רצועת התנ"ך של רוברטו בניני

השחקן והבמאי המוערך הצליח לרתק מיליוני איטלקים במופע טלוויזיוני שבמרכזו עשרת הדברות. את פרשנותו האישית שילב עם ביקורת סאטירית ופרשות אקטואליות

סביונה מאנה
סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סביונה מאנה
סביונה מאנה

בשעה שאצלנו מתחבטים איך לקרב את הציבור לספר הספרים, מרתק השחקן והבמאי רוברטו בניני מיליוני איטלקים במופע טלוויזיה שבמרכזו עשרת הדברות. המופע, ששודר השבוע בשני חלקים בערוץ הממלכתי 1 RAI בשעת שיא, זכה לשיעורי צפייה שהפתיעו אפילו את ראשי הערוץ, 38%, שהם יותר מעשרה מיליון צופים. "זה מלמד שהטלוויזיה יכולה להיות גם חכמה ואינטליגנטית" אמרו בסיפוק ברשות השידור, "הציבור לא רוצה רק טראש". בחוגים הקתוליים הכתירו את הצלחתו של בניני "נס טלוויזיוני".

בשני פרקי המופע, שבאופן חריג לא הופרעו בפרסומות, שילב בניני בן ה–62 את פרשנותו האישית לכל דיבר בביקורת סאטירית על פרשות אקטואליות. "באנו לדבר על הביביה (התנ"ך) ואנחנו נאלצים לדבר על רביביה (כלא ברומא)", אמר בערב הפתיחה, בהתייחסו לשערוריית השחיתות האחרונה המטלטלת את עיר הבירה.

בדרכו ההיתולית המתלהבת והמלהיבה, סקר זוכה פרס האוסקר כל דיבר ודיבר, הרחיב עליהם את היריעה, העלה על נס את משמעותם החברתית, התרבותית והאישית, ציטט מהתלמוד ומשירת וולט ויטמן וסיים בדברי הלל ליושרה, לאהבה ולחיים.

רוברטו בניניצילום: אי־פי

במופע, שכל פרק ממנו נמשך קרוב לשלוש שעות, הציג בניני את מצוות שמירת השבת כחוק סוציאלי מדהים שנהגה "יותר מ-3,000 שנה לפני מארקס"; את מצוות כיבוד הורים הציע להחיל גם על סבים "החיוניים היום כל כך לגידול הנכדים"; על מצוות "לא תנאף", שהכנסייה הקתולית הפכה ל"לא תעשה מעשים בלתי טהורים" אמר שגרמה עגמת נפש קשה "לדור שלם של נערים, כולל שלי", שהרכינו ראש בבושת פנים לפני הכומר כי היו משוכנעים שהכוונה היא רק ל"דבר אחד" (רמז לאוננות); כשהגיע לדיבר "לא תגנוב", אמר בחיוך רחב שאין ספק ש"נכתב במיוחד בשבילנו האיטלקים".

זו לא פעם ראשונה שבניני, המוכר בעיקר כקומיקאי מבריק, משתמש בכישוריו כדי לגעת בנושאים שברומו של עולם. ב-2007 הוא יצא במסע הופעות מוצלח, "Tutto Dante" (הכל דנטה), שבמרכזו יצירת המופת של דנטה אליגיירי, "הקומדיה האלוהית"; המופע הועלה מאוחר יותר בהצלחה בטלוויזיה הממלכתית וזכה ליותר מעשרה מיליון צופים. ב-2012 הוא העלה מופע טלוויזיוני מיוחד על החוקה האיטלקית, "La piu' Bella del Mondo" (הכי יפה בעולם), שריתק מספר שיא של צופים, 12 מיליון. "בניני הוא ההוכחה שהציבור טוב מכפי שנהוג לחשוב ושהצופים חכמים יותר מכפי שסבורים כמה בכירים בטלוויזיה", אמר בשעתו ואלטר ולטרוני, ראש עיריית רומא לשעבר.

השחקן והבמאי האיטלקי, שעובד בימים אלה על סרט חדש, התפרסם בעולם בעיקר עם יצירתו הקולנועית "החיים יפים", שזכתה בשלושה פרסי אוסקר. בניני הוא בעל תואר דוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטאות רבות, בהן אוניברסיטת באר שבע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ