השף עם הטישו: מאיר אדוני פותח את הלב

הוא לא חוטף קריזה במטבח, סולד מעצלנות ומת על הסירים של סבתא. מאיר אדוני, השף הרגיש מ"משחקי השף" מחפש נשמה מבשלת שיוכל לעוף איתה הכי גבוה

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

עבורכם הוא שף הממחטות מ"משחקי השף" - האיש שלא מהסס להזיל דמעה ולחבק מתמודד מעל סיר אורז, אך מאחורי תדמית הרגשן מסתתרת גם מולקולריות קולינרית בלתי מתפשרת של מקצוען אמיתי. מאיר אדוני נמצא במטבח המקצועי מעל ל-20 שנה, ועומד מאחורי שלוש מהמסעדות הבולטות בתל אביב: המזללה, כתית ובלו סקיי.

» משחקי השף: סוף סוף אוכל» מתכון למח'מאר של חג' כחיל» ראיון עם עומר עילואן»מאיר אדוני לא מפחד מביקורתאדוני מוגדר כשף מודרני שיצר שפה משלו בעולם הקולינרי הישראלי. עם זאת, האוכל שלו מושפע עמוקות משורשיו, ותרבות הבישול שספג מאמו וסבתו. ב"משחקי השף" הוא מנסה להתנער מהתדמית הגבוהה ולהתחבר יותר ליצר ההרפתקנות והנשמה של המתמודדים. הרגישות שלו באה לידי ביטוי בכל פרק וזה בהחלט הזמן להכיר אותו מקרוב. פגשנו את האיש שמאחורי הדמעות לשיחה על אהבה, פלפלים חריפים וקריזות במטבח.

טישו, מישהו? מאיר אדוני (צילום: דן פרץ)

איזה מטבח אתה מעדיף?"כאחד שהגיע לעולם הזה מלא באהבה וריגוש לאוכל, כל מטבח באשר הוא שנעשה באהבה, בכבוד ובצורה נכונה, כזה שיוצר עונג - זה מטבח שאני אוהב ומעדיף".

קרוקס או בירקיז (בירקנשטוק)?"בירקנשטוק! ללא כל צל של ספק".

בלי איזה מרכיב הכי קשה להסתדר במטבח לדעתך?"מלח, היינו אבודים בלעדיו".

מה כלי הבישול ששווה הכי הרבה כסף במטבח הביתי שלך?"יש לי מטבח מאוד צנוע. לדעתי המיקסר הוא היקר מבחינה כספית והסירים שאימי קנתה לי עוד בצעירותי הם היקרים לי ביותר נפשית. אני קשור אליהם".מה המנה הכי מאתגרת להתקנה מבחינה אסתטית, לדעתך?"דייסה".כשאתה חוטף קריזה במטבח, איך זה בא לידי ביטוי?"זה לא קורה לי הרבה, ממש לעיתים נדירות. במיזה וזה בא, אני יוצא לחצר האחורית של המטבח לנשום אוויר ולהיות כמה דקות עם עצמי".

איזו תכונה אסור שתהיה למי שרוצה להיות בשלן מקצועי?"עצלנות זו תכונה שאסור שתהיה במטבח, גם לא עיגול פינות".מי הגיבור הטלוויזיוני שלך ומדוע?"השף אנתוני בורדיין, כיום השף האחראי של בראסרי לה האל ניו יורק. יש משהו שמחבר אותי לדרך ולתחושות שהוא מעביר במסעות האוכל שלו בעולם. אני מזדהה עם הייצר והתשוקה שלו, שקיימים גם בי כשף וכאדם".מה דעתך על תוכניות בישול?"אני חושב שתוכניות הבישול העצימו וקידמו מאוד את הקולינריה בעולם בכלל ובישראל בפרט. הצופים מבינים את המורכבות והקושי יחד עם האומנות והיצירה מאחורי המטבחים היומיומיים שנוצרים בארץ ובעולם. הם לומדים לדעת, לבקש ולהעריך, ומתקדמים יחד איתנו, השפים, במעלה ההתפתחות הקולינרית. כל תחום המזון, ההסעדה, חומרי הגלם והבישול קפצו שנות אור בעשר השנים האחרונות, ולתוכניות הבישול יש חלק מהפצת הבשורה הזאת. יחד עם זאת, יש תוכניות שקצת נהפכו למגזין שיווק ומכירות של המוצרים המתפרסמים בהן וזה מעיב על העניין. ברור לי שזה צורך כלכלי מתבקש, אבל עדיין".מה הפדיחה הכי גדולה שעשית במטבח?"בישלתי פסטה לילדים בסיר מים שדקות לפני כן טבח שלי בישל בו פלפלים חריפים בהזיות (המים נשארו צלולים). היה מאוד לא נעים לגלות את זה". איזו ארוחה בלתי נשכחת בישלת, ולמי?"הכבוד הגדול שזכיתי לו היה לבשל ארוחה לרגל 100 שנה לתל אביב. הארוחה הייתה בניו יורק במוסד קולינרי שהוא מהמכובדים בעולם, "גימס בירד". בישלתי לעשירי העיר וזה היה שבוע קולינרי מרתק ומרגש שהסתיים בארוחה סופר מאתגרת ומוצלחת שלעולם לא תישכח".בתור מי שידוע באוכל הגורמה היקר שלו – באיזו גישה תנקוט לגבי המתמודדים, שמן הסתם מנוסים בבישול אוכל ביתי בעיקר?"הגישה שלי למתמודדים תהיה כמו הגישה שלי לחיים והיא החיפוש אחר הנשמה הנכונה, נשמה שמלאה באהבה לחיים וברגש. כזאת שרוצה לצרוח מאושר כשהיא מבשלת או אוכלת, כזאת שאני אוכל לעוף איתה הכי גבוה קודם כאדם ורק הרבה אחרי כטבח".

צורח מאושר כשהוא מבשל. מאיר אדוני (צילום: אורית פניני)