מי יהיו הזוכים הגדולים בטקס האמי

עם מנחה חדש, יום שידור חדש וחודש חדש - טקס פרסי האמי שיתקיים בשבוע הבא יהיה שונה מקודמיו. מי צפוי לזכות בו ואיזו מחווה תהיה לרובין ויליאמס

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

רובין ויליאמס, שחקן הקולנוע שהחל את דרכו בטלוויזיה וסיים אותה פחות או יותר שם, יהיה במחשבותיהם של רבים מצופי ומשתתפי טקס האמי ה-66 שיתקיים בלוס אנג'לס ביום שני הקרוב (ויועבר בבלעדיות בערוצי הסדרות של יס בלילה בין שני לשלישי, מ-3:00 בבוקר). מפיקי טקס האמי שוקדים כעת על מחווה לשחקן ששם קץ לחייו ביום שני שעבר. "אנחנו עוד מתמודדים עם הבשורות הטראגיות ומנסים לגבש את מחוות הזיכרון המשמעותית והנכונה שרובין ויליאמס כל כך היה ראוי לה", אמר המפיק הבכיר של הטקס דון מיצ'ר ל"הוליווד ריפורטר".

הסמיכות של מותו לטקס, וחשיבותו של השחקן, מחייבות התייחסות נכונה. ויליאמס החל את דרכו בטלוויזיה ב"ימים מאושרים", כיכב בסיטקום "מורק ומינדי", חזר אחרי שנים של הצלחה קולנועית למסך הקטן בשנה שעברה עם "המטורפים" והותיר חותם בהופעת אורח ב"לואי", שבו ביקש מכוכב הסדרה לבוא להלווייתו. אבל קשה קצת לאמוד מהי אותה התייחסות נכונה. מארגני הטקס רוצים לרגש, כשהם מפנים את תשומת הלב לתעשייה השוקקת, אבל בלי לגרום לאנשים לשקוע בדיכאון.

בשנה שעברה היו שמתחו ביקורת על כך שטקס האמי שהיה מלא מחוות למתים של השנה – יותר מכרגיל - היה עצוב מדי, והתמקד יותר מדי במתים (ג'יימס גנדולפיני, קורי מונטית, ג'ין סטייפלטון וג'ונתן וינטרס), וכי העצבות גם חולקה באופן לא שווה בין השחקנים שהלכו לעולמם. מה שברור הוא שהטקס היה נוגה. "זה כנראה טקס האמי העצוב בכל הזמנים", אמר יוצר הקומדיה "משפחה מודרנית", סטיבן לוויטן, כשעלה לבמה לקבל את הפרס.

מתוך "פארגו". מועמדת בקטגוריית המיני סדרהצילום: AP

לפיכך, אפשר לנחש כי המחווה לוויליאמס, שבנוסף לזכיות בפרסי אוסקר וגלובוס זהב היה מועמד תשע פעמים לאמי ואף זכה פעמיים, תכלול הרבה קטעים מצחיקים שלו.

עוד דבר שאפשר לחזות הוא שהטקס השנה יהיה שונה מקודמיו. הוא כבר שונה, לפחות מבחינה טכנית. הוא מתקיים בסוף אוגוסט ולא בספטמבר, כמקובל. בנוסף, הוא יהיה ביום שני בערב ולא ביום ראשון כפי שקרה בכל טקס מאז 1976. יגיש אותו לראשונה סת מאיירס, הקומיקאי עם החיוך התמידי שהשנה החל להנחות את "לייט נייט".

עוד קודם לכן, כאשר נודע על המועמדויות לפרסים, ניכר היה כי הפעם התייחסו אחרת לחלוקה לסדרות, מיני סדרות, קומדיות ודרמות. השינויים בפורמטים הטלוויזיוניים נתנו את אותותיהם גם בפרס המוקיר להם על איכותם.

כך למשל קרה ש"פארגו" ו"בלש אמיתי", שתי סדרות מעניינות, המועמדות לפרסים רבים, ומזכירות זו את זו בנושאיהן, בשפה הטלוויזיונית, באורכן ובשימוש בכוכבי קולנוע, משויכות לשתי קטגרויות שונות ואינן מתחרות זו בזו. "בלש אמיתי", סדרה בת שמונה פרקים של ערוץ HBO (בישראל שודרה ב"יס"), עם שחקני הקולנוע וודי הארלסון ומתיו מקונהיי (המועמדים שניהם לפרסים), שהעונה הבאה שלה תשתמש בשחקנים אחרים לגמרי, תהיה על נושא שונה, מקום וסיפור אחרים, מועמדת לפרס הדרמה הטובה ביותר (ומועמדת לעוד 11 פרסים). "פארגו", סדרה בת עשרה פרקים של ערוץ FX (בישראל שודרה בהוט), וגם לה שני כוכבי קולנוע המועמדים לפרסים בילי בוב תורנטון ומרטין פרימן, מועמדת לפרס המיני סדרה הטובה (ומועמדת לעוד 17 פרסים).

הסיבה למיקום בקטגוריות שונות היא בעיקר ביורוקרטית וגם ניסיון של מפיקיהן להגדיל את סיכוייהן בתוך הקטגוריות. התוצאה היא ש"בלש אמיתי" מתחרה בסדרות הרבה יותר משמעותיות מ"פארגו". בקטגוריית הדרמה הטובה נמצאות "מד מן", "משחקי הכס", המובילה עם 19 מועמדויות לפרסים, ו"שובר שורות", שבאה השנה לסיומה אחרי חמש עונות של יצירה ארוכה, מרתקת, חדשנית ומרגשת. "פארגו", המועמדת בקטגוריה של מיני סדרות, מתחרה בסדרות זניחות כ"בוני וקלייד".

יותר נכון יהיה להניח ששחקני "בלש אמיתי" יזכו בפרסים שלהם הם ראויים מאשר בפרס החשוב ביותר בערב – פרס הדרמה. זה אולי יוענק ל"שובר שורות" כמתנת פרידה. אפשרות פחות סבירה היא שיחליטו בוועדת האמי כי הזכייה בפרס הדרמה הטובה בשנה שעברה של "שובר שורות" הספיקה לה ויעניקו את הפרס לראשונה ל"משחקי הכס" שקבעה השנה שיאים של צפייה. בכל מקרה, יהיה נחמד לראות את כל הצוות המוכר בתלבושות של פנטסיית ימי הביניים עולה לבמה לקבל את הפרס.

רובין ויליאמסצילום: אי־פי

רבים באתרי הבידור והטלוויזיה האמריקאיים מהמרים כי בריאן קרנסטון יזכה בפרס השחקן הטוב, ויביס בכך את המועמדים האחרים – ג'ף דניאלס מ"חדר החדשות", ג'ון האם מ"מד מן", קווין ספייסי מ"בית הקלפים", ושני השחקנים הראשיים של "בלש אמיתי". למרות ההערצה לקרנסטון, הלא הוא וולטר וייט, ולמרות הקידום המאסיווי שנעשה לקווין ספייסי בפארודיות שונות בטלוויזיה האמריקאית, אני דווקא שמה את הכסף על וודי הארלסון או מתיו מקונהיי מ"בלש אמיתי".

ואילו בקטגוריית השחקנית סביר יהיה לראות על הבמה את רובין רייט מ"בית הקלפים", המגלמת את אשת הנשיא, אף שנחמד היה לראות את ליזי קפלן, המגלמת את ג'ונסון מ"הסקס של מאסטרס". היא כמעט הסיבה היחידה המצדיקה צפייה בסדרה הזאת. המועמדות האחרות – קלייר דיינס מ"הומלנד", מישל דוקרי מ"אחוזת דאונטון", קרי ואשינגטון מ"סקנדל" וג'וליאנה מרגוליס מ"האשה הטובה", הן שחקניות האהודות מאוד על מחלקי הפרסים, אך נדמה כי השנה קצת פחות.

גם בתחום הקומדיה היו תזוזות ושינויים בקטגוריות ובמועמדויות השנה. "משפחת סימפסון", למשל, היתה מועמדת במשך עשרים שנה ברציפות לפרס סדרת האנימציה הטובה. לפני כן היו כמה שנים שבהן התחרתה על פרס הקומדיה הטובה. השנה, לראשונה בתולדותיה, היא לא מועמדת לפרס בכלל. ערוץ שואוטיים גם הוא ליהטט עם התיוגים של הסדרות שלו – הוא העביר את "חסרי בושה" מקטגוריית הדרמה לקטגוריית הקומדיה וכך זכה למועמדויות של שחקני הסדרה. נטפליקס הגדירו את "כתום זה השחור החדש" כקומדיה, לאחר שבטקס גלובוס הזהב הקודם היא הוגדרה כדרמה. העונה שעליה מועמדת הסדרה לפרס היא הראשונה ולא השנייה, שנצפתה כאן לאחרונה בהוט.

בנוסף ל"כתום זה השחור החדש" שופעת הקטגוריה של הקומדיות כל טוב. "לואי" של לואי סי־קיי נמצאת שם (סי־קיי עצמו מועמד לפרס בקטגוריית השחקן הראשי בקומדיה, וגם כתסריטאי הפרק "So Did The Fat Lady"). גם "ויפ", בכיכובה של ג'וליה לואי דרייפוס (המועמדת שוב, זוכה מן העבר, וחביבת האמי, בצדק), מועמדת. "משפחה מודרנית", הזוכה הקבועה של השנים האחרונות בתחום, התברגה בטבעיות לרשימה וכך גם "המפץ הגדול" הפופולרית. המועמדת הלא צפויה, והחביבה בהחלט, היא של "עמק הסיליקון", של ערוץ HBO, על חבורה של סטרטאפיסטים.

"לואי" היא לא בדיוק מועמדת קלאסית לקטגוריה הקומדיה. במיוחד לא השנה, בעונתה הרביעית, שהיתה יותר דרמטית, מהורהרת, עצובה ומלאת מחשבה ממצחיקה. זאת אולי הסיבה ש"בנות", שהחלה כקומדיה וכלל אינה כזאת אינה מועמדת השנה בקטגוריית הקומדיה (אף שלינה דנהאם הכוכבת מועמדת לפרס השחקנית הקומית). כפי שכבר כתבתי בעבר, אילו היתה קטגוריה של "הסדרה הנהדרת ביותר" או "הסדרה הכי טובה בטלוויזיה, נקודה", "לואי" היתה אמורה לנצח בה, וכך לאפשר את ניצחונה של "ויפ", הסדרה הפוליטית, המחוננת, החצופה והמצחיקה כל כך עם ג'וליה לואי דרייפוס, שהשתבחה ממש בעונה השלישית, ששודרה כאן ב"יס" זה לא כבר.

לואי סי־קי מבחינתי יכול שוב לזכות בפרס השחקן הראשי בקומדיה, ולהביס בכך את ג'ים פארסונס מ"המפץ הגדול", דון צ'ידל מ"בית השקרים", ריקי ג'רוויס מ"דרק", מאט לה־בלאנק מ"אפיזודס", וויליאם ה' מייסי מ"חסרי בושה".

לא רק "לואי" עומדת בדרכה של "ויפ" לבמה, אלא גם "הכתום זה השחור החדש". הנטייה של מחלקי פרסים היא לפעמים להעדיף בקטגוריה זו קומדיות עם עלילה יותר דרמטית מקומדיה קלאסית. האקדמיה תראה בבחירה ב"כתום זה השחור החדש" מעשה חדשני, המכתיב כיוון חדש.

"כתום זה השחור החדש" תרמה השנה עוד מועמדות יוצאת דופן. לאוורן קוקס, המועמדת לפרס לשחקנית האורחת הטובה על תפקידה כסופיה בורסט בסדרה, היא הטרנסג'נדרית הראשון ברשימת המועמדים לאמי. בסופו של דבר היא לא זכתה בפרס. היא, וחברתה לסדרה נטשה ליון, כמו ג'ואן קיוזאק מ"חסרי בושה", טיה פיי ומליסה מקארתי שהיו מועמדות על הנחייתן של "סטרדיי נייט לייב", הפסידו לאבודה אוזו, שזכתה על תפקידה כ"עיניים מטורפות", בטקס המקדים של האמי היצירתי.

יש לקוות כי אם לא תיבחר "כתום זה השחור החדש" לא ינחמו את היוצרת שלה ג'נג'י קוהן, בהענקת פרס השחקנית הטובה בקומדיה לטיילור שילינג. מכל השחקניות הרבות והמעולות שיש בסדרה היא דווקא הכי פחות מוצלחת, או מצחיקה. המועמדות האחרות בקטגוריה הן מתחרות טובות – דנהאם מ"בנות", אידי פאלקו מ"האחות ג'קי", מליסה מקארתי מ"מייק ומולי", ואיימיי פולר מ"מחלקת גנים ונוף", וכן ג'וליה לואי דרייפוס מ"ויפ". אם הסדרה שלה לא תזכה, הרי שמגיע לה בהחלט לזכות. אם "ויפ" תזכה, יהיה נחמד לראות את פרס השחקנית הטובה מוגש לאיימי פולר.

כשם שתהיה זאת הפתעה אם "פארגו" לא תזכה בקטגוריית המיני סדרה, יהיה זה מוזר אם "הלב הרגיל", הסרט של ריאן מרפי, על תחילת המודעות למגיפת האיידס בשנות ה-80 בניו יורק, לא יקבל את הפרס הראשי של קטגוריית הסרט לטלוויזיה.

נכון שבקטגוריית המיני סדרה נמצאת "אימה אמריקאית" החביבה על האמריקאים וגם "לותר" החביבה על הבריטיים, ו"טרמיי" של דייוויד סיימון, על ניו אורלינס אחרי סופת קתרינה, אבל "פארגו", סדרה מצוינת, מרתקת וחדשנית – שהיוצר שלה נואה הולי הרבה פחות מעורר פרובוקציות ויומרות מניק פיזולאטו היוצר של "בלש אמיתי" - עם שורשים אצל האחים כהן. האם כל אלה הם סיבה טובה לזכייה? כמו שאומרים שם You betcha.

הכי גאה שיש

טקס האמי הזה הוכתר על ידי אתרים של הקהילה הלהט"בית כטקס "הגי גאה שהיה". נאמר בהם כי "זה זמן טוב להיות גאה בטלוויזיה" וגם כי זה יום היסטורי לשחקנים מהקהילה הלהט"בית ותוכניות על נושאים הומו־לסביים. לא רק שלאוורן קוקס היתה לטרנסג'נדרית הראשונה שזכתה במועמדות (אבל לא קיבלה את הפרס שחולק בקטגוריה של שחקני אורח בסדרות). "הלב הרגיל" על קהילת הגייז בארצות הברית בתחילת שנות ה-80 עם התפרצות האיידס, מועמדת ל-16 פרסים.

לא מעט מהשחקנים המועמדים הם הומואים ולסביות מוצהרים, וגם הסדרות והסרטים המועמדים מתאפיינים בעלילות ואיפיונים שעוסקים בקהילה. ג'ים פארסונס, הידוע כשלדון קופר מ"המפץ הגדול", מועמד הן על תפקידו זה בקטגוריית השחקן הראשי בקומדיה והן כשחקן משנה בסרט טלוויזיה על תפקידו ב"לב הרגיל" של ריאן מרפי, גם הוא כמוהו הומו. מרפי ("גלי", "אימה אמריקאית", המועמדת לפרסים בטקס) מועמד לפרס על בימוי הסרט.

מאט בומר, כוכב "צווארון לבן", מועמד אף הוא באותה קטגוריה כפארסונס, על תפקידו בסרט "הלב הרגיל". ג'יין לינץ' (המאמנת ב"גלי") מועמדת על הנחיית תוכנית הריאליטי "הוליווד גיים נייט". ג'סי טיילר פרגוסון, שבפרק האחרון של העונה הנוכחית של "משפחה מודרנית", נראה מתחתן עם קאם, בן זוגו בסדרה, ובעצמו נשוי לגבר, מועמד השנה על תפקידו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ