גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

הפרויקט הטלוויזיוני־קולנועי "24 שעות ירושלים" לא יוקרן בירושלים, כך נודע בימים האחרונים. הפרויקט השאפתני, שאמור היה להיות מוקרן בחודש הבא, במסגרת פסטיבל הסרטים בעיר, לא יוקרן וזאת בעקבות לחצי השותפים הפלסטינים בפרויקט וארגונים המתנגדים לנורמליזציה.

העבודה על "24 שעות ירושלים" החלה כבר לפני כמה שנים, בעקבות פרויקט חלוצי זהה שנעשה על העיר ברלין. במסגרת הפרויקט הגרמני, עקבו עשרות במאים במשך יממה אחרי עשרות דמויות החיות בעיר. בדיוק שנה אחר כך הסדר שודר בטלוויזיה במשך 24 שעות, כשהזמן המתואר בו נאמן בדיוק לשעה המצולמת (כלומר בשעת צהריים יכלו הצופים להתבונן במה שנעשה בחיי הגיבורים באותה השעה בדיוק, שנה קודם לכן). הפרויקט על ירושלים, שאושר כבר בסוף שנת 2011, נעשה ביוזמת צוות גרמני, ובראשו מונה לעמוד הבמאי גבי ביבליוביץ'. על פי התוכנית, אמור היה הפרויקט להיות משודר בארץ בערוץ 8, שאף תיכנן לשדרו באופן רציף בערוץ 20. אלא שעוד לפני הצילומים החלו הבעיות: בתום תשעה חודשי תחקיר וכמה ימים לפני הצילומים, החליטו השותפים הפלסטינים להחרים אותו.

סינמטק ירושלים. מחלוקות רבותצילום: איל ורשבסקי

הפרויקט, כך התברר, עורר לחצים מטעם ארגונים נגד נורמליזציה ואת מעורבותו של מייסד תנועת החרם נגד ישראל, עומר ברגותי. הארגונים מחו על תמיכת קרן ירושלים לטלוויזיה וקולנוע בפרויקט, וגם על חלוקת הדמויות שנעשתה בהתאם להרכב הדמוגרפי בעיר ולא שווה בשווה, ישראלים ופלסטינים. טענות היו גם כלפי העובדה שהבמאי האחראי הוא ישראלי. התברר כי כמה מהמפיקים והמעורבים מהצד הפלסטיני אף קיבלו איומים על חייהם בעקבות הפרויקט ונאלצו לפרוש ממנו.

לבסוף, לפני למעלה משנה, בחודש אפריל 2013, הוחלט לשנות את התוכנית המקורית כך ששליש מהדמויות תהיינה ישראליות, שליש פלסטיניות ושליש אירופים החיים בעיר. במאי פלסטיני, שאדי סרור, מונה לעמוד בראש הצוות הפלסטיני וביבליוביץ' מונה לעמוד בראש הצוות הישראלי לצד המפיקים מוש דנון וטליה קליינהנדלר, ומעל כולם מונה איש מקצוע אירופי. הפרויקט כולו, שבו היו שותפים 60 במאים ו–90 דמויות, צולם בחודש מאי, בשנה שעברה, ושודר בחודש שעבר בארבע תחנות אירופיות— ארטה, וכן תחנות שידור בגרמניה, נורווגיה ודנמרק.

אלא שבסוף השבוע שעבר צצו מכשולים נוספים. הקרנה ברמאללה, שלוותה בפאנל בהשתתפות המפיק הגרמני, תומס קופוס, כמה מהבמאים הפלסטינים, וכן ברגותי ואחרים, בוטלה אחרי ויכוחים סוערים בפאנל. שידורו של הפרויקט כולו בטלוויזיה הישראלית בוטל עוד קודם, אבל הקרנה חגיגית של חלקים ממנו, שתיכנן ערוץ 8 לערוך, מצויה כעת אף היא בסימן שאלה. "בתור ישראלי, לא ידעתי איך חיים חלק מהאנשים בבירה שלי, בלי מים", מסביר ביבליוביץ', "חשוב היה להראות את זה, אבל דווקא מי שהאינטרס שלו היה הכי גדול, הם שסיכלו את זה. היה לי תסכול עמוק מחוסר היכולת לשתף פעולה. חשוב כל כך לישראלים לראות מה קורה בבירה שלהם, אבל השותפים הפלסטינים לא הצליחו לראות מעבר לזה. ברגע שהיה כתוב על זה 'ישראל' או 'ישראלים' — בעטו בפרויקט".

תומס קופוס, המפיק הגרמני האחראי, מסר בתגובה: "היו לנו בעיות רבות סביב הפרויקט, אף שהוא נעשה ללא תמיכה כספית ישראלית או פלסטינית. לא ידענו שגם ההקרנות עצמן יעוררו בעיות. המצב כרגע רגיש מאוד ואני עצמי מאוכזב מאוד שכך קרה. ננסה להיאבק על הפרויקט שאחרי שנים של הכנה, יוקרן לפחות פעם אחת בעיר בה נוצר".

מפסטיבל ירושלים לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ