סרטי השבוע המומלצים בטלוויזיה

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
אורי קליין

קפטן פיליפס

יס 1, ו', 21:30; שבת, 16:05; הוט גולד, ו', 22:00; שבת, 14:55, 134 דקות

האמינות וההימנעות מהרואיות רומנטית הופכות את סרטו של הבמאי הבריטי פול גרינגראס מ-2013 ליצירה בעלת איכות נדירה בנוף סרטי הפעולה העכשוויים. הסרט מתאר את שקרה כאשר ב-2009 נחטפה ספינת מטען אמריקאית, בדרכה מעומאן לקניה, על ידי ארבעה פיראטים סומלים. על הספינה פיקד ריץ' פיליפס (טום הנקס באחת מהופעותיו הטובות ביותר בשנים האחרונות), והסרט, כמיטב סרטי הפעולה והמתח – ואף שסוף הפרשה ידוע זהו אחד הסרטים המותחים ביותר בשנים האחרונות – מתאר מה קורה לאדם מן השורה כאשר הוא נקלע למצב לא שגרתי. הבימוי של גרינגראס מרשים (כישרונו הוכח כבר בסרטים כגון "טיסה 93" ושניים מסרטי סדרת "זהות"). עם צוות שחקנים, חלקם לא מקצועיים, שמשחקים מצוין ובהם ברקד עבדי שאף היה מועמד לאוסקר משנה.

מתוך "קפטן פיליפס"צילום: Hopper Stone, SMPSP

המדבר האדום

יס 3, ו', 14:48, 117 דקות

סרטו של הבמאי האיטלקי מיקלאנג'לו אנטוניוני מ-1964 מסכם את קוורטט סרטי הניכור העירוני והקיומי שלו, שבהם הופיעה מוניקה ויטי הנפלאה. בעזרת שימוש ייחודי ואקספרסיבי בצבע – זה היה סרטו הצבעוני הראשון – אחד היפים בתולדות הקולנוע, משרטט הסרט את דיוקנה של אשה מיוסרת, נשואה ואם לבן, שבעלה מנהל מפעל באזור מתועש, מעורפל, קר ומנוכר, בצפון איטליה. היא מחפשת חום ואהבה בכל מקום ומוצאת אותם לכאורה כאשר היא פוגשת במהנדס בריטי (ריצ'רד האריס), שמגיע לאזור. דימוייו של הסרט רודפים את המחשבה והזיכרון לזמן רב.

את ואני

יס 3, ו', 18:45; שבת, 08:06, 103 דקות

לאחר הפסקה של כמעט עשור בגלל בעיות בריאות חזר הבמאי האיטלקי ברנרדו ברטולוצ'י ("הקונפורמיסט", "טנגו אחרון בפריז") ב-2012 עם סרט קאמרי זה, שמתחבר עם כמה מסרטיו הקודמים, אבל מניב תוצאה מינורית. הסרט מתרחש כמעט כולו באתר אחד, מרתף של בית, בו מסתתר נער בן 14, אאוטסיידר בסביבתו, שהודיע לאמו שהוא יוצר לטיול סקי עם בני כיתתו. לעולם הפרטי שהוא יוצר שם חודרת אחותו למחצה בת ה-25 המכורה לסמים. הנופך הפרוורטי הקיים ברבים מסרטיו של ברטולוצ'י נרמז גם בסרט זה, אבל הדמויות אינן מעוצבות לעומק והמסרים רדודים למדי. עם זאת, כוחו של במאי חשוב זה ניכר גם לרגעים בסרט זה, וכל המתעניינים ביצירתו ירצו לצפות בו.

קיסר חייב למות

יס 3, ו', 22:00; שבת, 11:08, 76 דקות

סרטם של צמד האחים האיטלקים ויטוריו ופאולו טביאני, מגדולי הבמאים ("פדרה פדרונה", "הלילה של סן לורנצו"), מ-2012, הוא יצירה מורכבת מבחינה מבנית, צורנית ורעיונית המתקיימת מעבר לגבולות המסורתיים של הקולנוע התיעודי והעלילתי. הסרט מתאר את תהליך העלאתו בבית כלא ברומא של המחזה השייקספירי "יוליוס קיסר" על ידי קבוצת אסירים, כולם שחקנים לא מקצועיים, שנשפטו לתקופות מאסר ארוכות באשמת רצח, סחר בסמים והשתייכות לארגוני פשע. ככל שהסרט מתקדם, כך משתלבת עלילת המחזה במציאות הסובבת אותו והאסירים מתמזגים עם הדמויות שהם מגלמים. התוצאה, שצולמה בשחור לבן, מלבד סצינות הפתיחה והסוף, חריפה מבחינה אידיאולוגית ובעיקר מרגשת מבחינה אנושית.

סימון

הוט דרמה, שבת, 16:45; א', 22:00, 117 דקות

הרעיון שמונח בבסיס העלילה של סרטו של אנדרו ניקול מ-2002 הוא מעניין והסרט היה אחד המוקדמים שעסק במציאות וירטואלית, אבל התוצאה היא החמצה מצערת. סיפורו של במאי קולנוע שהקריירה שלו דעכה (אל פצ'ינו, לא במיטבו), שאחרי ביטול המיזם החדש שלו בגלל נטישת הכוכבת (וינונה ריידר), מעצב בעזרת תוכנת מחשב כוכבת וירטואלית ושמה סימון. בעקבות הצלחת הסרט בכיכובה היא נהפכת לסופרסטאר. זו היתה יכולה להיות סאטירה חריפה על הוליווד ועוד, אבל התפתחותה של העלילה משמימה ועקיצותיה צפויות. עם קתרין קינר, אוון רייצ'ל ווד, ג'יי מור ורייצ'ל רוברטס כסימון.

על חבל מתוח

הוט פריים, שבת, 18:30; ב', 24:10, 114 דקות

שמו של הבמאי ריצ'רד טאגל, שביים עוד סרט אחד בלבד, חתום על סרט זה מ-1984, אבל חותמו של כוכבו, קלינט איסטווד, ניכר בו. במותחן זה מגלם איסטווד בלש בניו אורלינס שממונה ללכוד רוצח סדרתי, שבהדרגה יותר ויותר נדמה לו ולצופים שאולי זה כפיל שלו או הוא עצמו. הסרט מתחבר עם סרטים נוספים של איסטווד שחוקרים את מהותו ככוכב מערבונים וסרטי משטרה. התוצאה מרתקת, מטרידה ואף מהפנטת. עם ז'נבייב בוז'ולד, דן הדייה ואליסון איסטווד.

תשוקה

יס 4, שבת, 22:00, 102 דקות

גרסה קולנועית דוברת אנגלית מ-2012 של סרטו האחרון של הבמאי הצרפתי אלן קורנו, "פשע אהבה", מ-2010, שביים הבמאי האמריקאי בריאן דה פלמה ("לבוש לרצח", "הבלתי משוחדים"). אין זה אחד מסרטיו הטובים ביותר של במאי מחונן זה, שכמה מסרטיו היו וירטואוזיים, אבל גם הוא מעיד על כישרונו, ובנושאיו וסגנונו הוא מתחבר ליצירתו בכללותה. עלילת הסרט הועתקה לברלין והיא מתארת את האינטריגות העסקיות, הרומנטיות והמיניות שמתפתחות בין נציגתה השאפתנית של חברת פרסום אמריקאית (רייצ'ל מקאדמס) לעוזרתה העכברונית לכאורה (נומי ראפאס). גם בסרט זה יש רגעים מבריקים ואף שעלילתו מקרטעת כדאי לצפות בו.

הנוער

יס ישראלי, שבת, 22:00, 107 דקות

סרטו העלילתי הארוך הראשון של תום שובל מ-2013 הוא אחד הסרטים הישראלים הטובים ביותר של העת האחרונה. כמו סרטים ישראליים טובים נוספים בשנים האחרונות הוא מתאר מציאות מעורערת מבחינה קיומית וחברתית; מציאות שאי הוודאות והאימה ארוגות בתוכה והגבריות עומדת בה למבחן. סיפורם של שני אחים (דוד קוניו ואיתן קוניו חסרי ניסיון משחק שעושים עבודה מצוינת), אחד חייל והשני תלמיד תיכון, שכדי להציל את משפחתם, שאביה (משה איבגי) מובטל, חוטפים את בתה של משפחה אמידה (גיטה אמלי) כדי לדרוש כופר בעבורה. זהו סרט של בבואות מתחלפות, שנע בחוכמה בין הפרטי למייצג, והוא כתוב ומבוים באופן בוגר ומשכיל. עם שירילי דשא כאם הבנים.

אות משמים

יס 3, א', 22:00; ב', 18:24, 111 דקות

כמעט כל סרט שילד הוא מקור האימה שבו מבהיל. זה בולט במיוחד בסרטו של ריצ'רד דונר (סדרת סרטי "נשק קטלני") מ-1978, שבסגנון ריאליסטי, שמעצים את הבהלה, מתאר את קורותיהם של שגריר ארצות הברית בבריטניה (גרגורי פק) ואשתו (לי רמיק) שבנם הקטן עלול להיות האנטי־קרייסט. הסרט, שהוא מבהיל באמת, היה ללהיט גדול, הניב סרטי המשך וגרסה מחודשת ומוצלחת פחות ב-2006. עם דייוויד וורנר ובילי וייטלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ