הערב בטלוויזיה |

דרך זרה

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

"לא רשומים", סרטו של העיתונאי זוכה פוליצר חוזה אנטוניה ורגאס, מתאר תופעה נרחבת בארצות הברית. הסרט, שישודר הערב בערוץ יס דוקו, הוא על מהגרים לא חוקיים, שאותם הוא מגדיר כ"לא רשומים". לפי ההערכות מדובר ב-12 מיליון איש בארצות הברית והוא אחד מהם.

הנטייה היא לחשוב שכולם הגיעו ממקסיקו, הוא אומר, וגם כי רבים הסתננו למדינה ביודעין. אבל זה לא נכון. הנתונים שבידיו אחרים - 1.3 מיליון באים מאסיה, 800 אלף מאפריקה, 300 אלף מאירופה. הוא עצמו בא מהפיליפינים ולא ראה את אמו זה 18 שנה.

מתוך "לא רשומים"צילום: באדיבות yes

ב-1993, בהיותו בן 12, הגיע לארצות הברית. בסרט הוא נזכר כיצד יום אחד אמו העירה אותו, הציגה לו בחור בן 19 שלא ראה מימיו וזה לקח אותו לארצות הברית. שם הוא חי אצל הסבים שלו, מהגרים חוקיים. החיים אצלם גם לימדו אותו כי מה שנראה מהפיליפינים כחיים קלים ופשוטים היו שונים בתוך ארצות הברית. רק בגיל 16, כשניסה להוציא רישיון נהיגה, גילה שהוא אינו חוקי. הפקידה במשרד הרישוי רמזה לו כי עליו לברר את ענייניו בבית. מאז הבין שעליו למלא טפסים בצורה קצת אחרת כדי להתקדם בחייו, והוא אכן התקדם.

"חייתי את החלום האמריקאי, אבל חייתי בשקר", הוא מספר למצלמה, אבל לא רק לה. מאז שגילה ביוטיוב אמריקאים רבים המנסים לקדם את "חוק החלום", שאמור לקבע את המעמד החוקי של מהגרים בארצות הברית, החל להופיע בבתי ספר ובמוסדות שונים ברחבי המדינה כדי לדבר על התופעה, לנתץ דעות קדומות ולספר את סיפורו האישי. בעזרת צוות של יועצי תקשורת ופוליטיקה ניסה להשפיע על החוק ולקדם רפורמה בענייני הגירה.

הסיפור שלו עורר הדים והסרט שלו ושל ערוץ סי־אן־אן השתתף בפסטיבלי סרטי תעודה יוקרתיים.

"לא רשומים". יס דוקו, 22:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ