשך שישה שבועות בין ערים שונות ברחבי ארצות הברית. כל שבוע אומדים את ההכנסות של המשאיות וזו שהרוויחה הכי פחות נשלחת הביתה. למנצחת מובטח פרס בשווי של 50 אלף דולר. כדי לתבל עוד קצת את האוכל המתובל לעייפה, בכל עיר נאלצים שוכני המשאית להתמודד עם אתגר קולינרי אחר ומשעשע (חייבים להוסיף פלפלים חריפים לכל מנה, לדוגמא). מעניין אם אפשר לעשות אותו דבר עם אוטו-גלידה.

» ערוץ האוכל, ימי חמישי ב-20:30 (החל מה-16 לאוגוסט)