מה תעשו עם 70 מיליון שקלים?

שמוליק לוי היה יוצא לטיול מסביב לעולם, נתי קלוגר הייתה מספרת רק למשפחה ודב נבון מוותר מראש על הפנטזיה - חברי הקאסט של הסדרה החדשה "70 מיליון סיבות לעושר" מדברים על הקשר בין כסף לאושר

שרון מגנזי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון מגנזי, עכבר העיר

מה קורה לאדם שבחשבון הבנק שלו נוחתים יום אחד 70 מיליון שקלים? קונה ארמון? אולי אי קטן בקאריביים? נותן למשפחה? תורם הכל לצער בעלי החיים? עם השאלות המרתקות האלה מנסה להתמודד השחקן שמוליק לוי, שמככב בתפקיד הראשי בסדרה החדשה "70 מיליון סיבות לעושר", שתעלה בקשת במוצ"ש הקרוב. "שלוש שנים של טיול מסביב לעולם בתנאים הכי נוחים, שזה קודם כל אומר שירותים צמודים ושינה טובה ונוחה", פוסק לוי, בראיון שנערך עמו על סט הצילומים. "עיסוי כל בוקר, מטפלת צמודה לילד ושיביאו לי את הארוחות מהמסעדות הכי טובות. המאמץ היחיד שלי יהיה להביא את האוכל מהצלחת לפה, את התנועה הזאת אעשה לבד".

עבור דב נבון, שמגלם את חברו הטוב של הגיבור, התשובה קצת פחות מיידית. "אף פעם לא חשבתי שאני אזכה", הוא אומר בקולו המוכר והמיוסר, "אני לא ממלא טפסים, אין לי פנטזיות כאלו, זאת שאלה שלא נמצאת אצלי אפילו במחשבה, אני השלמתי עם זה שאני חי בלי זכייה. אני חי עם מה שאני עושה. אם בכל זאת הייתי זוכה אני מקווה שהייתי מצליח לשמור עליי ולא ללכת לאיבוד, כי יש כאלו שזכו ומהר מאוד איבדו את הכסף ואיבדו את עצמם. כיף לי שאני לא חושב על זה, כי אני יודע שזה לא יקרה אף פעם. אני לא מהמר בשום כיוון. מהבחינה הזאת אני די משעמם. אני חי את המציאות".

ומה אתם הייתם עושים? 70 מיליון סיבות לאושר (צילום: רונן אקרמן)

הסכם ממון לו היה לי

"70 מיליון סיבות לעושר" מגוללת את סיפורו של אלי קונפורטי (לוי), שמאי ביטוח תפרן וחסר שאיפות, שמגשים את החלום הישראלי וזוכה בלוטו בסכום עתק של 70 מיליון שקלים. לכאורה נדמה שכל בעיותיו באו על פתרונן, חוץ מאחת קטנה: הוא יאלץ לחלוק את הזכייה עם אשתו (נתי קלוגר). אמ-מה, אלי ואשתו שרי, לכודים כבר שנים בנישואים חסרי אהבה, מלאי שנאה ותיעוב, שמגיעים לסף פיצוץ בדיוק כשהמזל המזומן דופק בדלת. וכך, עם השמחה על הזכייה מגיעה גם ההבנה שחצי מהסכום ילך לאישה שהוא רוצה להוציא מחייו. כדי לחסוך את החלוקה, אלי מחליט להסתיר מאשתו את הכסף הגדול, לוותר על הגירושים ולהמשיך בחיי הנישואים הלא מאושרים איתה, רק שלא תהנה מזכייה. כדי להוציא לפועל את פרויקט ההסתרה הגדול, הוא מגייס את חברו הקרוב הרצל (נבון).

לצד שלושת השחקנים מככבים גם מיכאל הנגבי, אריה מוסקונה, יעקב בודו, עירית קפלן, מרים זוהר, פירה קנטור ועוד. ליאת אזר משחקת את מרינה, מנהלת דוכן הפיס בו מרבה אלי לשלוח טפסי זכייה. היא מתגוררת עם אמה הזקנה ובתה אוליה ('אולי' הקטנה), שסובלת ממחלה המעוותת את שיניה ולסתה, וצריכה לעבור ניתוח יקר. אלי הוא שינוי מרענן בסבל של חייה, במיוחד כשהוא מציע לה לשלם עבור הטיפול בבתה.

עשיר ובריא או עני וחולה

במרכז הסדרה עומדת השאלה – האם כסף יכול באמת להביא אושר? "כשהייתי בן 32 גרתי שנה בהולנד, הייתי תפרן, אבל לאחר שנה הבנתי את ההבדל המהותי בין רמת חיים לאיכות חיים", מספר לוי. "איכות החיים שלי בהולנד הייתה בשמיים והרקיעה שחקים. נהניתי לחיות, לבלות, הייתה לי אהבה, הכל היה כמו חלום - להתהלך על ענן עם גרוש בתחת. כיום, רמת החיים שלי גבוהה יחסית, אבל בארץ באופן כללי אין שקט נפשי, אין איכות חיים". עבור נבון הכסף רק מקצין את המצב הקיים: "אם זה טוב אז יהיה טוב יותר, אם רע יהיה רע יותר", הוא אומר. "בעוני אין רומנטיקה, בסופו של דבר זה אתה עם עצמך והכל זה רק תפאורות".

"חד משמעית עדיף להיות ממוצע ומאושר מאשר עשיר ולסבול", אומרת קלוגר - אשתו של לוי בסדרה. "תמיד טוב שיש, אבל זה לא העיקר בחיים". גם ליאת אזר בוחרת בתשובה הדיפלומטית: "להיות עשיר זה דבר שיכול לסחרר ולהוציא אותך משיווי משקל, אלא אם כן יש לך רגליים על הקרקע ועמוד שדרה מספיק חזק", היא אומרת. "ברור שאושר זה הכי חשוב, אני מעדיפה להיות ענייה ומאושרת מאשר להיות אומללה עם כסף".

ממי הייתם מסתירים את הזכייה?נבון: "יש את הדבל'ה 'לפני' ויש את הדב'לה 'אחרי'. דבל'ה של 'לפני' לא היה מתאפק והיה מספר, כי לא היה לי פנים ולא היה לי חוץ, אין דלת, אין בית, אין רחוב, אז בטח הייתי מספר לכולם. ויש את הדב'לה החדש, שיותר מבדיל בין פנים לחוץ, אני חושב שהייתי בוחר לספר למעט מאוד אנשים. בהתלהבות המיידית של הזכייה הייתי מספר רק למשפחה הקרובה שלי".קלוגר: "הייתי מסתירה מכולם חוץ מהמשפחה הקרובה שלי".לוי: " אני חושב שהייתי מספר לכולם, אבל קודם כל לזוגתי כמובן ולבן שלי שהיה מרוויח מהזכייה הזאת".אזר: "לא יודעת אם יש מישהו שהייתי מסתירה ממנו, אולי ממס הכנסה?"

איכות זאת מילה גסה

לוי, שגם שותף ביצירת הסדרה עם דורון צור, רואה את הדברים קצת אחרת. לא מזמן נולד לו ולזוגתו ילד חדש, שמשפיע, כך נראה, על כל סדרי העדיפויות. "אני אוהב אותו מאוד ונהנה להיות אבא, אבל איכות חיים ורמת חיים לא תמיד הולכות ביחד", הוא מסביר. "אני תמיד שם את ההימור שלי על איכות חיים, כי אין דבר שמשתווה ללהיות שמח ממה שיש. להיות עשיר ושמח זאת לא אקסיומה. וודי אלן אמר פעם שאין הבדל בין הסבל של אדם עשיר שתוהה על חייו, לבין אדם עני שמחפש את הלחם שלו - שניהם סובלים. אז אני מעדיף להיות ב'פחות' ולהיות מסופק וליהנות, וגם להיות מודע לזה שטוב לך ולהיות שמח".

כסף יכול לבנות או להרוס זוגיות?"בסדרה הסיפור מתחיל מהרצון של בני הזוג להתגרש, ולא הכסף הגדול הוא שהורס, אלא דווקא שקר הסתרת הזכייה של אלי מאשתו. הוא לא רוצה שחצי מהכסף יעבור אליה ולכן הוא 'מנסה' לאחות את היחסים הבלתי נסבלים שלו איתה. במקרה זה לדעתי יש שני הפסדים - גם ההסתרה וגם החיבור המחודש והשקרי. בחיים האמיתיים? אני לא יודע לומר, כי אף לא הייתי כזה עשיר. עם הכסף שאני מרוויח, זה לא צריך להדאיג אותי".