הקשר הצרפתי של איגוד המפיקים

כנס איגוד המפיקים, בהשתתפות בכירים בתעשיית הטלוויזיה הצרפתית, נועד לעקוף את תנאי השוק המקומיים

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

כנס איגוד המפיקים השמיני יתקיים בעוד כשבועיים בתל אביב. כמו בשנה שעברה, יעמוד הכנס בסימן שיתוף פעולה בין מפיקים עצמאיים ישראלים לגופי שידור והפקה מצרפת, תחת השם "הקשר הצרפתי". החלטה זו היא הצהרה נגד מצב זכויות היוצרים והזכויות המסחריות של מפיקים בארץ וניסיון מובהק לעקוף את תנאי השוק המקומיים ולפנות עצמאית לקהלים זרים.

זה למעלה משנה איגוד המפיקים טרוד בשאלת הזכויות על יצירה בשיתוף פעולה עם זכייני הטלוויזיה המסחרית הישראלים. המצב שאליו חותרות מרבית הזכייניות מנשל כמעט את המפיקים מחלקם ביצירה ומותיר בידי הגוף המשדר את הזכויות לשידור ולמכירה ברחבי העולם. באמצעות שיתופי פעולה עם גופים זרים, וגיוס כספים ממקורות נוספים, ניתן טכנית לעקוף את המצב.

אסף אמירצילום: דודו בכר

בפאנלים שיתקיימו בכנס, שיתקיים ב-7 וב-8 בדצמבר, ידונו הדוברים בגיבוש רעיונות, בהתאמה לשוק גלובלי, צילומים בישראל ובצרפת ועוד. בין האורחים הזרים: דומיניק ג'ובין, מנהלת הדרמה והקופרודוקציות בערוץ קאנאל פלוס, אלבוי מדריק, מנהל הדרמה והקופרודוקציות בטלוויזיה הצרפתית הציבורית, אנרג'ירו תומא, ממנהלי חברת ההפקה יורופקורפ של לוק בסון ועוד.

"הרבה יותר קל לקבל תקציבי פיתוח מחו"ל מאשר בארץ", אמר המפיק חיים שריר. "לעומת הזכיינית בארץ, הצרפתים רואים במפיק גורם חיוני בתהליך הפיתוח ובהכוונת הכותבים, ובנוסף, החברות הצרפתיות והגופים המשדרים שם אינם דורשים בעלות מלאה על הזכויות, גם כשהם משקיעים את כל תקציב ההפקה". יו"ר האיגוד, המפיק אסף אמיר, מסר: "שיתוף הפעולה עם התעשייה הצרפתית מספק למפיקים העצמאיים בישראל מוצא טבעי מהמצב כאן, שלא מאפשר לנו בשנים האחרונות לפתח תוכן תוך כדי שמירה על הזכויות שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ