סרטי השבוע המומלצים בטלוויזיה

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
אורי קליין

המשרת

יס 1, ו', 21:30; שבת, 14:20, 132 דקות

סרטו של לי דניאלס ("פרשס") מ-2013 הוא מצגת קולנועית שמבקשת, דרך סיפורו של ססיל גיינס, ששימש כמשרת ראשי בבית הלבן במשך שישה עשורים ושירת שמונה נשיאים, לדון במקומם של השחורים בחברה האמריקאית הלבנה והתמורות שחלו בה במשך השנים שבהן גיינס מילא את תפקידו. זו משימה יומרנית, שגדולה על הבמאי, והתוצאה, שמנסה לשלב בין הפרטי לציבורי ולהיסטורי, נעה בין הפשטני לדידקטי עם נגיעות של אמביוולנטיות המהולה בסנטימנטליות. פורסט ויטאקר מהימן בתפקיד הראשי, אופרה וינפרי מגלמת את אשתו בקורקטיות ולצדם מופיעים גם ונסה רדגרייב, מרייה קארי, רובין ויליאמס, טרנס האוורד, קובה גודינג ג'וניור, ג'ון קיוזאק, אלן ריקמן וג'יין פונדה, משעשעת כננסי רייגן.

גטסבי הגדול

הוט גולד, ו', 22:00; שבת, 15:00, 143 דקות

הגרסה הקולנועית הרביעית של הרומן של פ' סקוט פיטצג'רלד מ-2013, שביים באז לורמן האוסטרלי, מבליטה את ההיבטים המיתיים של המקור הספרותי, שהצטברו עם השנים, וגם את הרלבנטיות של הסיפור לחלום האמריקאי שהתנפץ פעם נוספת על סלעי המציאות. הסרט, שמבוים בראוותנות ואף באקסצנטריות המאפיינות את יצירתו של לורמן ("רומאו ויוליה", "מולן רוז'"), הוא עיבוד קולנועי אינטליגנטי שפונה אל המחשבה ויוצר חוויה בעלת ייחוד. לא הכל פועל כאן, כמו, למשל, כמה מסיפורי המשנה והשימוש בסמלים שלקוחים מהרומן המקורי. אבל לאונרדו דיקפריו מביע היטב את האניגמטיות של גטסבי, החולם האולטימטיבי, שעורג אחר אהבתו האבודה לדייזי (קרי מאליגן) ואפילו השימוש במוזיקת היפ־הופ במקום מוזיקת הג'ז שאיפיינה את התקופה שבה העלילה מתרחשת, עובד. עם טובי מגווייר וג'ואל אדג'רטון.

סטארבק – תורם סדרתי

יס 3, ו', 22:00; שבת, 17:14, 105 דקות

סרטו של הבמאי הקנדי קן סקוט מ-2011, שהוא ביים לה גם גרסה אמריקאית ב-2013, בכיכובו של וינס וון, הוא קומדיית מצבים סנטימנטלית, שהיא גם אלגוריה על התבגרות ומחויבות גבריות. סיפורו של גבר (פטריק אואר), שבדיוק כאשר נודע לו שחברתו בהריון, מגלה ש-693 תרומות הזרע שהוא תרם באותה מרפאה בסוף שנות ה-80 הניבו 533 ילדים ומתוכם 142 התאגדו כדי לחייב את המרפאה לחשוף את זהותו של אביהם הביולוגי. הסרט מתעלם מההשלכות החמורות יותר של רבייה המונית זו, נשים בכלל אינן משחקות בה תפקיד משמעותי, וככל שהוא מתקדם נעשה טרחני ודביק יותר.

כוח 10 מנברון

הוט פריים, שבת, 12:00, 118 דקות

סרטו של גאי המילטון, שביים ארבעה מסרטי סדרת ג'יימס בונד, ובהם "גולדפינגר" ו"יהלומים לנצח", מ-1978 מתחיל עם סצינות הסיום של "תותחי נברון" של ג' לי תומפסון מ-1961. פרט לכך שגם הוא מתרחש במלחמת העולם השנייה, מספר על יחידה שחייבת לפוצץ משהו שגורלה של המלחמה תלוי בו ומבוסס על ספר מאת אליסטר מקלין, אין כל קשר בין שני הסרטים, ודאי לא ברמתם. סרטו של המילטון משתמש בכל הקלישאות האפשריות של סרטי מלחמה ופעולה. רק צוות שחקנים מיומן, שכולל את הריסון פורד, רוברט שו, אדוארד פוקס ופרנקו נרו מציל אותו במקצת משיממון מוחלט.

נישואים פיקטיביים

יס ישראלי, שבת, 20:30; ג', 15:00, 90 דקות

סרטו הראשון של חיים בוזגלו מ-1988 הוא אחת הקומדיות המתוחכמות ביותר שהופקו כאן. הוא עוסק בהתמוססות הזהות הישראלית דרך סיפורו של מורה ירושלמי להיסטוריה (שלמה בראבא), שמודיע לאשתו (עפרה ויינגרטן) שהוא נוסע לניו יורק, אבל בעצם מתמקם במלון קטן בתל אביב, שם הוא עוטה על עצמו את זהותו של ישראלי שהגיע לביקור מאמריקה, ועקב אי הבנה מתחבר לקבוצה של פועלי בניין פלסטינים ומתחזה לאילם. המסר של הסרט מדכא למדי, אך בוזגלו מעביר אותו בשנינות והתוצאה נעזרת בהופעתו של צוות שחקנים מצוין, שכולל גם את עירית שלג, יוסי סויה, עידית טפרסון ואלי יצפאן – מבריק כערבי העובד במלון וחובב את ירון לונדון.

חיי עם ליברצ'ה

יס 1, שבת, 22:00, 118 דקות

סרט הטלוויזיה שהפיקה HBO ב-2013 וביים סטיבן סודרברג עושה שימוש שנון בראוותנות, באקסצנטריות ובקיטש שאפיינו את סגנונו של ליברצ'ה, הפסנתרן האקסטרווגנטי, אליל הנשים בלאס וגאס, כדי לספר על יחסיו עם מאהבו הצעיר ממנו, שאותו הוא ניסה לעצב בצלמו. זהו סיפור משעשע ועגום כאחד, שמידה של בוטות ואפילו אכזריות גלומה בו, והוא נעזר בהופעתם המיומנת ואף הנועזת של מייקל דאגלס ומאט דיימון בתפקידים הראשיים. לצדם מופיעים גם רוב לאו, סקוט בקולה, דן אקרויד, פול רייזר.

טיידלנד

הוט פריים, שבת, 22:00; ד', 23:45, 120 דקות

מלבד לצילום המרשים, קשה לומר מלה טובה אחת על סרטו הדוחה של טרי גיליאם מ-2005, שהוא מעין פנטסיה גותית אמריקאית, שמעורבים בה סנאים מדברים, ראשים של בובות ברבי, גופות נרקבות, טיפוסים מפחידים, ובאמצע כול זה, ילדה בת 10 (ג'ודל פרלאנד), בתם של הורים מכורים לסמים (ג'ף בריג'ס וג'ניפר טילי), שמתפגרים בהדרגה. מה כל זה רוצה להביע קשה לומר, מלבד איזושהי תחושה של סיוט נוסח אמריקה, שהתמימות ואובדנה מעצבים אותו. ואמנם, הצפייה היא די סיוט. עם ג'נט מקטיר וברנדן פלטצ'ר.

הסוס הלבן

יס 3, א', 22:00; ג', 14:18, 40 דקות

הבלון האדום

יס 3, א', 22:42; ב', 13:45, 34 דקות

הפיוטיות שולטת בשני סרטים אלה של הבמאי הצרפתי אלבר לאמוריס ויוצרת דימויים של יופי עז ביטוי במקרה של "הסוס הלבן" מ-1953 ושל יופי עדין ומשועשע ב"הבלון האדום" מ-1956. בשחור לבן אקספרסיבי מתאר הסרט הראשון, המתרחש בערבות של דרום צרפת, את הקשר המתפתח בין נער לסוס פראי שאינו מוכן לוותר על חירותו. בצבעוניות סוחפת מספר הסרט השני על ילד שבלון אדום עוקב אחריו ברחובות פריז (הסרט, למרות קוצרו, זכה באוסקר על תסריטו המקורי). שני הסרטים הם משלים המיועדים לכאורה לילדים, אך הם מאותם סרטים נדירים שמיועדים לילדים ולמבוגרים כאחד.

צילום: ANNE MARIE FOX

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ