סאות'פארק: 15 שנה לתכנית הכי חינוכית על המסך

אל מול תחושת השבר שאופפת היום את מי כל מי שגדל על סאות'פארק, התכנית היא נקודת אור בעולם שכולו אינטרסים. טל מסר מסביר כי מבעד לקללות ולפרות הקדושות השחוטות, מדובר בבית ספר למחשבה עצמאית וביקורתית

טל מסר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל מסר, עכבר העיר

או מיי גוד! הם כמעט הרגו את קני. עם סיום חוזה השידור של יוצרי סאות'פארק השנה, נפוצו שמועות שבשל תחושת מיצוי של טריי פארקר ומאט סטון, תכנית האנימציה הכי בוטה וחתרנית שנראתה על המסך הגיעה לפרקה ותשדר השנה את עונתה האחרונה. אבל ממש כמו שקני מת רק כדי לחזור בפרק שלאחר מכן, גם מאט וסטון החליטו שזה לא נגמר עד הילד השמן שר. וקרטמן רחוק מלשיר את שירת הברבור שלו. בהתאם להסכם החדש עם "קומדי סנטרל", סאות'פארק עומדת להמשיך איתנו לפחות עד 2016. » סאות'פארק - כל הכתבות והביקורותהעונה החדשה, ה-16 במספר, תעלה עוד שבוע בערוץ הוט קומדי סנטרל (באיחור של מספר חודשים ממועד שידורה בארצות הברית) ובאותה הזדמנות תחגוג גם 15 שנים לעלייתה על המסך לראשונה. למרות 15 השנים בהן אנו מלווים את ילדי סאות'פארק, הם לא ממש התבגרו לנו נגד העיניים, להיפך. קרטמן, קייל, סטן וקני עדיין תקועים אי שם בכיתה ד' מהסיבה הפשוטה שגילם הצעיר הוא המנוע הסאטירי שעליו בנויה הסדרה. דרך השימוש בנקודת המבט הילדותית, פארקר וסטון מותחים ביקורת על עולם המבוגרים ומצביעים על מגרעותיו דרך עיניו התמימות של הילד. אלא שאיכשהו, בדרך של הפוך על הפוך, הילדים של סאות'פארק לא תמימים בכלל. הם מוצגים כדמיות אינטליגנטיות מאין כמוהן, בעלות תושייה וראייה מפוכחת של המציאות – במיוחד בהשוואה למבוגרים שסביבם. אה, והם גם אלימים, וולגארים ועם פה מלא ג'ורה.זה אולי אירוני, אבל דווקא השימוש בילדים מאפשר ליוצרי הסדרה את החופש להיות בוטים ככל שניתן. מה לעשות, קשה לכעוס על ילדים. מפי הזאטוטים המצוירים כל ביטוי הכי שפל, מלוכלך וחשוך יתקבל בסלחנות קומית בקרב הצופים. יש משהו יותר מצחיק ממכעיס בילד שמפטיר גידוף שהוא לא באמת מודע למשמעותו. כך, כשקרטמן מכנה את חברו קייל "יהודי מלוכלך", הוא עושה זאת מבלי מודעות לרקע התרבותי וההיסטורי הטעון של הביטוי – הוא פשוט מחקה את מה ששמע ממבוגרים בסביבתו. כשהוא מפציר במר גריסון למצוץ לו את הביצים, האמירה לא משקפת את העדפותיו המוכחות במין אוראלי, אלא פשוט נותנת ביטוי לסביבה רוויות הקללות שבה ילדים גדלים במציאות. להיות בוטים ככל האפשר. תמצוץ לי את הביצים מר גריסון:כי המציאות מה לעשות, היא דבר מורכב. מורכב הרבה יותר ממה שאנשים או משווקי אידיאולוגיות מסוימים מנסים למכור לנו. עבור פארקר וסטון, נוצרים, מוסלמים, יהודים, סיינטולוגים, מפורסמים, פוליטיקאים וגורואים למיניהם, הם כולם מטרות לגיטימיות ללעג במידה שווה. בעבר נטען שלמעשה מדובר בתכנית שבבסיסה היא בעצם שמרנית כיוון שהיא בוחרת להגחיך שוב ושוב השקפות עולם ליברליות: צמחונים, דמוקרטיים, ארגונים סביבתיים, היפים ומפגינים נגד גלובליזציה - כולם חטפו ממנה בשלב זה או אחר. מצד שני, ארגונים שמרניים החרימו את הסדרה בגלל מאפייניה השמאלניים: תמיכה בהפלות ובהומואים, התנגדות לערכי המפלגה הרפובליקנית וביזוי דמותו של ישו הנוצרי. ניתן כמובן לפתור את הוויכוח ולומר שסאות'פארק בכלל לא נושאת שום אג'נדה, שהיא רק מחפשת לזעזע, לא משנה איך ולמה, ושיוצריה הם חבורה של ניהיליסטים פוחזים מחוסרי אמונות וערכי מוסר; אבל זה יהיה פשוט לא נכון. אחרי 15 עונות של שחיטת פרות קדושות, אפשר לומר שסאות'פארק מחזיקה לפחות בעמדה אידיאולוגית אחת מובהקת - ללעוג לאידיאולוגיות באשר הן ולאלו שמאמינים שבידם נמצאת נוסחת הפלא לתיקון עולם. האידיאולוגיה היא האויב. הנאום של סטן מארש:

סאות'פארק נותנת ביטוי לדור שהתבגר מהר מדי. ילדים (שבדומה לכותב שורות אלו) גדלו על הסדרה, גדלו לעולם שהאידיאולוגיות הגדולות בו פשטו את הרגל אחת אחרי השנייה: מדינת הרווחה קרסה, הקפיטליזם חונק, הציונות מכה על חטא, ולקותי סבג יש תכנית בערוץ 24. אל מול תחושת השבר הקיומית הזאת, תכנית כמו סאות'פארק מהווה נקודת אור בודדה בעולם שכולו אינטרסים. במקום לעגן את המסרים שלה בתפיסות עולם ברורות מוחלטות, היא יורה חצי ביקורת לכל הכיוונים ללא הבדל דת, גזע ומין. במקום לרמוז לצופה מה הוא אמור לחשוב, היא מלמדת אותו איך לחשוב. איך להטיל ספק. זה אולי נשמע כמו אבסורד מוחלט נוכח התכנים הפרובוקטיביים בסדרה, אבל למרות הסיווג המחמיר שלה, סאות'פארק היא בעצם תכנית עם מאפיינים חינוכיים. כל פרק מתחיל בקונפליקט ונגמר במוסר השכל. בכל פרק הטוב (ההיגיון) תמיד מנצח את הרע (הטיפשות). קני, סטן, קייל וקרטמן הם ילדים שהעולם עוד לא הספיק להרוס. הבוטות שלהם נובעת מהמצב הכנה שהם נמצאים בו, רגע לפני שיתקלקלו ויהפכו למבוגרים. הם לא פוליטיקלי-קורקט כי הפוליטיקה פשוט עוד לא הגיעה אליהם. לכן התובנות שלהם כל כך מזוקקות, ולכן גם בעונה החדשה אפשר לצפות לפרובוקציות מהסוג שהורגלנו אליהן בכל העונות שקדמו לה. כשהיא מנותקת מכל תפישה אידיאולוגית, סאות'פארק היא בית ספר יסודי למחשבה עצמאית וביקורתית. מה שהופך אותה באופן בלתי נמנע, לתכנית הכי חינוכית כרגע על המסך. סאות'פארק, עונה 16, ראשון עד חמישי ב-23:45, ערוץ HOT קומדי סנטרל (מהחל מה-27.8)

כתבות מומלצות

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו