סרטי השבוע: 19.12 עד 25.12

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
אורי קליין

ונוס בפרווה

יס 3, ו', 22:00, 96 דקות

מלבד לשוטים יפהפיים הפותחים ונועלים את הסרט הזה של רומן פולנסקי מ-2013, הסרט כולו – כמו גם זה שקדם לו, "אלוהי הקטל" – מתרחש כולו באתר אחד ומבוסס אף הוא על מחזה. בניגוד לסרט הקודם, שבו השתתפו ארבעה שחקנים בלבד, מופיעים בו רק שניים: מתייה אמאלריק, שמגלם במאי המחפש שחקנית שתופיע בתפקיד הראשי במחזה שמבוסס על "ונוס בפרווה", הנובלה של לאופולד פון זאכר־מזוך (שמשמו נגזר המושג מזוכיזם) שיצאה לאור ב-1870, ועמנואל סנייה, אשתו של פולנסקי מאז 1989, ואם שני ילדיו, שחקנית שנבחנת לתפקיד. הסרט, המבוסס על מחזהו של דייוויד אייבס האמריקאי, מתאר את יחסי השליטה והכניעה המתפתחים בין שתי הדמויות, ועושה זאת בחוכמה ואלגנטיות בזכות הטקסט השנון וכישרון שחקניו. בתום השידור משדר הערוץ את "ירח מר", הקומדיה השחורה מאוד של פולנסקי מ-1992, שאף היא עוסקת במערכות הכוח המתנגשות בין גברים לנשים (23:38, 139 דקות).

מתוך "ונוס בפרווה"צילום: יונייטד קינג

פאסט פוד

הוט פאן, שבת, 18:20; ב', 17:05; ה', 22:00, 116 דקות

הסאטירה של ריצ'רד לינקלייטר (סדרת סרטי "לפני הזריחה/השקיעה", "התבגרות") מ-2006, המבוססת על רב המכר של אריק שלוסר, שחקר את תעשיית המזון המהיר באמריקה, תגרום סיפוק לכל מי שנרתע מאכילת בשר (וסופה, שצולם בבית מטבחיים, יזעזע גם את מי שממשיכים לאכול בשר). אך למרות סצינות מבריקות היא מסתבכת בינה לבין עצמה ולבין המספר הרב של דמויות וסיפורים שמרכיבים אותה. במרכז הסיפור ניצב מנהל של רשת מזון מהיר (גרג קניר), שנוסע לעיירה פיקטיבית בקולורדו, שם דווח כי צואה נמצאה במוצרי החברה הנמכרים בסניף המקומי. ההתעללות בסרט אינה מוגבלת רק לבעלי חיים, אלא גם למהגרים מקסיקנים בלתי חוקיים, והסרט אף מציג את סיפורה של נערה המגלה את מצפונה החברתי. כל זה מצטבר לסרט שמנסה להימנע מדידקטיות, אך גם שוקע בתוכה; עם זאת, הביקורת שלו על האופן הכוחני והמבוהל כאחד שבו השיטה הקפיטליסטית פועלת, היא לעתים ממוקדת ונוקבת. עם אוסף שחקנים גדול שכולל בין השאר, את ברוס ויליס, וילמר ולדראמה, לואיס גוזמן, פול דאנו, בובי קאנאוואלי, אשלי ג'ונסון, קריס קריסטופרסון – וגם איתן הוק, כוכבו הקבוע של לינקלייטר, ופטרישה ארקט, המככבים כעת ב"התבגרות".

ממפיס בל

הוט פריים, שבת, 22:00; שבת, 11:15; ד', 15:30, 107 דקות

סרטו של הבמאי הסקוטי מייקל קאטון־ג'ונס מ-1990 מתאר את קורותיה של חבורת הטייסים האמריקאים שיוצאת למשימתה האחרונה, אחרי 24 משימות שכבר ביצעו במטוסם מעל גרמניה במהלך מלחמת העולם השנייה. הסרט גדוש בכל הקלישאות האפשריות של סרטי מלחמה אוויריים, ואיננו לומדים להכיר אף אחת מהדמויות הרבות שמאכלסות אותו, אך הוא מצליח להרטיט בזכות סצינות הקרב והרצון שלנו שהחברה יחזרו הביתה בשלום. עם מתיו מודין, אריק סטולץ, טייט דונובן, בילי זיין, שון אוסטין, הארי קוניק ג'וניור, דייוויד סטראתרן, ג'ון ליתגאו, ג'יין הורוקס.

בריאן כוכב עליון

יס 2, שבת, 23:47; א', 09:47,
94 דקות

לאחרונה התברר בסקר שנערך בבריטניה, שהשיר הפופולרי ביותר בלוויות שם הוא השיר שמסיים סרט זה של חבורת מונטי פייתון מ-1979: "Always Look on the Bright Side of Life", שמבוצע על ידי חבורת צלובים והוא מעצב את אחד הקטעים המוסיקליים המשעשעים ביותר בתולדות הקולנוע. הסרט, שאותו ביים טרי ג'ונס, מציג את סיפורו של בריאן, שלרוע מזלו נולד באותו יום כמו ישו באורווה סמוכה, ולמרות מחאותיו, הכל סבורים שהוא המשיח. הסרט מלא בהברקות, וההנאה מהצפייה בו מתעצמת עם כל צפייה נוספת. עם גראהם צ'פמן, ג'ון קליז, טרי גיליאם, אריק איידל, מייקל פאלין וטרי ג'ונס, כולם ביותר מתפקיד אחד.

ספר חתום

אם־ג'י־אם, ב', 01:05, 88 דקות

סרט זה מ-2009 הוא אחד מסרטיו המסורתיים ביותר של הבמאי ראול רואיז, יליד צ'ילה, שעבד בעיקר בצרפת. אך סגנונו הייחודי של במאי חשוב זה, שנטה לעתים קרובות אל הסוריאליסטי והאקסצנטרי, ניכר גם במותחן זה, המציג את סיפורו של היסטוריון ומבקר אמנות מוערך (טום קונטי), שהתעוור בתאונה ופניו הושחתו. הוא מתגורר באחוזה רחבת ידיים באנגליה ושוכר מזכירה (דאריל האנה) שתסייע לו לכתוב את ספרו האחרון, אך לא רק סיוע לעיוור ניצב בראש מעייניה. רואיז, שהסרט יצא אחרי מותו ב-2011, בן 70, מנסה להפוך סיפור די שגרתי זה למקורי ורוב הזמן הוא מצליח. עם מרים מרגוליס, איליין פייג', סיימון מקורקינדייל.

מתחת לעור

יס 3, ג', 22:00, 108 דקות

אשה מכוכב אחר (סקרלט ג'והנסון, שכיכבה בסרט זה מ-2013 באותה שנה שבה סיפקה את קולה המלטף למערכת הממוחשבת בסרטו של ספייק ג'ונז "היא") משוטטת ברחובות גלזגו שבסקוטלנד בוואן שלה, מפתה טרמפיסטים גברים להתלוות אליה – וזה הסוף שלהם (וגם של גברים נוספים בסרט). הבמאי הבריטי ג'ונתן גלייזר ("לידה") נמנע כמעט לגמרי מלספק לעלילה בסיסית זו יותר ממה שתיארתי בה, והתוצאה, שמעוצבת חזותית באופן מרשים ולעתים מפתיע, היא סרט אימה בעל יסודות של פילם נואר, שעוסק בדמותה של האשה כמקור לפיתוי ולבהלה גברית. ג'והנסון מוסיפה בסרט זה עוד פן ביזארי לדמותה הקולנועית המתפתחת, והיא, כמו הסרט עצמו, מהפנטת.

קשור אותי, אהוב אותי

יס 3, ד', 22:00, 101 דקות

סרטו של פדרו אלמודובר מ-1989 עורר בזמנו חילוקי דעות בגלל אופן תיאורו אלימות גברית ואת היענותה של אשה לה, אך ביסודו זו קומדיה מבריקה, שדנה בנושאים אלה באופן שמבליט את יחסן האמביוולנטי של החברה והתרבות אליהן, והוא אף מצליח להפליג בסרטו אל מחוזות המדומה וללוות את התוקפנות במידה של מלנכוליה. הסרט מציג את סיפורו של גבר (אנטוניו בנדרס), שהשתחרר ממוסד לחולי נפש, חוטף שחקנית פורנו (ויקטוריה אבריל) שעמה שכב בעבר, וכולא אותה בדירתה כדי לכפות עליה להינשא לו.

החיים שאחרי

אם־ג'י־אם, ד', 22:00, 118 דקות

סרטו העדין והמטריד של הבמאי היפאני המשובח הירוקאזו 
קורה־אדה ("איש אינו יודע", "סיפור משפחתי") מ-1998 חורג במידה מסוימת מהאופי הריאליסטי שיש למרבית סרטיו, אך מעניק גוון ריאליסטי ישיר גם למציאות המתוארת בו, המתרחשת בין החיים שנגמרו למוות שייקבע סופית. במתקן מעבר, שאליו מגיעים אלה שזה עתה מתו, מתבקשים המתים החדשים על ידי קבוצת יועצים לבחור זיכרון אחד מחייהם, שיתועד בווידיאו. הסרט מתאר את התהליך הזה, מציג את תגובותיהם השונות של המתים לבקשה, ובמישור הרחב ביותר שלו, שמעניק לו את כוחו ויופיו, עוסק במקומו של הזיכרון בעיצוב החיים ומה שנותר אחריהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ