הערב בטלוויזיה |

ההורים שיחקו ברשת עם תינוקת וירטואלית, והתינוקת האמיתית מתה מרעב

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

"ילדה לא וירטואלית" הוא סרט תיעודי של ערוץ HBO, המשודר הערב בערוץ יס דוקו ומתאר מקרה טראגי שאירע בדרום קוריאה. ב-2010 התקבל דיווח במשטרה על תינוקת בת שלושה חודשים שנמצאה מתה בביתה. שוטר שהגיע למקום הסיק מיד כי התינוקת הורעבה למוות. בחקירה המשטרתית התברר כי הוריה היו שני גיימרים, שבילו במשך ימים שלמים בחדרי מחשבים, עם שורות על שורות של מסכים, והשאירו את התינוקת לבד בבית.

האירוניה, נאמר בסרט, היא שמשחק הרשת של ההורים, שגם הכירו בזכותו זה את זו, היה לגדל דמות אנימה וירטואלית, מיני אוואטר שנראית כמו ילדה פיה. מקרה זה הוא לא רק נורא, אלא גם מייצג תופעה עכשווית: הסרט מתאר את תרבות המחשבים בדרום קוריאה, שככל הנראה היא מוקצנת יותר מבמקומות אחרים בעולם, אבל לא בהרבה. דרום קוריאה היא מדינה שבשנות ה-90 החליטה ממשלתה להשקיע בהיקף גדול בפס הרחב ושעד המילניום נהנתה מהתשתית האינטרנטית הטובה בעולם. היא מייצאת משחקי מחשב בשווי של 2.1 מיליארד דולר בשנה. השחקנים הטובים נהיו לכוכבים בה, ורבים מתפרנסים ממשחקי הרשת (הכסף והכישורים במשחק ניתנים להחלפה בכסף אמיתי, גם מחוץ למדינה, כמובן).

מתוך "ילדה לא וירטואלית". התינוקת היתה אמיתית מדיצילום: דוקו yes / HBO

לטענת יוצרי הסרט, המדינה אחראית להתמכרות של שני מיליון איש בגלל הניסוי האינטרנטי שעשתה. המצב החמיר עוד יותר בתקופת הסמארטפון, והמרפאות לגמילה מהתמכרות מתרבות.

מרתק גם המפגש בין העולמות האלה - הווירטואלי והממשי. עורך הדין של ההורים יצר תקדים משפטי שלפיו התמכרות למשחקי מחשב תיחשב לנסיבות מקלות. השוטר בסרט מסכים, כי אחרת התנהגותם היא חסרת פשר. "הם לא היו עצובים בכלל על מותה", אומר השוטר. למרות הטיעון, השניים הורשעו, אך העונש שהוטל עליהם היה קל. האב נשלח לשנת מאסר אחת והאם, שהיתה שוב בהריון, לא נשלחה למאסר כלל. בימוי: ואלרי ויטש.

"ילדה לא וירטואלית". יס דוקו, 22:00

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ