הערב בטלוויזיה |

הולכים כמו זומבים

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

אחד הרגעים המעולים בסרט המהנה "דוקו זומבי", המשודר הערב ביס דוקו, הוא כאשר אסופת הראשים המדברים (שלא לומר זוללי מוחות) בסרט התיעודי, דנים בכובד ראש בסוגיית זומבים אטיים או מהירים. ג'ורג' רומרו, המוגדר כ"סנדק הזומבים", הבמאי של הסרט המכונן "ליל המתים החיים", מתנגד בתוקף לזומבים מהירים, אחרים חושבים שבעולם מתקדם כשלנו הזומבים אמורים להחיש קצת את צעדיהם. במאית סרטי פורנו על זומבים, המתראיינת לסרט, מספרת כיצד נקלעה לוויכוח עקרוני על ייצוג אותם מתים מהלכים מול מעריץ דקדקן, שאותו הכריעה בסוף בטיעון של "בן אדם, זה סרט פורנו". כמה מרגיע ולא מפתיע לגלות כי גם מעריצים מושבעים של זומבים הם אוכלי ראש.

בסרט התיעודי הזה חוקרים את האבולוציה של ז'אנר הזומבי בקולנוע, בקומיקס ובספרות, מאז "זומבי לבן" מ-1923, סרט אימה המתבסס על הנחות שגויות בנוגע לטקסי וודו בתרבות של האיטי, שהתמזגו עם תרבות המפלצות בקולנוע. הסרטים המוקדמים, כולם על גברים שחורים המאיימים על נשים לבנות, מתבססים על פחדים קמאיים של התרבות המערבית.

עוד מדברים בסרט על הממד המטאפורי של להיות זומבי, שמעורר הזדהות גם אם מי שחשים לכודים בעבודה משעממת. "נדמה כמעט שההיסטוריה קשרה קשר כדי לתת ל(ג'ורג') רומרו את המטאפורה המושלמת לזומבי. אנחנו אומה שנהפכה לצרכנים מקרטעים, שמתהלכים להם במסדרונות של חנויות במטרה לקנות, איבדנו כל אינדיבידואליות. זה פשוט מושלם", אומר אחד המרואיינים בסרט. כל פעם שמציינים את יום שישי השחור (חג קניות וקניונים אמריקאי), נאמר בסרט, אי אפשר שלא לחשוב על "שחר המתים".

מתוך "דוקו זומבי"צילום: באדיבות yes

כל סרט זומבים הוא השתקפות של הדבר שממנו מפחדים באותה תקופה, נאמר בסרט התיעודי. אסון התאומים וסופת קתרינה הביאו מוות למפתן הדלת האמריקאי. יחד אתו ישנו הפחד הכי גדול שמבטא הזומבי והוא שבכולנו הפוטנציאל להיות מפלצות. בסרט מתראיינים גם רוברט קירקמן, יוצר סדרת הקומיקס "המתים המהלכים", שנהפכה ללהיט טלוויזיוני של ערוץ אי־אם־סי, ובעצם הסדרה הכי נצפית בטלוויזיה. כדי להדגים עד כמה לגמרי פרצה את גבולות חובבי הז'אנר מספר היוצר שקורה לו שבחור עוצר אותו ברחוב, משתפך על כמה שהוא אוהב את הסדרה שלו, ואז מבקש שיחכה רגע כי הוא חייב להביא את אשתו. הוא חוזר אתה והיא עוד יותר מתמוגגת מהסדרה. עוד משתתפים בסרט התיעודי של אלכסנדר או פיליפ סיימון פג ("מת על החיים"), הסופר מקס ברוקס ("מלחמת הזומבים הגדולה"), כוכב סרט האימה ברוס קמפבל (טרילוגיית "מוות אכזרי") ועוד רבים.

"דוקו זומבי". יס דוקו, 22:00

זה אצלם בדם

בסרט "דוקו זומבי" ממפים את עולם סרטי האימה כמו המעמדות בבית הספר. הזומבים הם הגיקים, ואילו הערפדים הם מקובלים יותר, עם חיי המין הפעילים וכו'. הלילה, כלומר ממש כמעט שני בבוקר (5:00) ישודר ביס־או בצמוד לשידור האמריקאי, פרק הסיום של "דם אמיתי", הסדרה של HBO על ערפדים, וכמה שהם היו מקובלים, וכמה חיי מין שהיו להם.
בפרק זה, סוקי וחבריה בבון טמפ סוגרים פרק אחד בחייהם ופותחים דלת לפרקים אחרים. סוקי שוקלת את עתידה, עם ביל ובלעדיו, אריק ופאם עובדים על יוזמה חדשה בעוד שרה מתמודדת עם ההשלכות של מעשיה. סאם נהנה מחייו החדשים ואנדי מקבל ירושה לא צפויה.

"דם אמיתי". יס או, 5:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ