"פסיכו": אחיזת עיניים עצומות לרווחה

תוכניתו החדשה של נמרוד הראל היא עוד תוכנית מהז'אנר שכובש את המסך לארחונה: קוראי מחשבות שמנסים לגרום לנו להפסיק לחשוב

איילה פנייבסקי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איילה פנייבסקי, עכבר העיר

"האם ניתן לשתק אדם בכוח המחשבה? האם ניתן לדבר עם עולם המתים? האם ניתן לשגר חפץ ממקום למקום ללא מגע יד אדם? האם ניתן לגרום לחפץ להתלקח באש בכוח המבט בלבד? האם ניתן לגרום לאדם לשכוח את שמו? האם ניתן ללמד אדם לראות דרך העין השלישית?" (מתוך הקומוניקט שמשווק את "פסיכו", התוכנית החדשה של נמרוד הראל, מנטליסט).» יצפאן יעשה קסמים ברשת» טרנד הקוסמים נמשך

האם ניתן להפוך גם את מעט הדברים שכולנו יודעים, אלה שאין עליהם ויכוח, אלה שאף אחד לא מספיק אידיוט כדי לפקפק בהם, למוטלים בספק, אם רק מוסיפים בסוף המשפט סימן שאלה? האם ניתן לשקר לאנשים שוב ושוב באמצעות אותו טריק? האם ניתן לסמוך על זה שהם לא ישימו לב? האם אפשר להניח שגם אם ישימו לב, הם כנראה לא יטרחו לזפזפ, כי כבר רימו אותם כל כך הרבה היום שלמי יש כוח?אנחנו בעיצומו של גל טלוויזיוני מטופש לכאורה אבל משונה להחריד. התוכנית החדשה של נמרוד הראל, שמשתתף גם בהסוכנים במקביל, היא רק עוד שלב בשרשרת תקריות שהביאו למסך הקטן את ליאור סושרד, את מקס מייבן ואת שימי אטיאס על תקן קוסמים, מנטליסטים, קוראי מחשבות, קורעי כיס, שרלטנים ברישיון או איך שלא תקראו לזה. והטרנד הזה לא שולי כמו שנדמה: שימי אטיאס, למשל, טלפת מן השורה, הספיק בשנה האחרונה להתארח בתוכנית הקשקשת (כלומר, בנות) של רשת "שישי עד הגג", השתתף גם ב"מי יפיל את המאסטר" עם אלי יצפאן בפריים טיים, ובמקביל לירלר באופן קבוע בתוכנית "נפגשים בשישי" של ערוץ 1, בהנחיית יענק'לה ועירית דקל, שצריך אמן חושים אמין במיוחד כדי להבין מי נתן להם זמן אוויר. ברשת עוד לא יבשו הסכינים שחתכו בחורות לשניים ב"מי יפיל את המאסטר", וכבר עולה לאוויר "פסיכו". מה שהיה סודן הדיסקרטי (יחסית) של עקרות בית שערות מוקדם מדי בבוקר וצורכות את התוכן השיווקי שלהן ארוז בגרפולוגיה של אילון בן גל, הופך לאט ובנחישות לאלמנט מרכזי בתרבות המשודרת. אם אלה היו תוכניות שבמרכזן קסמים, זה היה סתם אינפנטילי וחסר מעוף – אבל הדגש שלהן הוא על כל מה שידוע בתור נחלתם האמונית של חולי רוח: סיאנסים, טלפתיה, אמנות חושים, עין שלישית. המטרה היא לעבוד אחד על השני ועל הצופים בבית, או כמו שמקס מייבן אומר לקוסמים המנצחים ב"מי יפיל את המאסטר" – "You fooled me".בעיצומו של גל טלוויזיוני משונה להחריד. קטע מתוך "פסיכו":זה נכון שבידור אמור להיות המגבון הלח שמרענן את המצח אחרי המהלומות שהמציאות מחטיפה במהדורות החדשות. לא להציג אלטרנטיבה למציאות, אלא לחתור תחתיה. משהו כמו – איראן? איזה איראן? תראו, הופה, נצנצים. אבל לקרוא ל"היה לי בראש המספר 3" מחשבה ולהתעסק ב"קריאת מחשבות" שהיא במקרה הטוב ניחוש ובמקרה הרע מלכודת מתוכננת מראש - אלה אקטים שההשפעה שלהם על המחשבה לא זניחה. הם משטיחים, מטמטמים ומסיחים את הדעת מכל מה שעשוי היה להתפתח לכדי מחשבה אמיתית. "לחשוב על 3" זאת לא מחשבה. זה שינון, טמטום, בזבוז זמן. לחזור לעמדה הילדית של מי שנתקל לראשונה בחייו בקוסם, להאמין שיש מישהו שיודע משהו שאנחנו לא, להשהות את המחשבה העצמאית, להיות פסיביים – זה כל מה שהופך בן אדם לאידיוט. ואתם לא צריכים לקרוא מחשבות כדי לדעת למי נוח שככה תיראה ה"מחשבה" שלנו. אז האם ניתן לשתק אדם בכוח המחשבה? למה לא, בעצם?

השבוע ישודר בערוץ 8 הסרט "עדות". אני מציינת את זה כאן למרות שלעמת את "עדות" עם "פסיכו" זאת פרובוקציה זולה, כי אני חושבת שבמצב הפריים טיים כרגע, פרובוקציה זולה היא דה ליסט אוף אוור פרובלמז. "עדות" תזכיר למי שעוד מעוניין בכך שלא חייבים להתאמץ לקרוא את המחשבות של האחר – בשלב ראשון אפשר לשאול אותו, ולשמוע ממנו בדיוק מה הוא חושב ולמה. בשלב השני אפשר לדבר את המצוקה שלו הלאה. בשלב השלישי, אולי להתווכח. בעולם מושלם, אפילו לפעול. כל זה מחייב כמובן מחשבה אמיתית, מהסוג שנמרוד הראל לא ינחש לעולם."פסיכו". ימי שבת ב-21:00, ערוץ 2.