שומר המסך של חג המולד

"The Yule Log" היא תוכנית טלוויזיה אמריקאית ותיקה, המשדרת באופן מסורתי בחג המולד צילום של אח מבוערת במשך שלוש שעות. על הסיבות להתחלת המנהג האהוב יש מחלוקות, אבל על כך שהיא זוכה לאחוזי רייטינג גבוהים ואף לשבחי הביקורת אין עוררין. בעידן האינטרנט, היא זוכה לאדפטציות, אפליקציות וכמובן גם לחתול

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

הביטוי "מדורת השבט", מטאפורה לערוץ טלוויזיה שלאורו מתחממים הצופים וסביבו מתקבצים, מקבל משמעות כפולה כאשר על המסך באמת משודרת מדורה, או במקרה של "The Yule Log", תוכנית טלוויזיה אמריקאית ותיקה, של אח מבוערת. מנהג טלוויזיוני זה מתרחש זה עשרות שנים (להוציא כמה שנים של הפסקה), משנות השישים, בכל חג מולד, בטלוויזיה האמריקאית. גם השנה יכלו הצופים האמריקאים לצפות בבול עץ העולה לו באש, בפצפוצים נעימים של חריכה, באח מקושטת לכבוד החג, כשברקע נשמעים מזמורי כריסמס מפיהם של פרנק סינטרה, לינה הורן, פרסי פיית ורבים אחרים, ואין פרסומות שיפריעו לה.

היא שודרה לראשונה ב-1966. הוגה הרעיון היה פרד מ' תראואר, מנכ"ל תחנת הטלוויזיה הניו-יורקית WPIX, שקיבל השראה מפרסומת לקוקה קולה שבה נראה סנטה קלאוס מתבונן באח. תראואר ראה בשידור האח בטלוויזיה מחווה לכל הניו יורקרים שאין להם אח בדירתם (הציניקנים טוענים כי בעצם החליט לעשות זאת לאחר שמשחק פוטבול בין מכללות שאמור היה לשדר התבטל). במקביל, שידור הצילומים המעגליים של האח – 17 שניות של קליפ שחוזר על עצמו במשך שלוש שעות, איפשר לעובדים של תחנת הטלוויזיה להישאר בבית עם משפחותיהם במקום לעבוד על מהדורת החדשות, כפי שעשו בשאר ימות השנה בתחנה. היה זה מין שומר מסך ראשון מסוגו, ששמר גם על לכידות המשפחה בחג.

התוכנית הראשונה צולמה באחוזת גרייסי, המעון הרשמי של ראש עיריית ניו יורק אז ג'ון לינסדי. היא היתה להצלחה גדולה גם בקרב הקהל, שהעניק לה רייטינג גבוה, וגם בקרב מבקרי הטלוויזיה. היא שודרה באותה מתכונת (אף שצולמה מחדש ב-1969 על פילם של 35 מ"מ ולפרק זמן קצת יותר ארוך) במשך 23 שנים ברציפות. ב-1990 החליט המנכ"ל החדש של התחנה, מייקל איינר, כי אינו יכול להרשות לעצמו לשדר תוכנית במשך שלוש שעות ללא פרסומות והורה לבטלה. באותה שנה שילב הבמאי ויט סטילמן בסרטו "מטרופוליטן" סצינה של תושב ניו יורק צופה בבול עץ. למרות מאות מכתבי תלונה התוכנית לא הוחזרה במשך יותר מעשור.

אבל אז הגיע האינטרנט, ומ-1997 הוא הציע גרסאות שונות של "The Yule Log", וגם אפשרות לעצומה אינטרנטית, שרשימת השמות בה היתה כל כך ארוכה עד שב-2001 הוחלט להחזיר גרסה שלה. שלא במפתיע היתה התוכנית – אם אפשר לקרוא לה כך - הנצפית ביותר בניו יורק והסביבה של אותו חג.

ב-2003 חברת האם של תחנת הטלוויזיה הודיעה כי תשדר את התוכנית לא רק בערוץ WPIX אלא גם בעוד תחנות של החברה, ועוד ב–HD, ומשם אימצו את המנהג עוד תחנות טלוויזיה מקומיות בארצות הברית. במשך השנים יצאו גם גרסאות וידיאו ודי־וי־די של בול העץ ומזמוריו. ב-2006, לציון 40 שנות שידור של התוכנית, תחנת הטלוויזיה המקורית שידרה תוכנית מיוחדת על תולדותיה, "חיי בול עץ", היה שמה. התוכנית שודרה בחג המולד מיד אחרי שידור שלוש שעות של גרסת "הלוג" משנות השבעים.

כיום אפשר לצפות בבול העץ העולה באש גם בנטפליקס וביוטיוב, שם גם אפשר למצוא הרבה פארודיות, ולא במפתיע גם סרטון עם חתול. סרטון אחד כזה, שעלה לפני שנה, זכה כבר ביותר מ-2.5 מיליון צפיות, ובו נראה חתול נחמד, עם לשון בחוץ, שוכב לו מול האח ומגרגר קלות, במשך שעה. היום, ברוח התקופה, יש ל"Yule Log" אפליקציות באנדרואיד, הוא שימש השראה לפרויקט אנימציה חדש, יש לו כמובן גם עמוד פייסבוק ואתר מעריצים ואפשר גם לעקוב אחריו בטוויטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ