שובר שורות: האם וולטר ווייט "ינצח" גם את העונה החמישית?

למרות התחושה כי הפרק האחרון בחלקה הראשון של העונה היה סיכום של הסדרה כולה, נותרו קצוות פתוחים שאפילו הכותבים עוד לא החליטו איך יסגרו אותם. סיכום חציה הראשון של העונה

עידו ישעיהו, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו ישעיהו, עכבר העיר

אחרי שהסתיימה העונה הרביעית של שובר שורות, הכינו ב"קולג' הומור" וידאו מעולה המדמה את הסדרה למשחק מחשב עתיק יומין. כל עונה הפכה לשלב במשחק, ואחרי כל הקדחתנות, המתח, הפיצוצים וההרג של ארבעת השלבים הראשונים, וכמובן לאור הניצחון המזהיר של וולט על גאס פרינג, הכריז המשחק: "ניצחת! אבל באיזה מחיר?".» שובר שורות - כל הכתבות והביקורות» "וולט הוא הנבל של העונה"תהליך הפיכתו וולטר ווייט "ממר צ'יפס לפני צלקת" – כפי שיוצר הסדרה וינס גיליגן אוהב להגדיר את "שובר שורות" – הובא לסיומו בתחילת העונה הנוכחית. למקרה שפספסנו את השלמת המטמורפוזה מאיש כנוע ומשופם לגבר מסוכן עם קרחת וזקן צרפתי (סממן ההיכר ההכרחי לכל גאון מרושע, תשאלו את עאבד מ"קומיוניטי"), וולט צפה לאחרונה עם ילדיו ב"פני צלקת" במסגרת ערב ביתי, כדי להבהיר לנו שהנה זה קרה. לא בדיוק סרט לצפייה משפחתית, במיוחד כשלקטנה שלך עדיין אין שנה. אבל זהו וולט בשלב הזה, עיוור לצרכי אחרים. "ניצחת! אבל באיזה מחיר?". שובר שורות כמשחק מחשב: הפאסון של הגבר שכל חייו לא היה גבר, השתלט עליו כליל. כעת כשהוא פני צלקת, כלומר הייזנברג, וולט מרשה להיבריס שלו לעלות על גדותיו: הכובע שנזנח חזר, הוא נפטר מהרכב המשפחתי שלו וחכר שתי מכוניות נוצצות לו ולבנו (באחת מהסצנות האיומות בתולדות הסדרה), הוא התעלל נפשית באשתו, תמרן שוב ושוב את ג'סי לצרכיו. הוא אף התגרה בחוקי הפיזיקה עם תרגיל המגנט בפרק פתיחת העונה: בעוד ג'סי מפציר בו שוב ושוב שייסעו משם, וולט התעקש להגביר את העוצמה והביא לכך שהרכב נכנע ונמשך אל הקיר. המחזה של המשאית הנוטה כך על הקיר הוא מעין סמל לבחינת הגבולות המתמדת וחסרת האחריות של וולט. אבל יותר מכל אלה: גם מותם של ילדים כבר לא מטריד את וולט כבעבר – הוא שורק לו מנגינה עליזה אפילו אחרי שהמיס בחומצה את גופתו של אחד.

כל הקווים האדומים נחצו. האווירה שהעונה הזו התאפיינה בה היתה התחושה המתוחה שאף אדם אינו מוגן מפני וולטר ווייט, ולא רק כי ייתכן שהמלחמה תגיע אל פתחו, אלא בגלל שהוא עשוי לפגוע בהם ישירות אם זה מה שישרת את הישרדותו.ההיבריס עולה גדותיו. אחת הסצנות המזעזעות ביותר בסדרה:

פזיזות לא מחושבת ישנה ביקורת לא מעטה של הצופים ושל המבקרים כלפי העונה הזו, על כך שהיא נחפזת ביחס לקודמותיה, אלמנט שמיוחס לעובדה שהפעם מסתפקים רק בשמונה פרקים ולא ב-13. סביר להניח שזו לא הסיבה היחידה, או אפילו העיקרית, אלא שלתאריך סיום הסדרה יש תרומה מכרעת לקצב הזה. בעונות קודמות נטתה "שובר שורות" למרוח חצי עונה ואז לשעוט קדימה בחלקה השני. סימון המטרה מראש איפשר לעונה הזו להיות הדוקה ולהימנע כמעט כליל ממריחות זמן.

למעשה, ארבע העונות הראשונות ועוד כמה פרקים בחמישית השתרעו על פני שנה אחת בלבד - מיום הולדתו ה-50 של וולטר ועד ליום הולדתו ה-51, כברת דרך עצומה שעשו האיש והאגו שלו במהלך שנה אחת. יתר העונה מתארת שלושה חודשים תמימים, ואילו הסצנה שפתחה אותה מבטיחה לנו שנגיע כבר במהלכה אל יום הולדתו ה-52 של וולט. זוהי לא הפעם הראשונה ב"שובר שורות" שנקודת הסיום סומנה מראש, כמו הדובי שתום-העין שצף בבריכה בעונה השנייה, אבל הפעם המטרה היתה הרבה יותר תכליתית והרבה פחות צורנית.

בפתיחת העונה מצאנו את וולט עם שיער רגיל וזקן מלא יושב בדיינר במיקום לא ברור שאינו אלבקרקי – או ניו המפשייר, לצורך העניין – אוחז בתעודת זהות מזויפת, מקבל מספק הנשק שלו כלי זין נוסף והוראות הפעלה. האיש הזה לא נראה כמו הייזנברג אלא כגלגול חדש של וולטר. כשהמלצרית פטפטה איתו על בוסטון וניו המפשייר, הוא היה רוב הזמן לקוני, אבל כשאמר לבסוף שיש שם יופי של מוזיאון מדע, פתאום צץ בפניו שריד לאותו איש מדע נחמד וחובב ידע שהכרנו פעם.שריד מהעבר. וולט בדיינר מזכיר את איש המדע מפעם (צילום מסך)

מכאן והלאה ספוילרים לפרק האחרון בעונה, שישודר ב-yes בשבוע הבא: אם תהינו מול מי וולט מתכונן למלחמה בסצנה הזו שפתחה את העונה החמישית, חלקה הראשון של העונה מסתיים עם וולט וויטמן ששב לנשוך את וולטר ווייט בעכוזו, ומביא סוף סוף את הרגע שחיכינו לו מאז ראשיתה של "שובר שורות" – האנק מבין שוולטר ווייט הוא הייזנברג. הקצוות הפתוחים מתמעטים הפרק האחרון נראה ברובו כמו סיכום סדרה. הוא נפתח בוולט הבוהה בזבוב, אבל החרק לא מתחיל להטריד אותו כשם שעשה רעהו אי אז בעונה השלישית, כאשר וולט ניסה לצוד אותו במעבדה בפרק הזכור "הזבוב". בשעתו היה הזבוב סמל למצפונו הנוקף ללא הרף של וולט, אבל כעת, אחרי שרצח את מייק לשווא, לא נרשמת אצלו שום הכאה על חטא. תחת זאת וולט מזמין את רציחתם של עשרה אנשים נוספים, ועוד מתעקש שעל כולם למות במסגרת אותן שתי דקות. עוד קודם לכן הוא כמעט רצח גם את לידיה, הביא עמו את כמוסת הריצין כדי לחסל אותה ברגע שתספק לו את השמות, אבל היא בפקחותה ניטרלה את זה מראש. האיש הפך לישות רצחנית, וסצנת בתי הכלא המחישה זאת היטב. "מיתה, מיתות רבות אשיר", כשירו של וולט וויטמן ששמו מעטר את הפרק, "מרחף מעל הכל".

הזבוב לא היה השריד היחיד מעברה של הסדרה: כשוולט בא אל ג'סי המפוחד הם העלו זכרונות מהקרוואן שבו בישלו וההרפתקות העליזות שחוו בדרך, ספרו של וולט וויטמן העלה נשכחות, סריקת ה-CT היתה זכר לדבר שהשיק את כל המערבולת הזו (ואולי וולט שוב חולה). הכל נראה ממש כמו פרק סיום הסדרה.

הסצנה האחרונה היתה נינוחה. כולם יושבים אצל וולט וסקיילר, ג'וניור משחק עם אחותו הקטנה, מדברים, צוחקים, שלמים; שיחות על עיצובי השיער השונים של סקיילר ומארי ועל הבירה שהאנק מבשל – ציוני דרך נוספים. ככה זה יכול היה להיגמר, אבל בסופו של דבר נותר קצה פרום אחד: האנק נכנס לשירותים ומגלה אותו. אותה נוסטלגיה של "הו, הדרך שעברנו עד כה" מתהפכת על פיה עם התגלית של האנק. הזבוב הוא חברתו של ג'סי שוולט הניח לה למות, וויטמן הוא גייל שנרצח בפקודתו, הקרוואן הוא אותו מקום שהאנק סגר עליו כאשר קיבל פתאום טלפון על כך שאשתו בבית החולים. וולט הוא המפלצת העלומה שגרמה להאנק לערוג לעבודתו הנושנה כמסמן עצים ביער.הקצה הפרום של העונה. רגע הגילוי של האנק (צילום מסך)

רגע האאוריקה של האנק הוא כנראה הסיבה לסצנה הראשונה של העונה, זו שהביאה את וולט לנוס על חירותו ואולי על נפשו. עדיין לא ידוע במי נועד לפגוע הנשק שרכש וולט. למעשה, הדברים עדיין לא סגורים בחדר הכותבים. "תופתעו עד כמה מעט יש לנו", אמר בשבוע שעבר וינס גיליגן במסיבת עיתונאים מקוונת על העונה הבאה. בראיון לאלן ספינוול ב-HitFix הוא הרחיב: "אנחנו לא חייבים לפעול על פי הקונספציה המקורית של משמעות הסצנה. אנחנו בנקודה שבה יש לנו המון רעיונות טובים, אבל אנחנו מוכנים ומזומנים להשליך את הרעיונות הטובים לטובת משופרים, אם וכאשר הם יגיעו. יש לנו מושג טוב כיצד הדברים ישתלשלו, אבל אנחנו עדיין מחפשים באופן פעיל רעיונות טובים יותר".

כך או כך, לאור הסצנה הזו בדיינר, לצד תאוות הנקם שוודאי תפעיל את האנק והעובדה שטד בנקי עדיין בחיים, ולצדן ההבטחה של גיליגן שלג'סי יהיה הרבה לעשות בחלקה השני של העונה בקיץ 2013, ניתן לצפות שסוף הסדרה יהיה חוויה מסחררת למדי.שובר שורות (עונה חמישית), ימי חמישי ב-21:10, ערוץ yes Oh HD

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון צפיות בשבוע בשיאי המגפה: ההצלחה המפתיעה של הדשבורד

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט