אבי בניהו לא מתבייש באדרנלין מהמלחמה

אבי בניהו הפך בסבב הלחימה הנוכחי לטאלנט של אולפני החירום, הוא מודה שקשה לו להיות מחוץ לתמונה ולא פוסל אפשרות לרוץ לפוליטיקה. התלתל הזה עוד לא אמר את המילה האחרונה

נטע הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטע הלפרין, עכבר העיר

גם אם עוד לא הוכרע מי המנצח של סבב הלחימה הזה, ברור כבר עכשיו שיש לה כוכב ברור – בימים האחרונים עמדה התקשורת בסימן אקס דובר צה”ל אבי בניהו. בגמישות שאינה מאפיינת את ממדי גופו, דילג בניהו בקלילות מגוף תקשורת אחד למשנהו, אייש את חדשות 2 ו־10 במשמרות כפולות, דיברר, פירשן וייעץ, ובסך הכל, ניווט את המהדורות ביד בוטחת והשאיר את יתר הפרשנים והמגישים (לא כולל רוני דניאל, נו) לאכול אבק מלחמה.אבי בניהו, נהיית סטאר.“אני לא סטאר”, מצטנע בניהו, “אני בסך הכל עוד פרשן. הציבור מכיר אותי מתפקידים קודמים כדובר צה”ל וכמפקד גל"צ. אני מקווה שיש לי שם טוב והרבה ידע ושפרשנותי נכונה, וזו הסיבה שרוצים אותי שם. אבל בסוף אני חוזר לעבודה שלי, שרובה נעשית מתחת לרדאר. אני לא חברה ליחסי ציבור”.בשנתיים האחרונות מאז פרש מתפקידו כדובר צה”ל, עבר בניהו לעסקים פרטיים. ממשרדו בקומה ה־42 במגדלי עזריאלי הוא מעניק שירותי ייעוץ אסטרטגי־תקשורתי ועוסק בניהול משברים בתחום הגז, הנפט, האנרגיה, הקמעונות והעיתונאות, ומלבד זאת, משמש ראש התוכנית לעיתונאות, דוברות וניו מדיה באוניברסיטה העברית. אבל כשיש הזדמנות לפרוץ מאחורי הקלעים אל הפרונט, בניהו עושה זאת בשעטה מעוררת השתאות. “צריך לזכור שהייתי פרשן וכתב צבאי יותר מעשר שנים”, הוא מקפיד לציין, “ולכן, ענייני צבא וביטחון זורמים לי בעורקים, עם עיתונות ותקשורת. וזו הפעם הראשונה שיש אירוע שבו אני מוצא את עצמי בחוץ. אני מודה שזה לא פשוט, ולכן מצאתי דרך לבטא את עצמי ולהיות שותף למה שקורה באופן שבו אני יכול לבטא את הידע ואת הכישורים שלי. אם אני לא יכול לקחת אחריות, לפחות אני יכול לעשות את זה”. נשמע שהתגעגעת לאקשן.“יכול להיות שתהליך הגמילה היה איטי מדי. ברור שזה חסר לי. כשעושים את זה בסביבות ה־30 שנה, זה נהיה עניין של גוף ונפש. אם כי בשנה האחרונה מצאתי ערוץ ביטוי שמתאים לי ולעיסוקים הנוכחיים שלי בתחום הכלכלי־עסקי, ואני מפרשן בלילה כלכלי. עד לפני שבועיים לא יכולתי לעסוק בעניינים פוליטיים, ונכון, עכשיו כשקוראים לי לדבר על נושאים צבאיים ומדיניים, אני מתמלא אדרנלין. פתאום אני מרגיש את הדם שב לזרום”.

שישה מיליון מתחת לשולחן

בניהו אינו לבד. מספיק להעיף מבט בערוצים השונים כדי לאתר מקבץ מדהים של שלל מפקדי דוברי צה”ל לדורותיהם. נחמן שי, שהיה המרגיע הלאומי בימי מלחמת המפרץ, חזר באופן לא רשמי לתפקיד; מירי רגב מתלהמת על גבי כל כיסא שמונח לפניה; ובניהו מספיק לזלול זמן מסך יותר משניהם גם יחד. מה פשר התלות שלנו בדובר צה”ל בעתות משבר ולמה הם תמיד שם? “אצל מירי רגב היו בעיקר מסיבות עיתונאים”, מזלזל בניהו, “נחמן שי היה דובר צה”ל במלחמה שבעצם היתה מלחמת המתנה. הצבא שלנו לא נלחם בה. היה לו את ערוץ 1, שכמעט היה שחור לבן אז, וזהו. לא היה אינטרנט, טוויטר, בלוגים. אבל צריך לזכור שדובר צה”ל הוא לא המרגיע הלאומי. יש לו עוד המון תפקידים, שרובם מאחורי הקלעים. הוא מתאם מסיבות עיתונאים, נוכח בהערכות מצב, מתדרך כתבים זרים, מחזיק צוות שלם; הוא ממש לא עושה רק את מה שהציבור רואה”.דובר צה”ל מבסוט מאוד מעצמו על תפעול המלחמה מהטוויטר.“כמובן, ובצדק. היום אי אפשר להזניח את כל תחום הניו מדיה וצריך להיות בכל הערוצים האפשריים. אנחנו עושים את זה היום יותר טוב מלפני שנה או מלפני חמש שנים. בני גנץ, עוד לפני שמונה לתפקיד הנוכחי כרמטכ”ל, הבין את הצורך הזה. אחרי ששיכנעתי אותו, הוא העביר לי שישה מליון שקל, שזה המון, ממש מתחת לשולחן, כדי שאוכל להשקיע ברכישת מערכות ניו מדיה מתקדמות. הוא אמר לי ‘אל תגלה לאף אחד’, אבל היום זה כבר בסדר להגיד”.מצד שני, מטה ההסברה של משרד החוץ דרש מדובר צה”ל למתן את הניסוחים שלו, אחרי שפירסם תמונה של ג’עברי שכותרתה ‘מחוסל’. תסכים איתי שזה ניסוח מתלהם ואלים מאוד.“אני לא חושב. דובר צה”ל לא התלהם, וגם עבד בתיאום מלא ככל האפשר עם משרד החוץ ועם משרד ראש הממשלה. אבל לעתים, תוך כדי עבודה מפיקים לקחים, משנים דרכי פעולה, וזה בסדר”.אז אתה מרוצה מהדברור של המבצע הנוכחי.“אני חושב שהם עושים עבודה מצוינת. כשהם מתקשרים אלי לקבל עצות והכוונות, אני רואה שהם רציניים מאוד. אני גם יודע להעריך את העבודה שהם עושים מאחורי הקלעים, בארץ ובחו”ל, אבל אני בטוח שהם גם יפיקו לקחים בסוף. כשחיל האוויר תקף את הכור בעירק, בהצלחה רבה וללא נפגעים, דבר ראשון שהם עשו עם חזרתם הוא תחקיר בן שעתיים שעסק בשאלה איך להפיק לקחים, איך אפשר להשתפר ולעשות את זה יותר טוב. כך ארגון טוב צריך להתנהל, וזה מה שיעשו בדובר צה”ל. אין לי ספק בכך”.מולטי טאלנט. בניהו מייעץ לתושבי הדרום גם בענייני חתונות:

לא פתרון צבאי בלבד כמי שנמצא במרכז העניינים, אתה מעריך שפנינו להפסקת אש או שזאת רק ההתחלה?“קודם כל, אני לא במרכז. מי שנמצא במרכז זה ראש הממשלה, שנמצא בירושלים. אבל אם את שואלת אותי, לי ברור שבסוף סבב הלחימה הנוכחי, לצערי, לא נשאיר את עזה מאחורינו. החמאס ימשיך לשלוט. יש קשר ישיר בין הרעש וההרס שאנחנו עושים כרגע ובין מה שיקרה בטווח הקצר – ככל שנעשה יותר, כך ייקח להם יותר זמן לצאת מהמחבוא שלהם ולשקם את עצמם. אבל מה שבטוח הוא שהפתרון לא יכול להיות צבאי בלבד. אנחנו נצטרך לפתור את המצב בדרכים פוליטיות, וזה ייקח זמן. אין מה לעשות. אנחנו צריכים להתאים את עצמנו למזרח התיכון ולא לדרוש ממנו להתאים את עצמו אלינו, וזאת, כמו שאומרים, שכונה מיוחדת. לערבים יש אורך רוח ואורך נשימה. אנחנו לא יכולים לרוץ וללחוץ רק כי אנחנו רוצים שלום עכשיו. בענייני כניסה קרקעית - לא לי לקבוע. אבל אין ספק שערב בחירות צריך לנהוג בצורה מדודה ומתונה ככל שאפשר. להיכנס קרקעית אפשר גם בעוד שנה או חצי שנה”.אתה נשמע דווקא מאוד מעודכן ומעורב. אתה עדיין בקשר עם המטכ”ל?“כמובן. אחרי 20 שנות שירות, יש לי קשרים חמים במטכ”ל, שלא ניתן לנתק אותם אחרי זמן קצר בחוץ, וגם אין צורך. אלה קשרי רעות. עם זאת, אני לא עובד עם הצבא, אלא מתנסה כרגע בתחומים אזרחיים־כלכליים, שגם הם מאוד מאתגרים אותי”. נחמן שי ומירי רגב כבר עשו את המעבר לפוליטיקה. גם אותך נראה בבחירות הבאות?“אני מרגיש שכרגע שני דוברי צה”ל בכנסת זה מספיק. החלטתי כרגע לפנות לשוק הפרטי, להתמקד ולצבור ניסיון בתחומים אחרים שמרתקים אותי, לתרום מהידע והניסיון שלי ולנהל משברים, לא רק בעניינים צבאיים־ביטחוניים. ולא שלא היו הצעות. בשנה האחרונה אני נהנה מאוד, אבל זה לא אומר שלא אגלה עניין בתחום הציבורי. כרגע זה לא יקרה בטווח הנראה לעין”.

כתבות מומלצות

מבנה של גראפן (משמאל) ושל גראפיין. עד עתה הצליחו לייצר גראפיין רק בפיסות זעירות

החומר החזק ביותר בטבע, שנחשב עד עתה לדמיוני, הפך למציאות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?