סובב שורות: איך נולדה תופעת הספין אוף?

הציפייה הדרוכה לספין אוף של "שובר שורות" לקחה אותנו למסע בעקבות התופעה. איך הכל התחיל, מי יגרום לצופים להתמכר ומה הקשר למשפחת סימפסון?

אסי גל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסי גל, עכבר העיר

בספטמבר 2013, קצת לפני סיומה של "שובר שורות", אישרה רשת AMC את יצירת הספין אוף לסדרת המופת. הסדרה החדשה, "Better Call Soul", תתמקד בדמותו האקסצנטרית של סול גודמן (בוב אודנקירק). יוצר הסדרה המקורית, וינס גיליגן שהגה את הפרויקט, יהיה מעורב גם ביצירת הספין אוף, יחד פיטר גולד. ברשת הספיקו גם להודיע שהסדרה תחודש לעונה שניה, עוד בטרם שודר פרק הבכורה שלה. » גלובוס הזהב: הימורים ומגמות בטלוויזיה» מראה שחורה: ספיישל חג המולד» בפברואר כבר אפשר להתקשר לסולאם נודה על האמת - הסיבה ליצירת ספין אוף היא בדרך כלל כסף. מצד שני, לעיתים מתחזק רצונם של הכותבים לשחק עם עולם נוסף של דמות שהם אוהבים. סול גודמן, עורך הדין הנכלולי של וולטר וויט, היה אחת הדמויות הפופולריות ביותר שהיו לתוכניות. גיליגאן טען שבן השאר מאוד מעניין אותו לעשות סדרת עורכי דין - בה עורך הדין הראשי עושה כל שביכולתו כדי להמנע מלהיות בבית משפט. התכנון הראשוני היה לשוות לפרקי הסדרה דגש יותר קומי. זה מהלך הגיוני, בהתחשב בכך שסול הוא דמות מצחיקה ממש. בסוף הוחלט לשמור על מגמת הדרמה שהייתה ל"שובר שורות" אבל עם נגיעות קומדיה. לפי אודנקירק הסדרה תתחלק ל- 85% דרמה ו15%- קומדיה. אלו בשורות טובות לחובבי הצד הקומי המשובח של אודנקירק. מי שלא מכיר את "Mr.Show", סדרת המערכונים שלו עם דיוויד קרוס, מן הראוי שיעזוב הכל ויגש ליוטיוב בזה הרגע. ההיסטוריה של הספין

הספין אוף הראשון היה בכלל ברדיו. דמות המשנה טרוקמורטון גילדרסליב מתכנית הרדיו הקומית "פיבר מקגי ומולי", קיבל תכנית רדיו משלו בשם 'גילדרסליב הגדול', שרצה במשך 16 שנה. בטלוויזיה הספין אוף הראשון היה "התכנית של אנדי גריפית", סדרה' שעקבה אחר השריף אנדי גריפית שהופיע בכמה פרקים של "התכנית של דני תומס". התכנית של גריפית' היא דוגמה טובה לתכנית בת הזכורה יותר מהמקור. כאלו היו גם "זינה הנסיכה הלוחמת" שנוצרה מ"הרקולס", ו"משפחת סימפסון". כן, גם הסימפסונים האהובים התחילו בכלל כחלק ממערכונים בתכנית של טרייסי אולמן. כמו במקרה של משפחת סימפסון קיימות הרבה סדרות שאף אחד לא יודע שהן סדרות ספין אוף. הדוגמה הטובה ביותר לכך היא "אריזה משפחתית". הארייט ווינסלו הייתה בכלל מפעילת מעלית ב"קרובים רחוקים מאוד", ואז הגיעה סדרת הבת המצליחה, ששרדה עונה אחת יותר מסדרת המקור. גם מבחינת תודעה - הרבה אנשים יזכרו את סטיב ארקל יותר מאשר את בארקי ברתוקומוס. מי היה מאמין שגם הם ספין אוף. משפחת סימפסון (צילום: AP)הסדרה עם הכי הרבה ספין אוף בהיסטוריה היא "דוקטור הו", שמחזיקה בשיא של תשע סדרות בת. בהתחשב בכמות השנים שהסדרה רצה, מ-1963 ועד היום, עם 12 שחקנים שונים ששיחקו את הדוקטור, הגיוני שיהיו ליוצרים הרבה רעיונות לסדרות צד. סדרה אחרת שנוצרו לה הרבה סדרות בת היא "ימים מאושרים", שהייתה בעצמה ספין אוף לסדרה "Love American Style". "מורק ומינדי" למשל, נולדה מתוך ביקור של החייזר מורק באחד מפרקי "ימים מאושרים". לאוורן ושירלי היו שתי דמויות אחרות שהופיעו בסדרה וזכו לסדרה מצליחה משלהן. מצד שני ,"ג'ואני אוהבת את צ'אצ'י" הייתה גם היא ספין אוף לסדרה, ובוטלה אחרי עונה אחת. הספין מגיע לישראל אצלנו, בניגוד לאמריקאים, לא מתים על הרעיון של ספין אוף. אפשר לומר שהתופעה הפציעה בישראל לראשונה בשנת 1981. שלמה ניצן מ-"רגע עם דודלי" החליט שהוא לא רוצה להמשיך בתכנית, ובחינוכית החליטו ליצור סדרה נוספת עם הדמויות מהסדרה המקורית. כך נולדה "הבית של פיסטוק". "עולמו המופלא של דוקטור האפבייקד" הייתה סדרה שהתבססה על דמותו של הדוקטור המפוזר מ-"הרפתקאות סקוטרמן" (סדרה ללימוד אנגלית). יש גם את "מנדלבאום בלש פרטי", המבוססת על דמותו של גרי מנדלבאום מ"הפיג'מות". אפילו "גאליס", עוקבת אחרי שלוש דמויות מהסדרה "החולמים".הולכים קצת ימינה, עוברים את ההר. הבית של פיסטוק:

בארץ יש כר נרחב להמון אפשרויות, אבל שככל כך קשה להשיג תקציב לסדרת מקור, מי בכלל יכול לחשוב על ספין אוף? למרות זאת, סביר להניח שהיינו רוצים לראות מה קורה בביתו של קוזילביץ' מ"קרובים קרובים", אפילו אצל עוגן מ"שמש". הרחקתי לכת עד מחשבות על הסדרה 'סכו"ם' שתעקוב אחר קורותיה של נעמי כפית מ-"הבורר". ובכל זאת, אחרי הנזקים שספגה הטלוויזיה מהמלחמה האחרונה, סביר להניח שכל אלה ישארו רק בגדר חלום. כדאי להתקשר לסול?

כמו בכל סדרה רגילה, אין באמת נוסחה שתהפוך ספין אוף למצליח. ככל הנראה,סדרות המתבססות על דמות משנית עובדות טוב יותר מאשר על דמות ראשית. ג'ואי, שבתחילתה אפילו הייתה מועמדת לגלובוס הזהב, ירדה בעונה הראשונה מ-18 מיליון צופים לפרק ל-10 מיליון צופים. ובעונה השנייה ירדה שוב ל-4 מיליון צופים. "חברים", לשם השוואה, השיגה בממוצע 22 מיליון צופים לעונה. באותה נשימה אפשר גם להזכיר את "The Golden Palace" שעקבה אחר הקשישות מהסדרה "בנות הזהב". הסדרה שרדה 24 פרקים, והגיעה למקום ה-57 ברשימת הסדרות הנצפות (נמוך מאוד כאמור בהשוואה ל"בנות הזהב"). הארמון סבלה מאותה בעיה של "ג'ואי" - המחסור בדמויות שהצופים אהבו, ונהנו לראות אותן בתוך מארג מסויים.מחסור בדמויות שהצופים יאהבו. ג'ואי (צילום: AP)עוד אלמנט שעוזר לסדרה להצליח היא יצירת עולם חדש ומעניין. "פרייז'ר" הייתה סדרה עם בדיחות חכמות שלא היו ב"חופשי על הבר", כך שיכלה לקנות לעצמה קהל חדש. "עובדות החיים" שהייתה ספין אוף ל-"על טעם ועל ריח" לקחה את גברת גארט, עוזרת הבית, ושמה אותה בבית לנערות. כך הפכה הסדרה לעולם מלא נשים לעומת עולם מלא גברים בסדרת האם. "לו גראנט" שהייתה סדרת בת של "התכנית של מרי טיילר מור" לקחה את הרעיון לקיצון והפכה מקומדיה לדרמה. אלמנט שלישי שתורם להצלחה הוא השתתפות של הכוכבים מהסדרה המקורית. "אנג'ל", סדרת הספין אוף של "באפי ציידת הערפדים", לא רק שכללה שלושה כוכבים מהסדרה המקורית, אלא גם השכילה לשלב את שרה מישל גלר, באפי בשבילכם. הצעד הזה ללא ספק גרם נחת למעריצים. אהבה מערפד ראשון. כשבאפי פגשה את אנג'ל:עם כל המאפיינים הללו מה יקרה עם "Better Call Soul"? כשהצילומים לסדרה החלו ביוני האחרון, גיליגן הביע חשש כי הקהל יתאכזב. בהתחשב בנתונים שאליהם הגיעה שובר שורות - 16 פרסי אמי וכניסה לשיאי גינס בתור הסדרה הנצפית ביותר אי פעם, אפשר להבין את החשש שלו. למרות זאת, נראה שהמעריצים מחכים בכיליון עיניים, בעיקר כשהרשת עצמה נתנה לסדרה רוח גבית. "שובר שורות" הייתה יוצאת דופן בנוף הטלוויזיוני: הכתיבה, הקפיצות בזמן, השחקנים הנפלאים וגיבור שאפשר להכיל ולשנוא באותה נשימה. לכן כנראה שכל פיסת זכר ממנה תעורר סקרנות רבה. בנוסף מדובר באותם יוצרים ואף נודע כי ג'ונתן בנקס שגילם את מייק ישתתף גם הוא בספין אוף. לבשורה המשמחת הזו מתווספות גם שמועות כי אנה גאן, שגילמה את סקיילר תצטרף גם היא ותתארח בפרקים. השאלה הכי מסקרנת נותרת ללא תשובה: האם סול הוא דמות שמסוגלת לסחוב לבדה סדרה, או שוולטר וויט יש רק אחד.