הטלוויזיה המסחרית מציגה: המלחמה שהרגה אותי

משדרי החדשות השתלטו על לוח השידורים, והמפרסמים עוצרים את הקמפיינים. בערוצים המסחריים סופרים הפסדים של עשרות מיליוני שקלים, ומתחילים לקצץ

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

בזמן שמשדרי החדשות לא עוצרים כדי לקחת נשימה, הערוצים המסחריים מתחילים לצבור מינוס. הפסדים של מיליוני שקלים נרשמו כתוצאה מאובדן הכנסות מפרסום, הן ברשת, הן בקשת והן בערוץ 10. אתמול נשלחה לעובדי רשת הודעה על יציאה לחופשה כפויה החל מהיום (רביעי) ומחר. "לאור המצב הנהלת רשת קיבלה החלטה על יציאה מרוכזת לחופשה בשלב זה מדובר על ימי רביעי וחמישי הקרובים, בהם לא תתקיים עבודה שוטפת ברשת", כך נכתב בהודעת ההנהלה, שנשלחה לכ-170 עובדים. "כל זאת מתוך מטרה של חיסכון בעלויות – וכדי להימנע מצעדים קשים יותר בהמשך כגון הקפאת משכורות וקיצוצים. אנו תקווה כי מהלכים אלה לא יחריפו ולא יפגעו בהמשך דרכנו כחברה מובילה. בהזדמנות זאת רוצים להודות לכולם על העבודה המאומצת בשבועות האחרונים והפעילות בתנאי אי וודאות, שמייצרת לכולנו תקופה מאתגרת זאת".

יש לציין כי רשת אינה משדרת בימי רביעי וחמישי, וכן כי הפקות הבוקר – ובהן תוכנית העולם הבוקר עם אברי גלעד והילה קורח ממשיכות כסדרן. בנוסף השיקו בערוץ רצועת לילה עם שי גולדשטיין ונעמה חן, שמשודרת בין 00:30 ל-02:00. גורמים בזכייניות מדברים על ירידה של כ-85% בתפוסת הפרסום בלוח השידורים, כשבשישי האחרון (יום של קשת) שודרו החדשות ללא פרסומות כלל. בנוסף טוענים כי רשת וקשת מחויבות לפי חוק בהעברת תקציב לחברת החדשות – שנמצאת בבעלותן. עוד מדווחים כי ההפסדים מהירידה בהכנסות הפרסום עומדים על למעלה מ-10 מיליון שקלים בשבוע - בשלושת השבועות האחרונים. יחד עם זאת, יש מי שמבקשים להדגיש כי הפרסומים של הזכייניות על הפסדיהן היא ניסיון לזכות בהקלות מצד הרשות השנייה – בגלל ההפסדים הכבדים. ואכן בכנס חירום שנערך השבוע, בו השתתפו גם ערוץ 10, ערוץ 9, ערוץ 24, הזכייניות וחברות החדשות שלהן, פנו כל גופי השידור לשר התקשורת לצורך קבלת הקלות. משלבים כוחות. אבי צבי מנכ"ל רשת, ואבי ניר מנכ"ל קשת (צילום: אנצ'ו גוש - ג'יני)אז מה נדחה? ברשת כבר נדחו חמש תוכניות של דה וויס, וכן פרקים של המיזם. בקשת נדחתה ההשקה של "הפרלמנט", "יצאת צדיק" הורדה לעת עתה מהאוויר והעבודה על "מועדון לילה", שהייתה אמורה לעלות בחגים, הוקפאה. מערכת "חי בלילה" הוצאה לפגרה מוקדם מהצפוי, ותשוב לאוויר באוקטובר. גם תוכניותו של אייל קיציס עדיין לא עלתה לאוויר, ובזכיינית מקווים שבשישי הקרוב כבר יוכלו להשיקה.

בערוץ 10, שנמצא ללא קשר למצב בתקופה של שינויים וקיצוצים, החליטו לזמן כמעט 20 עובדים לשמוע – כך נודע לעכבר העיר. שם עומדים ההפסדים מפרסומות בשבועות האחרונים על קרוב ל-20 מיליון שקל. כניסתו של המנכ"ל החדש-ישן יוסי ורשבסקי תהיה אפוא מורכבת וקשה במיוחד, ולפי שעה גם שם נעצרו כל ההפקות העתידיות.