לצחוק על רושפלד ולהשאר בחיים

לאחר התכתבויות אינטנסיביות באינסטגרם - משה משה  ויונתן רושפלד יוצאים מהרשת ומגיעים לארץ נהדרת. גם חיים כהן היה שם

יעל רייף, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל רייף, עכבר העיר

הדמות האחראית והמהוקצעת ביותר שניצבת על סט המערכון החדש והמצחיק של ארץ נהדרת היא יונתן רושפלד. הוא עומד וממתין בסבלנות עד ה"אקשן" המי יודע כמה, יודע את הטקסט בעל פה, וכשיש מקום לקצת הלצות, צוחק ומצחיק את הסט. מי היה מאמין שככה מתנהג השופט הרציני והמלומד של מאסטר שף, שאחד מכינויי החיבה שלו הוא "מעורר המורא".» מאסטר שף - לכל הכתבותלידו עומד יובל סמו ועל פניו פרושה ארשת המגלומניה של משה משה, הסופר שף-עם-זיקה-גדולה-לבית- אמא אותו הוא מגלם. הוא דווקא רציני הרבה יותר וגם בהפסקות מקפיד להישאר בדמות. הכימיה ביניהם מצויינת והם עובדים יחד נהדר. בראיונות שיקיימו אחרי הצילומים יגלו השניים הומור עצמי ואף יספרו על תוכנית עתידית לפתוח יחדיו מסעדה בשם "המקל והגזר" ואחריה בורדל אורגיות מסוגנן שינוהל ויתופעל על ידי שפים בלבד. חזרה לסט. הסיבה שלשמה התכנסנו כאן היום היא חובת ההוכחה. הכל התחיל באמירה יומיומית של רושפלד למשה. משהו בסגנון "אני גאון, אתה לא גאון", שהתלקחה במהירות לכדי הכתרת המגלומן הבא של עולם הקולינריה הישראלית. רק שבכל אותו זמן ניצב לו מהצד השני של לוח השידורים במקום דיי צמוד, השף משה משה עם הפאסון, הכישרון והבלורית הסמיכה ואיים על מעמדו של הראשון. הערב סוף כל סוף יוכרע מי מהם הוא הגאון האמיתי ומי המתחזה.

רושפלד הוא לא היחיד שהועבר מכס השיפוט לעמדת הקומיקאי. על הסט נמצא גם חיים כהן שהגיע לבקר ולקחת חלק במערכון. בהפסקה, על קפה, תוך המתנה לתפקידו הנכסף, הוא מפתיע ומספר שרושפלד, על אף התדמית הדידקטית המרתיעה, מתפקד על תקן המצחיקן של הסט של מאסטר שף. "אנשים לא מכירים את רושפלד, אבל יש לו הומור מטורף. הוא אומנם במאסטר שף, אבל הוא צריך להיות פה, עם החבורה המצחיקה הזאת. יש לו חוש הומור מטורף והוא חקיין על שמחקה את משה משה בצורה מדוייקת ומצחיק אותנו בטירוף", מספר כהן.

רושפלד מצחיק אותו. חיים כהן (צילום: צילום מסך)

האיש המצחיק שאסור לצחוק עליו

איך הצליחו לשכנע את רושפלד להגיע לכאן ולצחוק יחד עם סמו על עצמו?כהן מסביר: "כשקוראים לך מארץ נהדרת, אתה לא אומר לא. צריך להודות בזה. זה כבוד גדול ואנחנו מתים על התוכנית, ואם אפשר לקחת ולו חלק קטן, אז בשמחה. בטח ובטח בתוך הנושא הקולינרי ועוד עם סמו שהוא מפיל בדמותו של משה משה, השף הלאומי שלנו. לדעתי לא היו צריכים לשכנע את רושפלד בכלל. הרימו אליו טלפון ותוך שניה הוא אמר כן. אני עוד שיחקתי אותה. אמרתי לעצמי ' אני אענה להם עוד שעה כדי שלא יחשבו שאני מתלהב', והתלהבתי. אצל רושפלד הנשמה, השכל, ההומור והשנינות שלו הם לגמרי פה".

לא מתסכל אותך שלקחו את כל המכלול הזה של להיות שף מצליח ומוכשר, ועיצבו את זה לכדי דמות כזו מוקצנת?"קצת הומור עצמי וקצת לצחוק על עצמנו זה הכי טוב. זה לא רק עושה טוב כשאתה צוחק, אלא גם נותן לך מראה ואתה יכול לעצור ולהסתכל על המקום שבו אתה נמצא ולעשות פיין טיונינג של המקום הזה, וזה בעיני מקסים".

תשומת לב תרבותית

שעה מאוחר יותר בסט הצילומים. רושפלד עדיין שומר על אותה רצינות מקצועית, אך ככל שהקאטים הולכים ומתרבים מסיבות הפקתיות, ההומור שלו הולך ומתגבר אל עבר בדיחות בסגנון פריסטייל. אותי הוא מצחיק. בסוף המערכון הוא יוצא מהסט מחויך, ובמהלך כל הראיונות המצולמים לכלי התקשורת השונים, הוא וסמו בדמותו של משה משה, מתנהגים כמו חברים מהמילואים וקורעים זה את זה בבדיחות פנימיות שזר לא יבין. וגם כשלא מבינים, כולם מסביב נקרעים. ציפור קטנה בשם חיים כהן סיפרה שיש לך כישרון קומי יוצא מן הכלל ושאתה הדמות הכי מצחיקה על הסט. איך זה שרק עכשיו זה יוצא החוצה?רושפלד: "רשמית זאת לא הפעם הראשונה. בשנה שעברתי השתתפתי בארץ נהדרת עם ברלד וסמו, וזו כבר הפעם השנייה. אני נורא אוהב לצחוק, ואני אוהב לעשות את זה בקרב אנשים שיש לי ביטחון לידם ושהם חברים שלי. הם אלו שרואים את הצד השני שלי- המצחיק. יש מקרים שבהם צריך לעבוד קשה בשביל לשכנע אותי לעשות משהו, במקרה הזה סמו הוא נערץ וההחלטה היתה קלה". לא מעליב אותך להפוך למושא חיקויים וירידות? הרי השף משה משה עוצב גם בהשראתך."ברלד עשה חיקוי שלי לפני שבועיים והיה מקסים. אנחנו גם חברים טובים. כל אחד שזוכה לתשומת לב תרבותית מתוך זיהוי שיש לך איזשהו משהו שעובד ושנעים לצחוק עליו, זה נחמד".למה בחרו במאסטר שף להציג אותך כדידקטי, רציני וקשוח?"יש לי הרבה צדדים ואני באמת דידקטי כשאני מדבר על בישול. אני לא מתייחס לזה רק בהומור ומתייחס למקצוע מאוד ברצינות. הצדדים הכיפיים שלי הופיעו בעונה הנוכחית וראו את זה מאוד יפה. צריך גם להבין שמול מצלמה לוקח הרבה זמן להיפתח וזה לא דבר שאפשר לזייף, ואני בטח לא שחקן מקצועי. עם זאת, הדמות שלי במטבחים ובאוכל היא דמות אמיתית. אני שף קפדן ומתייחס לאוכל ברצינות".מה דעתך על כל אותם שפים עתירי קעקועים ומושחזי אינסטגרם שעל דמותם השף משה משה מבוסס?"אני לא עוקב אחרי הרבה אנשים באינסטגרם, ומי שכן הם חברים קרובים שלי ולאו דווקא שפים. אבל אין באינסטגרם שום דבר פסול כל עוד זה לא בא על חשבון האוכל".

צפוי בעתיד שיתוף פעולה עם שף משה משה?"בהחלט. הוא מגיע לבשל אצלי במסעדה ואנחנו עושים ערב לובסטרים כשר. אנחנו מרימים ארוחה כזאת גם בבני ברק עם המון כבוד לאמא והרבה בכי ודמעות".