אחרית דבר: פרידה מהסדרות שירדו ב-2012

האוס, סרינה ואן דר וודסון וננסי בוטווין הלכו השנה לבלי שוב ואילצו אותנו להיפרד מיותר מדי הרגלים מגונים. למי נתגעגע יותר ולמי פחות?

חן חדד, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן חדד, עכבר העיר

השנה החולפת בטלוויזיה האמריקאית היוותה נקודת מפנה בכל הקשור בהרגלי הצפייה של השנים האחרונות, עם סיומן של מספר סדרות ותיקות שליוו את הצופים. סדרות כמו "האוס", "עקרות בית נואשות" ו"העשב של השכן" שעמדו במשך שנים בתשומת הלב הסתיימו לאחר שמונה עונות, כמו גם סדרות מצליחות נוספות שהצליחו לסחוף את הצופים למסך במשך עונה אחר עונה. למרות שלא כולן הצליחו לפרוש בכבוד, כל אחת מהסדרות שהסתיימו השנה השאירה את חותמה על המסך הקטן בזכות אנטי גיבורים יוצאי דופן, סצנות נועזות ובעיקר בידור כובש ואפקטיבי. רגע לפני הספירה לאחור לשנה טלוויזיוניות חדשה, אנחנו נפרדים מהסדרות שעזבו את המסך ב-2012:

אחת שיודעת מספר עונות: 6במבט לאחור: כש"אחת שיודעת" עלתה לאוויר ב-2007, הדרמה הסבונית הפכה במהירות לסדרה הזוהרת והמעודכנת של הרגע שהביאה שלל אינטריגות, רומנים ובגדי מעצבים. אבל, בשנתיים האחרונות היה קשה להתעלם מכך שהסדרה איבדה את הפוטנציאל והדרך, ואחרי שכל דמות בסדרה שכבה עם כמעט כל דמות אחרת ובני משפחתה, העלילה החלה לקרוס תחת פרובוקציות מופרכות מתמיד (זהירות, ספוילר). לפני כשבוע שודר סוף סוף הפרק האחרון של הסדרה והשאיר טעם רע לאחר שחשף את זהותה של "גוסיפ גירל": דן המפרי. בימים שבהם הבנות של "גירלז" לא ממצמצות לכיוון למנהטן, יוצרי "אחת שיודעת" ניסו לשכנע שברוקלין היא צד הלא נכון של ניו יורק, ודאגו להציג את אובססיית הסמסים של המפרי כאובססיה שהתפתחה מהחלומות בהקיץ על האפר איסט סייד. יותר מכך, בהתאם להגיון הפגום של הסדרה, סרינה ואן דר וודסון מסוגלת להתאהב ב"בחור הטוב" רק לאחר שהרס את חייה פעם אחר פעם וכך הפך את עצמו לשווה לה לכאורה. הפרק נחתם בכך שדן נישא לסרינה ומקבל את האישור החברתי שתמיד קיווה לו, ו"אחת שיודעת" הוכיחה לצופים שהאמת היא שבעצם היא כבר לא כל כך יודעת.מיהי "גוסיפ גירל"? הטריילר לפרק האחרון:

עקרות בית נואשות מספר עונות: 8במבט לאחור: עקרות בית הנואשות של ויסטריה ליין הצליחו לסמן טריטוריה משלהן על המסך הקטן במשך שמונה עונות.למרות פיתולי העלילה המופרכים והנטישה ההדרגתית של הצופים, הסודות והתככים בפרבר הכי לא שקט בטלוויזיה הביאו לרייטינג מרשים כמעט מדי שבוע. ברטרוספקטיבה, נדמה שהצלחתה של "עקרות בית נואשות", כרוכה בחלל שנותר אחרי ירידתה של "סקס והעיר הגדולה". בהרבה מובנים, הסדרה שאבה השראה מארבע החברות הניו יורקיות, וסיפקה מעין הצצה למה שהיה עתיד לקרות להן אם היו עוזבות את העיר הגדולה וממשיכות את חייהן בפרברים. בסוזן (טרי האצ'ר) אפשר למצוא לא מעט מדמותה הרומנטיקנית של קארי, בלינט (פליסיטי הופמן) ניכרת דמותה הרציונלית והאסרטיבית של מירנדה, ברי (מרשה קרוס) היא גרסה בוגרת של שרלוט, וגבי (אווה לונגוריה) לקחה לעצמה את הנרקסיזם והרומנים של סמנתה. בסופו של דבר, עם שינויים קוסמטים קלים, "עקרות בית נואשות" חזרה על הרעיון המושך ביותר של הסדרה המצליחה: מערכות יחסים באות והולכות, אבל הדבר החשוב ביותר בחיים הן החברות הטובות. אווה לנגוריה נפרדת:

האוס מספר עונות: 8במבט לאחור: לאחר שמונה עונות ושורה ארוכה של פרסים, "האוס", שעלתה לאוויר ב-2004 ירדה באביב באחרון מהמסך. יו לורי, הלא הוא ד"ר האוס, הוכיח שהצופים מוכנים לוותר על הרופא הקלאסי שמחזיק את יד החולה בזמן שהוא נוטה למות, לטובת מיזנטרופ, ציני ומכור לוויקודין, אשר מתעלל בחולים בזמן שהוא עוזר להם להחלים. האוס, שתפיסת החיים שלו מסתכמת בכך ש"כולם משקרים", הפך לאחד הגיבורים המרתקים בטלוויזיה והמבקרים מיהרו להלל את דמותו ולכנות אותה "הדמות הראשית המחשמלת ביותר שהופעה בטלוויזיה מזה שנים". דמותו, ששואבת השראה משרלוק הולמס (כמו גם יחסיו עם ווילסון, שמבוססים על יחסיו של הולמס עם ד"ר ווטסון), הצליחה לסחוף את המבקרים ברחבי העולם, ובעוד הוא נהנה מהפתרון הצופים נהנו מהדרך. הפורמט הרפטטיבי של הפרקים אמנם הבריח לא מעט ממעריצי הסדרה במהלך העונות המתקדמות, אבל פרק סיום העונה החזיר למסך חלק מהצופים הנאמנים. יוצר הסדרה דיוויד שור הכריז בראיון כי הוא מעוניין להמשיך את הסדרה בסרט קולנוע. השאלה הגדולה שנותרה היא האם לורי יסכים לשוב ולגלם את דמותו של האוס, בעיקר לאחר שהודה כי הוא שמח להשאיר את הדמות הצינית והמעונה מאחור. 10 סיבות לאהוב ולהתגעגע. נפרדים מד"ר האוס:

העשב של השכן מספר עונות: 8במבט לאחור: בספטמבר האחרון שודר בארצות הברית פרק הסיום של "העשב של השכן" שחתם שמונה שנים ומעל 100 פרקים של הקומדיה החתרנית והפרובוקציות שלא נראו קודם לכן על המסך. הקרדיט להצלחתה הראשונית שייך לא מעט לכוכבת הסדרה, מרי לואיז פארקר. הרבה לפני שרשת שואוטיים החליטה להתמקד בגיבורות נשיות פגומות בסדרות כמו "האחות ג'קי", "הומלנד" ו"חסרי בושה", פארקר סללה עבורן את הדרך בזכות שילוב מוצלח בין נונשלנטיות, סקס אפיל והרס עצמי. הדרמות שבחיי המשפחה הלא מתפקדת זכו לאיזון קומי בזכות דמויות גרוטסקיות, ובהן אנדי (ג'סטין קירק), סיליה (אליזבת פרקינס), דאג (קווין נילון) ודין (אנדי מילר), ששחטו כל פרה קדושה. אבל, ככל שהסדרה התקדמה, ההד התקשורתי סביבה הלך ודעך והרייטינג הידרדר ביותר מחמישים אחוזים. הנועזות שהסדרה התהדרה בה הפכה למגושמת ובמקרים רבים אף מביכה, וההרס העצמי של ננסי דחק אותה למקומות לא אמינים. בסופו של דבר, "העשב של השכן" הפכה מהקומדיה השחורה ששמה את רשת שואוטיים על המפה, לסדרה שסחפה לפרק הסיום בקושי 800 אלף צופים, ונעלמה מהמסך בקול נשיפה רכה. רגע לפני הדעיכה, אחת הסצנות הפרובוקטיביות:

דמג'ס מספר עונות: 5במבט לאחור: לאחר שכמעט בוטלה והוצלה על ידי DirecTV (שחידשה אותה לשתי עונות נוספות), "דמג'ס" ירדה מהמסך בסתיו האחרון כאשר מאחוריה חמש עונות איכותיות וסוחפות. הדרמה, שעלתה בארצות הברית ב-2007, סיפקה לצופים דמות נשית חזקה, מאיימת ומטרידה: פטי יוז בגילומה המבריק של גלן קלוז, עורכת דין יוקרתית ומצליחה שלא בוחלת בשום אמצעי כדי להשיג את מטרותיה. בעונה הראשונה הצטרפה למשרד הלן פארסונס (כוכבת "מסיבת רווקות" רוז בירן), עורכת דין צעירה ואידיאליסטית, וכבר בדקה הראשונה של הסדרה התברר כי הצעד הוביל אותה לאבדון. מאותו רגע, העלילה נעה בין פלאשבקים לפלאשפורוורדים והשלימה את הפאזלים בטוויסטים ששמרו על רמה גבוהה של מתח והפתעה לאורך כל אחת מהעונות.בין פלאשבקים לפלאשפורוורדים. סצנת הסיום של הסדרה:

צ'אק מספר עונות: 5במבט לאחור: אם צריך לבחור בסדרה הכיפית של העשור האחרון אין ספק ש"צ'אק" תתפוס מקום של כבוד בפסגה. קומדיית הריגול שעלתה ב-2007 בניצוחו של ג'וש שוורץ ("האו.סי", "אחת שיודעת"), הצליחה להתגבר במהירות על נקודת הפתיחה המופרכת שלה, ולהוביל את העלילה לכיוונים רומנטיים, קלילים ומשעשעים. גיבור הסדרה, צ'אק ברטובסקי (זאקרי לוי), שקיבל בלחיצת כפתור גורלית מידע סודי של ממשלת ארצות הברית שנטען אל תוך תודעתו, הפך לגיק עם הכי הרבה שיק על המסך האמריקאי, ונבחרת הכוכבים המוצלחת שסביבו (איבון סטרהובסקי, אדם בולדווין, ג'ושוע גומז והרשימה עוד ארוכה) זיכו את הסדרה בגרעין קשה של צופים נאמנים.התגברה על נקודת המוצא הבעייתית. כוכבי הסדרה נפרדים:

בוס מספר עונות: 2במבט לאחור: בנובמבר האחרון, כחודשיים לפני סיומה של העונה השנייה של "בוס", רשת Starz האמריקאית הודיעה על ביטולה של הדרמה. "אנחנו מאוד גאים בסדרה ובצוות הכותבים והכוכבים שלה" הכריזו ברשת, "אך לאחר מחשבה רבה, קיבלנו את ההחלטה להוריד אותה מהמסך". למרות הביטול, קלסי גרמר הרשים בשנתיים האחרונות הן את הצופים והן את המבקרים בזכות המהפך הדרמטי שעשה עבור דמותו של טום קיין לאחר שנים רבות בזירה הקומית ("חופשי על הבר", פרייז'ר"). הוא אף זכה בפרס גלובוס הזהב על גילום ראש העיר האפל והעוצמתי של שיקגו שבכל פעם הופך את יריביו הפוליטיים ללא יותר מאשר בובות על חוטים. אמנם אין מנוס מלהודות שהעונה השנייה הייתה הרבה פחות סוחפת והרבה יותר מתאמצת מקודמתה, אך במקום לתת ל"בוס" צ'אנס נוסף להחזיר את הצופים, הרשת החליטה להוריד אותה מהמסך. בכל זאת, יכול להיות שזהו אינו סופה המוחלט, שכן בכירי הרשת מנהלים בימים אלו משא ומתן על פרק הסיום שככל הנראה יהיה סרט טלוויזיה באורך שעתיים אשר יסגור את קצוות העלילה שנותרו פתוחים.לא קיבלה עוד צ'אנס. הפרומו לעונה השנייה:

דה קילינג מספר עונות: 2במבט לאחור: למרות שמדברים על פיתוח עונה שלישית ל"דה קילינג" לא הרבה מאמינים שכוכבי הסדרה או הצופים ישובו לסיבוב נוסף בדרמה המדוברת. לאחר פתירת התעלומה בקיץ האחרון, ג'ואל קינמן החליט להתמקד בקריירה הקולנועית וקטף את התפקיד הראשי בעיבוד החדש ל"רובוקופ", גם מיריאל אנוס הקדישה את זמנה לפרוייקטים קולנועים כמו "מלחמת העולם Z" לצד בראד פיט ו"יחידת גנגסטרים", ואילו בילי קמפבל (שגילם את דארן ריצ'מונד) כבר הודיע רשמית שהוא לא מתכוון לחזור לעונה החדשה. למרות שקיים סיכוי קטן לחזרתה, אי אפשר להתעלם מכך שהסדרה, שזכתה לשבחים ראשוניים, זכתה לתגובות קשות (ולא בהכרח מוצדקות) מהצופים וממבקרי הטלוויזיה. הם זעמו על הקליף האנגר בפרק סיום העונה, ואף זכו להתנצלות מיותר מהמפיק הבכיר של רשת AMC על הסוף הפתוח. הסערה העלתה שאלות מעניינות על האופן בו השתנתה הטלוויזיה בשנים האחרונות, ואפשר לטעון שהזעם הקיצוני סביב הסדרה קשור במידה רבה ל"אבודים", שאכזבה מעריצים רבים עם התשובות שסיפקה לתעלומות שבמרכזה ושחקה את סף הסבלנות של הצופים. כך או כך, העונה השנייה סיפקה את הפתרון לשאלה "מי רצח את רוזי לארסן", ובימים אלה בוחנים ברשת האם קיים עניין בהמשך הסדרה, שהמקור הדני שלה זוכה דווקא לפופולאריות עצומה.היא עוד תשוב? הפרומו של הסדרה: