סרטי השבוע: 30.1-24.1

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
אורי קליין

טרה פרמה

יס 1, ו', 23:52, 88 דקות

סרטו של הבמאי האיטלקי עמנואל קריאלזה מ-2011 מונח במקום הנכון; מצוקתם של המהגרים הלא חוקיים הרבים השוצפים את חופי איטליה מאפריקה, כשחלקם אינו מגיע חי ליעדו, נוגעת ללבו, אך לב רגיש וכוונות טובות אינם תמיד ערובה לאמנות טובה ו"טרה פרמה" הוא דוגמה מעט עצובה לכך. העלילה פשטנית ועיצוב הדמויות שטחי. עם פיליפו פוצ'ילו, מימו קוטיצ'יו וג'וזפה פיורלו.

גיבור מאוחר

הוט פריים, שבת, 16:50; ד', 19:45, 145 דקות

הבמאי האמריקאי רוברט אולדריץ' ביים כמה סרטי מלחמה טובים, שתיארו את המלחמה כהזיה מסויטת ועמדו בניגוד למרבית סרטי המלחמה שתיארו את שדה הקרב כזירה לגבריות הרואית ואחווה גברית. סרט זה מ-1970 היה האחרון שבהם. הסרט מתרחש באזור האוקיינוס השקט בזמן מלחמת העולם השנייה, אך מאחר שהופק בזמן מלחמת וייטנאם היו שראו בו סרט המתייחס לאותה מלחמה, שהקולנוע האמריקאי נמנע מלטפל בה באופן ישיר. במרכז הסרט קצין אמריקאי (קליף רוברטסון), שמצורף ליחידה בריטית, הנשלחת למשימה בעלת אופי התאבדותי (כתב את הסרט לוקאס הלר, שב-1967 היה שותף לכתיבת התסריט של להיטו של אולדריץ' "12 הנועזים", שאף הוא תיאר פעולת התאבדות צבאית). מייקל קיין מגלם חייל בריטי סורר שעמו הגיבור מתיידד. עם הנרי פונדה בתפקיד קטן וצוות שחקנים בריטים טובים שכולל את איאן בנן, הארי אנדרוז, דנהולם אליוט ורונלד פרייזר.

שדה החלומות

יס 1, א', 17:37; ב', 08:18, 107 דקות

אמריקה אימצה ללבה ב-1989 את סרטו של פיל אולדן רובינסון, ואולי צריכים להיות אמריקאים, עם אהדתם לבייסבול, שגובלת בתשוקה דתית כמעט, כדי להעריך את הסרט שמספר על חוואי במדינת איווה (קווין קוסטנר), שיום אחד שומע בשדה התירס שלו קול שאומר לו ש"אם תבנה את זה, הוא יבוא". ה"הוא" ה"זה" שאליו הקול מתייחס הוא מגרש בייסבול וה"הוא" הוא שחקן הבייסבול ג'ו ג'קסון, שהיה לכאורה מעורב בשערורייה שהסעירה את עולם הספורט באמריקה ב-1919. לזכות הסרט ייאמר שהוא נמנע מדביקות משיחית, ויש בו משהו עדיין וכובש לב. עם איימי מדיגן, ריי ליוטה, ג'יימס ארל ג'ונס וברט לנקסטר.

ביטוח חיים כפול

יס 3, א', 22:00; ב', 13:35, 107 דקות

אחת ממלודרמות המתח המבריקות והידועות ביותר בתולדות הקולנוע. הסרט מ-1944, המבוסס על ספר מאת ג'יימס מ' קיין ("הדוור מצלצל פעמיים", "מילדרד פירס") עובד לתסריט שנון על ידי במאי הסרט, בילי ויילדר והסופר ריימונד צ'נדלר – וידוע שהשניים לא הסתדרו. העלילה מספרת על סוכן ביטוח (פרד מקמורי) שנופל ברשתה של פאם פאטאל (ברברה סטנוויק באחת מהופעותיה הגדולות ביותר, עוטה פאה בלונדינית ועונדת צמיד על קרסולה), שמציעה לו לרצוח את בעלה, כך שהדבר ייראה כתאונה והם יתחלקו בדמי הביטוח. הסרט גדוש בסצינות שהיו לקלאסיות ויש בו אירוניה ארסית שאיפיינה מאוחר יותר את הקומדיות הגדולות של ויילדר. עם אדוארד ג' רובינסון, טוב כתמיד כעמית של הגיבור.

זה קרה בברוקלין

אם־ג'י־אם, א', 22:00, 104 דקות

פרנק סינטרה היה בשיא הצלחתו כאליל נערות, שהופעותיו עוררו היסטריה המונית כשכיכב ב-1947 בסרט מוזיקלי מינורי זה. הוא מגלם בו זמר מתחיל שחוזר לברוקלין אחרי שרות צבאי של ארבע שנים. בעלילה מעורבים שרת בית הספר התיכון שהוא למד בו (הקומיקאי ג'ימי דוראנטה), שבדירתו הוא מתמקם; מורה למוזיקה (קתרין גרייסון), שבה הוא מתאהב; בן אצולה בריטי (פיטר לופורד, שהיה מאוחר יותר חבר ב"חבורת העכברושים" של סינטרה), שמגיע לאמריקה כדי ללמוד מוזיקה; אחות רחמנייה שהוא פגש בצבא (גלוריה גרהם), ועוד. ריצ'רד וורף ביים ללא ברק, אך סינטרה הצנום חביב והסרט הניב להיט, "Time after Time".

מחול הצללים

יס 3, ג', 22:00; ד', 17:26, 101 דקות

ביעילות חמורת סבר מספר סרטו של הבמאי הבריטי ג'יימס מארש מ-2012 על אשה מצפון אירלנד (אנדראה רייזבורו), שב-1993 נתפסה בידי הבריטים כשניסתה להטמין פצצה בלונדון. כדי לא להישלח לכלא ובנה יילקח ממנה, כופה עליה סוכן בריטי (קלייב אוון) להפוך למשתפת פעולה עם הביון הבריטי. הסרט מתאר היטב את אופיה המאיים של המלכודת שאליה נקלעת הגיבורה ואת האפלוליות המוסרית בתוכה היא והמפעילים אותה פועלים. הוא מבוים היטב, מתעד במיומנות את האתרים בבריטניה וצפון אירלנד שבהם הוא מתרחש וצוות שחקניו, שכולל גם את ג'יליאן אנדרסון, עושים עבודה מהימנה.

ג'נטלמן ג'ים

אם־ג'י־אם, ג', 22:00, 104 דקות

ביוגרפיה קולנועית מ-1942 של ג'יימס קורבט, שמתארת גם כיצד נהפך לאלוף העולם באגרוף ב-1892 וגם כיצד האגרוף היה לספורט מכובד שחוקיו נקבעו באותן שנים. הביוגרפיה אינה מדויקת, כדרכן של ביוגרפיות שהופקו בהוליווד בעידן הקלאסי, אך הוא סוחף ומבדר לא מעט בזכות הופעתו של ארול פלין בתפקיד הראשי, שהחן שלו בולט במיוחד בסרט הזה והוא טען תמיד שזהו סרטו המועדף. העלילה מתארת את הרקע הדל ממנו הגיח קורבט, את משפחתו האירית התוססת, ואת הרומן שהתפתח בינו לבין אשת החברה הגבוהה בסן פרנסיסקו (אלכסיס סמית), שתחילה כמובן נרתעת ממנו. ביים ראול וולש המיומן, יוצרם של סרטים כגון "הרי סיירה הגבוהים" ו"חום לבן". עם שחקני משנה ידועים בתקופתם ובהם ג'ק קרסון, וורד בונד ואלן הייל.

בר מזל

אם־ג'י־אם, ד', 22:00, 178 דקות

ב-1973, שנתיים אחרי הופעתו המכוננת בסרטו של סטנלי קובריק "התפוז המכני", חזר השחקן מלקולם מקדאול אל הדמות שהוא גילם ב-1968 בסרטו של לינדסי אנדרסון "והיה אם...", הופעה שפירסמה אותו לראשונה. בסרט זה, שאף אותו ביים אנדרסון, בכיר במאיה של אנגליה באותן שנים מהפכניות, עובר שורה של מהפכים אישיים ומקצועיים, חלקם טובים וחלקם רעים, בתור סוכנה של חברת קפה. הסרט מתייחס במודע למסורת הרומן הפיקרסקי הבריטי, שתיאר את מהמורות חייו של גבר צעיר ("טום ג'ונס" של הנרי פילדינג הוא אחת הדוגמאות הידועות ביותר), ועושה זאת במסגרת קולנועית בעלת גוון ניסיוני משועשע, שמשלבת בין דרמה, קומדיה וסרט מוסיקלי כדי לייצר אלגוריה על שיגיונותיה של השיטה הקפיטליסטית. התוצאה מקורית, שנונה, לעתים מעט טרחנית אך לרוב מפתיעה ומבדרת מאוד. עם צוות שחקנים מכובד שכולל את ראלף ריצ'רדסון, רייצ'ל רוברטס, הלן מירן הצעירה, מונה וושברן והמוזיקאי אלן פרייס, שמגלם את עצמו, והוא ולהקתו מלווים את הסרט בשירים.

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ